Sain pari kuukautta sitten lääkärilta ajan tuonne Korvien vaikkupuhdistukseen, mutta se sitten jäi koska pelkään vähän lääkäreitä :// Voisiko sen korvien puhdistuksen tehdä mitenkään itse? Tai ainakin terveydenhoitaja sanoi, että kotonakin sen voi tehdä mutta miten? Onko kukaan tehnyt tai tietääkö miten se tehdään? Kyseessä on siis se juttu että korvissa on liian paljon vaikkua ja ne pitäisi saada ulos jonkun puhdistusaineen ja putken avulla?
Korvien vaikkupuhdistus
16
10335
Vastaukset
- Remowax-
nimistä ainetta apteekista, saa ilman reseptiä. Se on vaikkua pehmittäviä korvatippoja, saattaa auttaa ihan yksinäänkin. Yleensä niitä kyllä tiputetaan vaikkua pehmittämään edellisena iltana ja sitten mennään seuraavana päivänä korvien huuhteluun terveydenhoitajalle. Se huuhtelu on ihan helppo juttu, pehmeällä vesisuihkulla (ei satu eikä oo kova) terkkari suihkuttaa korvaan, pidät korvaa vähän alaspäin kallistettuna ja vedet valuu astiaan jota pidät käsissä, samalla poistuu vaikut. Ei siinä mitään putkia tarvita.
- ja suihkua
yhtä hyvin sitä vettä voi valuttaa itsekin sinne korvaan seuraavana päivänä tai jonkun ajan kuluttua.
- Anonyymi
Idea tässä on mihin tietovuoto lähetättään Terveyskeskus tms.
Onko väkivallan korvien puhdistus. Hoitajan valehtelu reitit jne.
Käyty safe korva puhdistus tikkujen Kärsämäki osto S market yksi purkamassa.
Yleisavain OP.
Identiteetti varkaus kuntosali ryhmä Kärsämäki.
Heillä oli etupenkillä toisen kasvot
- Hali
ja kysy sieltä apua. Löytyy nimittäin sellaista öljyä , jota voi käyttää vahatulpan poistoon korvasta. Sen pitäisi auttaa niin, ettei mitään korvahuuhteluja tarvitse sen yhteydessä käyttää. Apteekissa osaavat neuvoa sen käytössä. Kyseistä öljyä käytetään yleensä kuivan ihon hoitoon, mutta käy siis myös näihin korva juttuihin.
- vaihtoehto
Ei mitään myrkkyjä ja tehokasta silti,suosittelen
http://www.ceridal.com/?id=a1a10&select=Ceridal - triine
vaihtoehto kirjoitti:
Ei mitään myrkkyjä ja tehokasta silti,suosittelen
http://www.ceridal.com/?id=a1a10&select=Ceridalon mielestäni inhottavaa ja ainakin minulla on vaikku aina niin tiukassa, että huuhtelu sattuu.
Parempi vaihtoehto on, että vaikku "imaistaan" korvista. Tämä toimenpide ei satu ja kestää vain hetken. Minua ei kukaan neuvonnut ja kävin monta kertaa korvien huuhtelussa, mikä sattui ja oli erittäin inhottavaa. Korvien puhdistus imulla on aivan erilaista eikä satu tai tunnu lainkaan epämukavalta!Muista tarkistaa jo varatessa, että tällainen laite löytyy. Ainakin kaikilta korvalääkäreiltä sellainen löytyy. - satu!
triine kirjoitti:
on mielestäni inhottavaa ja ainakin minulla on vaikku aina niin tiukassa, että huuhtelu sattuu.
Parempi vaihtoehto on, että vaikku "imaistaan" korvista. Tämä toimenpide ei satu ja kestää vain hetken. Minua ei kukaan neuvonnut ja kävin monta kertaa korvien huuhtelussa, mikä sattui ja oli erittäin inhottavaa. Korvien puhdistus imulla on aivan erilaista eikä satu tai tunnu lainkaan epämukavalta!Muista tarkistaa jo varatessa, että tällainen laite löytyy. Ainakin kaikilta korvalääkäreiltä sellainen löytyy.Mä inhoon sitä ääntä ja se kyllä sattuu ku se repii pallerot irti kovakarvoista!Samoin se on inhottavan tuntoista ku tuntuu et silmät tulee korvan kautta ulos,sellainen imu et silmissä tuntuu.
- MARS!
Osta korvakynttilät!!
Toimii oikeasti.
Voit lopuksi avata kynttilän niin NÄET.
Toimii moneen korvavaivaan!!!!
Lisätietoa saat luontaistuotekaupasta.
TÄYSIN KIVUTON TAPA.
Tarvitsen vaan kaverin auttamaan puhdistuksessa.
HELPPOA ON!!!!- hali
Kaveri käytti korvakynttilöitä ja kun meni sen jälkeen käymään korvalääkärissä, niin lääkäri ihmetteli korvaan joutunutta tuhkaa....
- SER-9
hali kirjoitti:
Kaveri käytti korvakynttilöitä ja kun meni sen jälkeen käymään korvalääkärissä, niin lääkäri ihmetteli korvaan joutunutta tuhkaa....
Remo-waxìa illalla korvaan reilusti ja pumpulituppo korvaan. Näin tein itse. Aamulla tuppo pois ja apteekista saatavalla kumisella ruiskulla kädenlämpöisellä vedellä ruiskutin korvaan lavuaari päällä ja niin sieltä tuli vaikkua ulos ihan kivuttomasti. Uusin saman toimenpiteen vielä toisen kerran jos ei kerralla lähtenyt kaikki. Lääkärikin totesi että puhdasta on tullut.
- käytetty
hali kirjoitti:
Kaveri käytti korvakynttilöitä ja kun meni sen jälkeen käymään korvalääkärissä, niin lääkäri ihmetteli korvaan joutunutta tuhkaa....
Kyllä niitä on sitten käytetty väärin.
Filtterin voi avata ja nähdä VAIKKUMÄÄRÄN... - korvakynttilät
käytetty kirjoitti:
Kyllä niitä on sitten käytetty väärin.
Filtterin voi avata ja nähdä VAIKKUMÄÄRÄN...Se vaikku on siitä kynttilästä
lähtösin. On tutkittu ja huijaukseksi
todettu.
- KorvaAmmattilainen
Korvia ei saa missään nimessä huuhdella vedellä. Korvien huuhtelu voi aiheuttaa pysyvän tinnituksen. Korvavaha tulee poistaa imulla tai mekaanisesti instrumentilla ja ainoastaan lääkäri voi tehdä tämän turvallisesti.
- Mikähän_ammattilainen
Korvalääkärit ovat aina sanoneet ettei korvaa saa kaivella pikkusormea pienemmällä välineellä. Lääkäritkin käyttävät korvien vaikun poistoon huuhtelua. Yleensä siihen voi käyttää puhdasta vettä mikäli korvakäytävässä ei ole tulehduksia. Eräs lääkäri käytti laimeaa alkoholiliuosta, mutta sitä ei saa käyttää itse ettei tule vahinkoja.
Minulla on kerynyt usein vahaa liikaa korviin, mutta koskaan lääkäri tai hoitaja ei ole käyttänyt mitään välineitä vahan poistamiseen.
Tinnitus voi syntyä siitä että itse yrittää huuhdella korvakäytävää vedellä, jolloin korvavaha pakkautuu tärykalvoa päin ja kastuessaan turpoa painaen tärykalvoa. Lääkäri tai hoitaja osaa huuhdella korvat niin ettei tällaista synny.
Oletkohan joku korvalääkäri jolle tulee vain sellaisia potilaita joiden vahanpoisto ei ole esimerkiksi terveyskeskuksessa onnistunut huuhtelulla ja silloin joudutaan turvautumaan mekaaniseen poistoon. KOSKAAN ei saisi kertoa tällaisella yleispalstalla. - tottakaisaakertoa
Miksi ei saisi kertoa?? Sinähän varsinainen neropatti olet!!
- Anonyymi
sen voi tehdä kotonakin, itse.Osta jotain ainetta 8 Remuvks ? )sitten tiputtele sitä korviisi. Laita pumpulitukko ja anna vaikuttaa. Sitten spuulaa ostamallasi pikku-pumpulla vettä, niin pitäisi tulla ulos.
Minulla tuo ei ole onnistunut. Laita kotona sitä ainetta korviisi. Käskevät laittaa sen edellisenä päivänä. Sitten menet terveyskeskukseen. Se lääkäri delegoi sen korvan huuhtelun terveys-sisarelle. Itse pidän terveydenhoitajan toimenpidettä parempana
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1421840
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir279970- 35838
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.78787Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31729Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta10692Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?44671Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse48656- 43630
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos55616