Sellaista tuossa alettiin miettiä että mistä se hypyn pituus mitataan? Suksen kärjestä kun osuu maahan vai mistä??
Pituuden mittaus...
4
9171
Vastaukset
- arvaus, että
etummaisen ja takimmaisen monon väliseltä alueelta keskikohdalta silloin jos tekee telemarkit, napit tai alastulot. Mut jos tasajalkaa niin monon keskikohdalta. Menikö arvaus oikein.
- kärsii
mittavirheistä ne jotka hyppäävät pisimmälle ja ne jotka "kumpuun". Sen vuoksi siellä on vielä mittamiehiä jotka varmistelevat, ettei kovia virheitä pääse tapahtumaan. Luulisin niin.
Pisimmillä hypyillä tarkoitan niitä hyppyjä jotka menevät vaikka HS-pisteen lähelle tai ylikin sen.
- tietoa haluava
Mistä alkaa mittaus , hyppyrin Nokialta , vai alastulo rinteen ja hyppyrin juurelta maasta ? Esim. 100 m
- Haukansilmä
Alastulokohta, eli se, mistä hypyn pituus mitataan, on tosiaan telemark-asennossa jalkojen puoliväli. Tasajalka-alastulossa taas monojen kohdalta. Eli voisi sanoa, että siitä kohtaa aina, mihin heppi (oletettavasti) osoittaa. Mitta otetaan sillä hetkellä, kun molemmat sukset on lumen pintaa vasten (paitsi tietenkin yhdellä jalalla alastulot.. poikkeus).
Mittamiehet ovat alastulorinteessä siltä varalta, että videomittauslaitteisto ei toimi. Ja videomittaus ei ole käytössä koko alastulon matkalta, mutta mittauksissa kukaan ei kärsi mistään, kaikille tulee todelliset mitat ja oikein.
Mittaus alkaa hyppyrin nokalta, josta ensin mitta vedetään vinosti alastulorinteen reunaan viistosti tiettyyn kohtaan, josta jatketaan mittaamista alastulorinteen suuntaisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1672774
- 2012027
- 711756
- 921648
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.491643Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91481- 811174
- 811070
- 951029
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes194987