Korvien vaikkupuhdistus

Smurffitytta

Sain pari kuukautta sitten lääkärilta ajan tuonne Korvien vaikkupuhdistukseen, mutta se sitten jäi koska pelkään vähän lääkäreitä :// Voisiko sen korvien puhdistuksen tehdä mitenkään itse? Tai ainakin terveydenhoitaja sanoi, että kotonakin sen voi tehdä mutta miten? Onko kukaan tehnyt tai tietääkö miten se tehdään? Kyseessä on siis se juttu että korvissa on liian paljon vaikkua ja ne pitäisi saada ulos jonkun puhdistusaineen ja putken avulla?

16

11328

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Remowax-

      nimistä ainetta apteekista, saa ilman reseptiä. Se on vaikkua pehmittäviä korvatippoja, saattaa auttaa ihan yksinäänkin. Yleensä niitä kyllä tiputetaan vaikkua pehmittämään edellisena iltana ja sitten mennään seuraavana päivänä korvien huuhteluun terveydenhoitajalle. Se huuhtelu on ihan helppo juttu, pehmeällä vesisuihkulla (ei satu eikä oo kova) terkkari suihkuttaa korvaan, pidät korvaa vähän alaspäin kallistettuna ja vedet valuu astiaan jota pidät käsissä, samalla poistuu vaikut. Ei siinä mitään putkia tarvita.

      • ja suihkua

        yhtä hyvin sitä vettä voi valuttaa itsekin sinne korvaan seuraavana päivänä tai jonkun ajan kuluttua.


      • Anonyymi

        Idea tässä on mihin tietovuoto lähetättään Terveyskeskus tms.
        Onko väkivallan korvien puhdistus. Hoitajan valehtelu reitit jne.
        Käyty safe korva puhdistus tikkujen Kärsämäki osto S market yksi purkamassa.
        Yleisavain OP.
        Identiteetti varkaus kuntosali ryhmä Kärsämäki.
        Heillä oli etupenkillä toisen kasvot


    • Hali

      ja kysy sieltä apua. Löytyy nimittäin sellaista öljyä , jota voi käyttää vahatulpan poistoon korvasta. Sen pitäisi auttaa niin, ettei mitään korvahuuhteluja tarvitse sen yhteydessä käyttää. Apteekissa osaavat neuvoa sen käytössä. Kyseistä öljyä käytetään yleensä kuivan ihon hoitoon, mutta käy siis myös näihin korva juttuihin.

      • vaihtoehto

        Ei mitään myrkkyjä ja tehokasta silti,suosittelen
        http://www.ceridal.com/?id=a1a10&select=Ceridal


      • triine
        vaihtoehto kirjoitti:

        Ei mitään myrkkyjä ja tehokasta silti,suosittelen
        http://www.ceridal.com/?id=a1a10&select=Ceridal

        on mielestäni inhottavaa ja ainakin minulla on vaikku aina niin tiukassa, että huuhtelu sattuu.
        Parempi vaihtoehto on, että vaikku "imaistaan" korvista. Tämä toimenpide ei satu ja kestää vain hetken. Minua ei kukaan neuvonnut ja kävin monta kertaa korvien huuhtelussa, mikä sattui ja oli erittäin inhottavaa. Korvien puhdistus imulla on aivan erilaista eikä satu tai tunnu lainkaan epämukavalta!Muista tarkistaa jo varatessa, että tällainen laite löytyy. Ainakin kaikilta korvalääkäreiltä sellainen löytyy.


      • satu!
        triine kirjoitti:

        on mielestäni inhottavaa ja ainakin minulla on vaikku aina niin tiukassa, että huuhtelu sattuu.
        Parempi vaihtoehto on, että vaikku "imaistaan" korvista. Tämä toimenpide ei satu ja kestää vain hetken. Minua ei kukaan neuvonnut ja kävin monta kertaa korvien huuhtelussa, mikä sattui ja oli erittäin inhottavaa. Korvien puhdistus imulla on aivan erilaista eikä satu tai tunnu lainkaan epämukavalta!Muista tarkistaa jo varatessa, että tällainen laite löytyy. Ainakin kaikilta korvalääkäreiltä sellainen löytyy.

        Mä inhoon sitä ääntä ja se kyllä sattuu ku se repii pallerot irti kovakarvoista!Samoin se on inhottavan tuntoista ku tuntuu et silmät tulee korvan kautta ulos,sellainen imu et silmissä tuntuu.


    • MARS!

      Osta korvakynttilät!!
      Toimii oikeasti.
      Voit lopuksi avata kynttilän niin NÄET.
      Toimii moneen korvavaivaan!!!!
      Lisätietoa saat luontaistuotekaupasta.
      TÄYSIN KIVUTON TAPA.
      Tarvitsen vaan kaverin auttamaan puhdistuksessa.
      HELPPOA ON!!!!

      • hali

        Kaveri käytti korvakynttilöitä ja kun meni sen jälkeen käymään korvalääkärissä, niin lääkäri ihmetteli korvaan joutunutta tuhkaa....


      • SER-9
        hali kirjoitti:

        Kaveri käytti korvakynttilöitä ja kun meni sen jälkeen käymään korvalääkärissä, niin lääkäri ihmetteli korvaan joutunutta tuhkaa....

        Remo-waxìa illalla korvaan reilusti ja pumpulituppo korvaan. Näin tein itse. Aamulla tuppo pois ja apteekista saatavalla kumisella ruiskulla kädenlämpöisellä vedellä ruiskutin korvaan lavuaari päällä ja niin sieltä tuli vaikkua ulos ihan kivuttomasti. Uusin saman toimenpiteen vielä toisen kerran jos ei kerralla lähtenyt kaikki. Lääkärikin totesi että puhdasta on tullut.


      • käytetty
        hali kirjoitti:

        Kaveri käytti korvakynttilöitä ja kun meni sen jälkeen käymään korvalääkärissä, niin lääkäri ihmetteli korvaan joutunutta tuhkaa....

        Kyllä niitä on sitten käytetty väärin.
        Filtterin voi avata ja nähdä VAIKKUMÄÄRÄN...


      • korvakynttilät
        käytetty kirjoitti:

        Kyllä niitä on sitten käytetty väärin.
        Filtterin voi avata ja nähdä VAIKKUMÄÄRÄN...

        Se vaikku on siitä kynttilästä
        lähtösin. On tutkittu ja huijaukseksi
        todettu.


    • KorvaAmmattilainen

      Korvia ei saa missään nimessä huuhdella vedellä. Korvien huuhtelu voi aiheuttaa pysyvän tinnituksen. Korvavaha tulee poistaa imulla tai mekaanisesti instrumentilla ja ainoastaan lääkäri voi tehdä tämän turvallisesti.

      • Mikähän_ammattilainen

        Korvalääkärit ovat aina sanoneet ettei korvaa saa kaivella pikkusormea pienemmällä välineellä. Lääkäritkin käyttävät korvien vaikun poistoon huuhtelua. Yleensä siihen voi käyttää puhdasta vettä mikäli korvakäytävässä ei ole tulehduksia. Eräs lääkäri käytti laimeaa alkoholiliuosta, mutta sitä ei saa käyttää itse ettei tule vahinkoja.

        Minulla on kerynyt usein vahaa liikaa korviin, mutta koskaan lääkäri tai hoitaja ei ole käyttänyt mitään välineitä vahan poistamiseen.

        Tinnitus voi syntyä siitä että itse yrittää huuhdella korvakäytävää vedellä, jolloin korvavaha pakkautuu tärykalvoa päin ja kastuessaan turpoa painaen tärykalvoa. Lääkäri tai hoitaja osaa huuhdella korvat niin ettei tällaista synny.

        Oletkohan joku korvalääkäri jolle tulee vain sellaisia potilaita joiden vahanpoisto ei ole esimerkiksi terveyskeskuksessa onnistunut huuhtelulla ja silloin joudutaan turvautumaan mekaaniseen poistoon. KOSKAAN ei saisi kertoa tällaisella yleispalstalla.


      • tottakaisaakertoa

        Miksi ei saisi kertoa?? Sinähän varsinainen neropatti olet!!


    • Anonyymi

      sen voi tehdä kotonakin, itse.Osta jotain ainetta 8 Remuvks ? )sitten tiputtele sitä korviisi. Laita pumpulitukko ja anna vaikuttaa. Sitten spuulaa ostamallasi pikku-pumpulla vettä, niin pitäisi tulla ulos.
      Minulla tuo ei ole onnistunut. Laita kotona sitä ainetta korviisi. Käskevät laittaa sen edellisenä päivänä. Sitten menet terveyskeskukseen. Se lääkäri delegoi sen korvan huuhtelun terveys-sisarelle. Itse pidän terveydenhoitajan toimenpidettä parempana

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      35
      1078
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      848
    3. Nainen, olet ihanin maan päällä

      Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa
      Ikävä
      40
      710
    4. Koska tulet minulle näkyväksi

      Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi
      Ikävä
      40
      686
    5. Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven

      Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviili­poliisiauton oven Mies kuvasi keski­viikkoiltana bus
      Maailman menoa
      193
      547
    6. Sano rakkaallesi

      Suorat sanat! Mikä mieltä kaihertaa!
      Ikävä
      43
      489
    7. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      45
      470
    8. jumala ei auta hittojakaan..

      kuka tahansa voi kirjottaa lapulle mitä vaan ja väittää että jumala olisi sen kirjoittanut... onko yksikään raamatun kir
      Sinkut
      204
      463
    9. Onneksi en ole riippuvainen Kuhmo Oy:stä

      Lähinnä naurattaa, kun ylipainoiset, punakat kuljetus ja muutkin yrittäjät yrittävät lohdutella itseään uuden omistajan
      Kuhmo
      6
      437
    10. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      169
      434
    Aihe