Hanna Helena 8v
Kaisa Katariina 6v
Paula Piritta 2v
Uusi vauva on tyttö, jolle pitäisi keksiä M:llä alkava nimi. Ehdotuksia myös toiselle nimelle!
Olemme ajatelleet etunimeksi esimerkiksi
Minna, Maija, Meeri, Mirka (saa olla muukin)
tytölle M:llä alkava nimi
25
1353
Vastaukset 25
- Minna
Mirka Matilda
Mira Margareeta
Minttu Marianna
Milja Maaria
Meeri Mikaela
Minna Marika
Meri Marianne
Noita voi lisäksi sekoitella ja tässä muutama joiden avulla voi vielä muodostaa lisää kokonaisuuksia:Maaret,Maarit,Maija,Maria ja Marjaana. - omppu
Joo eli tässä pari M-kirjaimella alkavaa tytön nimeä:
Mari, Maija, Meeri, Maria, Marika, Marketta, Maarit, Margareta, Magdalena, Maire, Marjatta, Marja, Marita, Marianne, Merja, Mirja, Mirva, Mira, Miia, Mirjam, Mia, Mirella, Minna, Mona, Monika...- omppu
Minttu, Maisa, Milla, Martta, Marta, Mielikki ja Marina
- mamma
Mandi Mimosa
- apua
on tuollainen Mandi Mimosa. Höhlöä olisi antaa tuo nimi lapselle, kun muitten lasten nimet löytyy allakasta. Eikä muutenkaan olisi kovin ihanaa elää elämäänsä Mandi Mimosana.
Muistakaa nimiä antaessanne, että kysymys on elävästä ihmisestä ja hänen koko tulevasta elämästään. Eli ei ole kyse nukesta, lemmikkieläimestä, kenties lehmästä ym. ym. vastaavaa. - taija
apua kirjoitti:
on tuollainen Mandi Mimosa. Höhlöä olisi antaa tuo nimi lapselle, kun muitten lasten nimet löytyy allakasta. Eikä muutenkaan olisi kovin ihanaa elää elämäänsä Mandi Mimosana.
Muistakaa nimiä antaessanne, että kysymys on elävästä ihmisestä ja hänen koko tulevasta elämästään. Eli ei ole kyse nukesta, lemmikkieläimestä, kenties lehmästä ym. ym. vastaavaa.Mandi.
- just
apua kirjoitti:
on tuollainen Mandi Mimosa. Höhlöä olisi antaa tuo nimi lapselle, kun muitten lasten nimet löytyy allakasta. Eikä muutenkaan olisi kovin ihanaa elää elämäänsä Mandi Mimosana.
Muistakaa nimiä antaessanne, että kysymys on elävästä ihmisestä ja hänen koko tulevasta elämästään. Eli ei ole kyse nukesta, lemmikkieläimestä, kenties lehmästä ym. ym. vastaavaa.Jaa no sitten mä varmaa oon aika naurettava ihminen ja mun vanhemmat myös, kun antoivat mulle nimeksi Mandi Mimosa. Kiitoksia vaan...
- mamma
Kun sinua tuntui kovasti ärsyttävän Mandi nimi
hyväksytkö paremmin:
Mimmi Maaret tai Maija Mirjami?
Kaikkia ei voi miellyttää....mutta ehdotuksiahan
saa esittää? - apua
mamma kirjoitti:
Kun sinua tuntui kovasti ärsyttävän Mandi nimi
hyväksytkö paremmin:
Mimmi Maaret tai Maija Mirjami?
Kaikkia ei voi miellyttää....mutta ehdotuksiahan
saa esittää?Mimmi Maaret tai Maija Mirjami ovat kauniita allakka nimiä ja sopisivat aivan somasti sisarussarjan muiden nimien kanssa.
Ps. Tsemiä vaan sille, joka elää elämäänsä Mandi Mimosana. Mandi on ihan kiva kutsuma nimi. Mimosasta ne erityisemmin välitä, muta eihän sen tarvitse olla sinun huoli.
Pss. Suurin kritiikki aikaisemmassa viestissäni kohdistui siihen, että Mandi Mimosa ei sovi muiden sisarussarjan nimien kanssa.
- Sini
Meeri Matilda
Meeri Marjaana
Milka Matilda
Milka Marjaana
Miinea Melissa
Minja Meerika
Milja Meerika
Milka Maaria
Minka Maaria
Maija Meerika
Mirka Marjaana
Maija Melina - ninnu
Mia-Maija Merelle, Minka Maneekka, Moona Maaria, Minja Mariia.
- alisa
en tiedä onko tätä jo ehdotettu kun en jaksanut lukea kaikkia vastauksia...mutta siis ehdotukseni olisi Meeri Maria. minun mielestäni todella kaunis nimi.
- ¤noita¤
Mirva
- ope
Kun teillä on ekat nimet Hanna, Kaisa ja Paula, niin minusta siihen sopisi jatkoksi parhaiten tavallisimmat eli Minna tai Maija. Tässä ehdotukseni tokanimiksi.
Minna Minerva: Minerva on antiikin taruston nimistöstä. Tunnettu nimi Euroopassa, vaikka ei olekaan suomalaisessa almanakassa.
Maija Magdaleena: Magdaleena on Raamatusta, mutta ei sekään enää suomalaisessa almanakassa.- tir
Maija ja Minna sopivat hyvin noiden isojen siskojen nimien tyyliin. Minerva ja Magdaleena ovat myös tosi nätit.
- äiti2
Onpa tyylikkäitä nimiä! Minna Minerva ja Maija Magdalena. Harvinaisia ja kauniita, mutta ei ollenkaan mitään erikoisuuden tavoittelua. Henkeviä jollain tavalla.
- eevi
äiti2 kirjoitti:
Onpa tyylikkäitä nimiä! Minna Minerva ja Maija Magdalena. Harvinaisia ja kauniita, mutta ei ollenkaan mitään erikoisuuden tavoittelua. Henkeviä jollain tavalla.
Harvinaisia???????????
Kauniita????????????? - äitikin
äiti2 kirjoitti:
Onpa tyylikkäitä nimiä! Minna Minerva ja Maija Magdalena. Harvinaisia ja kauniita, mutta ei ollenkaan mitään erikoisuuden tavoittelua. Henkeviä jollain tavalla.
Paras kaikista on Mimmi Maaret!
- äiti2
eevi kirjoitti:
Harvinaisia???????????
Kauniita?????????????Minerva ja Magdalena ovat kiistatta harvinaisia nimiä. Minusta ne ovat myös erittäin kauniita ja tyylikkäitä, mutta tästä asiasta nyt ei varmaan kannata kiistellä. Kauneushan syntyy mielikuvista, joita näiden nimien tarinoihin liittyy. Mutta jos nämä nimet eivät herätä sinussa mitään kauniita mielikuvia (siis, jos et tunne niitä tarinoita!), niin ne eivät silloin voi olla tietysti kauniitakaan.
Jännä juttu, ehkä mm. tästä johtuu osittain sekin, että eri sosiaaliluokat antavat lapsilleen niin erilaisia nimiä? - äiti2
äitikin kirjoitti:
Paras kaikista on Mimmi Maaret!
Kun teidän muillakin lapsilla on noin kunolliset nimet, niin miksi nyt Mimmi? Sehän on ihan koiran nimi (älä loukkaannu), tai korkeintaan lempinimi Minnalle ... Maaret on kyllä ihan neutraali nimi, samaa sarjaa kuin Pirita, mutta paljon harvinaisempi kuin Helena.
Minna Maaret? Minna Maarit?
- Piia
Miia/Minttu Marianne
Miia/Minttu Marjaana
Miia/Minttu Marjatta- ..!
Mirka,Milja,Mirette,Mira,Mia,Minna,Maija,Marketta,Matleena,Matilda,Maisa,Marjukka,Mari,Meri,Merri,Mirjami,Minka,Miisa,Moona,Mirella,Maiju,Meiju,Miina.Minttu..Onhan niitä aivan hirveästi
- tinttu
minna Miranda
Minna Matilda
Minna Marika
Minna Meerika
Minna Mimosa
Maija Merika
Maija Matilda
Maija Marika
Meeri Melissa
Meeri Matilda
Meeri Mimosa
Meeri Marissa
Mirka Mimosa
Mirka Mikaela
Mirka Maaria
Mirka Minea
Mirka Marketta - Anonyymi
Mirella on kyllä kaunein nimi se kuvastaa rohkeaa upeaa kaunista haluisin että oma nini olisi Mirella
- Anonyymi
Maija Mirjami
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 73873
- 113789
- 140725
- 37722
- 70627
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40619Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu161511- 28508
Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja58503Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35484Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti47480- 63465
- 69455
- 41432
Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i0432Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa30424- 45423
- 35418
Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys74416Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks59405