Onko kellään ideoita ja kokemuksia talvihäistä?
Ja onko toinen onnellinen joka menisi naimisiin ystävänpäivänä ensi vuonna?
Ja onko toinen onnellinen joka menisi naimisiin ystävänpäivänä ensi vuonna?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kaverini on menossa 27.12. naimisiin....ollaan mietitty jotain; esim. ilotulituksia ja kynttilöitä paljon kirkkoon palamaan... aika alkutekiöissä on vielä tarkemmat suunnittelut.. Eipä tästä nyt kovin paljoa ollu apua. Mut Onnea teille hirmuisesti! :)
Minusta juhlapyhät ja niiden läheisyys ovat huono aika häille, jos niihin kutsuu vieraita. Monesti vierailla on lomasuunnitelmia, joten he joutuvat valitsemaan loman ja häiden välillä. Juhannus on erityisen huonoa aikaa häille.
Meillä oli häät tammikuussa.
Ajankohtaan päädyttiin, koska mielestämme häät on paljon helpommat järjestää talvella. Ensinnäkin paikkoja on helpompi varata juurikin talvella, kirkosta sai valita haluamansa ajan, ja hääjuhlapaikkojakin pystyi kilpailuttamaan. Toisekseen kun ajatellaan, että juhlissa on yleensä useampia ihmisiä samassa tilassa syömässä, juomassa, tanssimassa ja seurustelemassa, niin ajankohdasta johtuen ei tule niin tuskaisen kuuma.
Häistä koitimme tehdä ns. maalaishäät eli tarkoituksena oli erittäin maanläheinen ja rento mutta kuitenkin vieraanvarainen meininki.
Kirkko oli varattu klo 15:00. Tämä siksi, että pitempimatkalaisten ei tarvinnut herätä hääaamuna klo 6:00 ehtiäkseen kirkkoon. Sama juttu oli myös hääparin kanssa (ollaan aamu-unisia). Morsian oli myös mielissään kiireettömästä meikkaus ja kampausajasta.
Hääautoksi valittiin loppujen lopuksi umpikorinen Jagge. Ensin oli mielessä hevonen ja reki, sehän olisi ollut meille muuten teemaan sopiva vaihtoehto, mutta mutta... Ensinnäkin suomen talvesta ei tiedä sataako lunta/räntää (morsiammen kampaus menee pilalle). Toisekseen onko lunta ollenkaan? (rekeä on ilkeä vetää kuivalla asfaltilla). Kolmannekseen juhlapaikalle oli 20 km matka, ja reellä siihen voi kulua niin kauan, että vieraat ehtii pitkästyä.
Juhlapaikkana oli 1800-luvun herraskartano. Koristuksena oli jätkänkynttilöitä ja jäälyhtyjä. Sisältä paikkaa koristeltiin erittäin hillitysti vain muutamilla kukkasilla ja kynttilöillä. (toisaalta 1800-luvun herraskartanoiden sisustus on vakionakin melkosen koristeellinen). Päivällinen oli samaa tyyliä kuin kaikki muukin. Lohta oli savustettuna ja graavattuna, paahtopaistia ja soosia, salaatteja, juustoja ja hedelmiä, leipää ja karjalanpiirakoita, keitettyjä perunoita. Hääkakkuna oli pelkistetty lakkakakku, eli kermakakku jossa oli lakkoja päällä ja täytteenä.
Ruokajuomana oli normin viinin ja oluen lisäksi kotikaljaa, joka teki kauppansa yllättävän hyvin.
Päivällisistä tuli juuri sellaiset kuin toivoimme, ihmiset juttelivat ja nauroivat, suvun muksut leikkivät lattialla sillävälin kun eivät malttaneet keskittyä ruokailuun. Puheet olivat huumoripitoisia (mun isä keskittyi kertomaan meikäläisen opettelusta ajamaan polkupyörällä).
Booli hylättiin juomatarjottavana tanssin lomassa, koska siitä on niin vaikeaa saada kaikkien mieleistä (kuivaa/makeaa, vahvaa/laihaa). Sen sijaan päädyttiin olueeseen ja siideriin. Niitä kun tilaa, niin tietää aina mita saa. Vahvemmat juomat baarista joutui sitten tilaamaan omaan laskuun.
Musiikkia oli soittamassa mun kavereiden rokkibändi, joka opetteli muutaman pakollisen "Uralin pihlajan". Näitä sitten soiteltiin 60-luvun rokkiklassikoiden kanssa siinä pitkin iltaa kunnes morsiammen ryöstön ja sulhasen tiputanssiesityksen jälkeen vanhempi juhlaväki lähti kotia kohti. Tämän jälkeen bändi aloitti suomirock osuuden "nuorison" jäädessä bilettämään.
Näin meillä, toivottavasti siitä saa jotain vinkkejä.
Talvihäät ovat ihan kivat, koska kesällä tuppaa olemaan kaikenlaisia juhlia. Esim. meillä on tänä vuonna ollut jatkuvaa juhlaa toukokuun lopusta elokuun puoliväliin asti.
Tammikuussa oltiin talvihäissä ja oli todella mukavaa mennä välillä ulos vilvottelemaan, koska siellä oli viilentävä ilma. Toista on ollut tänän kesän helteissä.
Suomessa on vaan perinteisesti totuttu pitämään juhlat kesällä.
Onko parempaa ja kenties enteellisempää hääpäivää kuin ystävänpäivä? Ikuista ystävyyttä ja onnea toivotellen sunnitelmillenne.
Tehkää häistänne näköisenne juhlat.
oli heti itsestään selvyys kun naimisiin menosta päätettiin, että kesällä meidän häitä ei ainakaan juhlita. Mietimme sitten syksyä ja talvea ja päädyimme talveen...ja helmikuuhun. Ystävän päivää mietimme mutta meille se oli liian "lässy" päivä mennä naimisiin koska emme halua muutenkaan niitä hempeitä häitä punasine sydämineen...kyllä häät ilman niitäkin onnistuvat=)
Mutta itse talvihäistä..emme ole koskaan olleet talvihäissä, mutta ajatus kiehtoi. On NIIN paljon mahdollisuuksia ja ideoita joita ei välttämättä kesällä ole. On myös vieraita ajatellen mukava pitää häät muuna kuin loma-aikana jolloin varmasti aika moni saa "keskeyttää" mökki tai muuten lomakautensa lähteäkseen jonkun tuttavan häihin...hyvälllä tuurilla montakin kertaa kesässä. Talvihäättoivottavasti piristävät vieraiden talvea ja itse morsiusparilla on mahdollisuus saada häät jotka vieraat muistavat juuri HEIDÄN häinään eikä vain niin että "no mämä on taas nämä 5. häät tänä kesänä"-häät..
Mutta pääasia on, että ihmiset uskaltavat vielä tänä päivänä mennä naimisiin..ja onnea meille kaikkille, olipa häämme mihin vuoden aikaan tahansa.
Hei!Me ollaan menossa naimisiin 14.2.2004.En tiedä,onko se ystävänpäivä, mutta aika lähellä ainakin. :)Olisi kiva kuulla jo olleiden tai tulevien talvimorsiamien ajatuksia ja vinkkejä esim. pukeutumisesta.Talvihäävieraidenkin kommentteja olisi mukava kuulla: esim.miten häät sujuivat, mitä erityisesti jäi mieleen, mitä et omissa häissäsi tekisi/tekisit.
Ystävänpäivä on omasta mielestäni oivallinen hääpäivä, päädyttiinhän mekin samaan päivään.
Itse olen jo varannut kirkon ja juhlapaikan valmiiksi. Kirkkona on vanha kivikirkko 1460-luvulta ja juhlapaikka löyty aika halvalla seurakuntakeskuksesta, kannattaa kysellä.
Koristeiks olin ajatellu paperikukkia mut taijan päätyä sittekin niihin kaikkien kehumiin kynttilöihin.
Kaikki on vielä omasta mielestäni aika alkutekijöissään mut eiköhän kaikki selviä onhan tässä vielä aikaa...
onnee vaan omiin häihis.