asumaan Domeissa? tarkoitan, että millasella pudjetilla siellä elää esim 6-12kk?
täytyykö olla rikas
6
1849
Vastaukset
- Dominicana
Miten paljon rahaa tarvitset riippuu omasta elämäntyylistäsi. Tässä muutamia esimerkkejä kuinka paljon meillä menee rahaa eri asioihin kuukaudessa:
Vuokra: 500 USD (1 makuuhuone-asunto)
Ruoka: n. 500 EUR (sis. ruoan, pesuaineet ja muut taloustarvikkeet, laitamme itse ruokaa)
Sähkö: n. 15 EUR
Internet-yhteys: 20 EUR - Köyhänähän
et pärjää missään! Mutta jos haluat elää elämää, et tarvitse muuta kuin viranomaisten vaatimat pakotteet rahan ja kotiosoitteen suhteen!
- spada
En nyt tiedä tarviiko kovin rikas olla.. tietty sen 500dollarii kuukaudessa saa menee vuokraan jos haluu asuu silleen suht hienosti..
Mut ruoaks jos kelpaa dominikaani pöperöt ni ison annoksen saa parilla eurolla pica pollo paikoista.. tosin ei sitä varmaa vuotta jaksa samaa pöperöö syödä päivästä päivään.. :P voi mennä vähän enemmän jos mielii ihan kunnon ravintolasafkaa.. :)- spada
mulla siis meni viimeks kuukauden reissulla reilu 100e ruokaan , ja asumiseen hotellissa pulitin kuukaudelta vajaa 600dollarii..
- kelpaa siisti
spada kirjoitti:
mulla siis meni viimeks kuukauden reissulla reilu 100e ruokaan , ja asumiseen hotellissa pulitin kuukaudelta vajaa 600dollarii..
ja vaatimaton kämppä.Tosin sais myös olla sellainen, ettei katto lähde pään päältä ja ettei vesi tule sisälle ja vois laittaa ruokaa Ja safka saa olla ihan sitä riisi- papu-kasvis linjaa, tosin se voi olla että ei kauaa maistu...
- lomailleena
ihan mielenkiinnosta kyselen että mitä aiot tehdä siellä kun noin pitkän ajan aiot asua paikan päällä? Oletko lomaillut siellä usein vai miten innostuit ajatuksesta muuttaa vähäksi aikaa sinne? Minusta lomakohteena ihana, kaikki sujui hyvin (jos sietää manjana menttaliteettia, mut kun ottaa rennosti ja maassa maan tavalla niin kaikki ok) ja jos rahaa löytyy niin jatkossakin voi siellä pari viikkoa käydä lämmittelemässä ja rentoutumassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 172393
- 441261
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa70907Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää135848- 45841
- 59807
- 42776
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.44745Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe164732Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis130684