winestä

Mistäs löytääs selekeellä suomenkielllä kirjoitetun rautalangasta väännetyn käyttöohjeen winelle?
8848
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

noh, tuon winen voi asentaa vaikka pakettienhallinnan kautta tai päätteessä:
sudo apt-get install wine (onko oikein?)
Sitten vaan jonkun windows ohjelman asennus vaiheessa päätteessä kirjoittelet
wine ohjelmannimi.exe
ja tottahan olet ensin ladannut sen asennuspaketin koneellesi...

Tuolla hyvä selostus:
http://fi.wikibooks.org/wiki/Ubuntu_tutuksi/Wine

:)

Äänestä
  • Mistä päättelet että kysyjällä on Ubuntu?

    Nuo käskysi eivät muuten toimi alkuunkaan esimerkiksi minun käyttämässäni jakelussa.

    Miksi ihmeessä aina jotkut hypebuntu-peelot täällä luulevat että linux=ubuntu?

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Mistä päättelet että kysyjällä on Ubuntu?

    Nuo käskysi eivät muuten toimi alkuunkaan esimerkiksi minun käyttämässäni jakelussa.

    Miksi ihmeessä aina jotkut hypebuntu-peelot täällä luulevat että linux=ubuntu?

    jos kysyjä ei osaa kertoa olellisia tietoja, kuten jakelunsa nimeä, niin se melkeinpä sataprosenttisesti on silloin ubuntu :)

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Mistä päättelet että kysyjällä on Ubuntu?

    Nuo käskysi eivät muuten toimi alkuunkaan esimerkiksi minun käyttämässäni jakelussa.

    Miksi ihmeessä aina jotkut hypebuntu-peelot täällä luulevat että linux=ubuntu?

    mistäs päättelit ETTEI kaverilla ole ubuntua?

    Juu ei varmaan käskyt toimi siinä sinun mikälielinux jakelussasi (et sitäkään kertonut).

    En ole hyberbuntu peelo, vastasin kysynykseen annetuilla tiedoilla. Miksi joku olettaa että kysyjällä olisi aina joku debian/suse/slack/mandriva, etc. eikä ubuntu? Jos kaveri käyttäisi esim. slack jakelua niin tuskin täällä kyselisi moisia - vai?

    :)

    Äänestä

  • ei pidä paikkaansa, että

    Linux=Ubuntu

    mutta

    Ubuntu kylläkin on linux

    Äänestä

Kaipaat. Voithan sinä katsoa manuaalisivua >man winewine /home/sinä/ohjelmax/ohjelmax.exexwine< palikka.

Äänestä

Distro: mandriva 2008.0, KDE, vine asennettu, yksi windows softa saatu jo toimimaan.. Utorrent nimittäin.. Siis semmonen ei ole mahdollista että softa, mikä on asennettu windowssiin (W2K), nii saako sitä kuinkaa kaivettua sielt wintoosan ohjelmarekisteristä silviissii että sen ohjelman saisi pelaamaan linuksissa ilman että sen tarttisi erikseen asentaa linux ympäristössä?

Masokistinen projektintynkä: saada explorer pelittämään linuksissa... Missä kohtaa se järki tulee... ? vastaus: ei missään, se tämän koko virityksen idea onkin..

Mun normikäyttöön riittää oikein hyvin ne linuksin mukana tulevat apuohjelmat, ja W2K on toistaiseksi windowspohjaisten ohjelmien takia olemassa. saas nähä kuinka kauan jos tämän vinen kanssa pääsee sinuiksi..

Äänestä
  • koko wine! Ei sillä ohjelmalla tee mitään!

    "nii saako sitä kuinkaa kaivettua sielt wintoosan ohjelmarekisteristä"

    Kyllä sen sieltä saa mutta miksi?

    Jos haluat tuhlata aikaa, niin opettele mieluummin VirtualBoxin käyttöä siinä Mandrivassa, jossa on vimpan päälle tuo ohjelma johon voit asentaa koko tuo sinun W2K niin sat toimiin minkä tahansa windowsin ohjelman, Mandrivan KDEn työpöydällä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


ohjeistusta??? kirjoitti:

Mistäs löytääs selekeellä suomenkielllä kirjoitetun rautalangasta väännetyn käyttöohjeen winelle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu