Kuka on lukenut iltapäivälehtiä. Mitä niissä sanottiin moisesta ja mistä asiasta voi lukea netistä?
v.2015 yli puolet venäläisiä?
vot tak
231997
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
..lehden esim.kioskista ja lukea ihan itte.
Mutta,jos rahan ahneus ei kaupungin herroilta ja kiinteistöjen omistajilta lopu,niin Venakot omistaa pikkuhiljaa aina enempi Imatraa.Seurauksena on kaksikieliset katujen nimet missä kyrilliset kirjaimet ovat ylempänä, ihan kuin Ruotsinkielisillä alueilla.
näin on!
Olen luullut että ne tulevat koko perhe eikä pelkät Venakot.
Ruotsinkielisillä alueilla opasteet ovat kyrillisin kirjaimin.
Edistyksellistä, miksi meillä ei mennä samaan. Enemmän täällä on venäläisiä, kuin ruotsinkielisillä alueilla.
Venakko on feminiini muoto venäläisestä. Eli venäjätär.
Venakko nimitystä ei voida käyttää kuin naispuolisesta venäläisestä.
kyriliks.
ymmärrä enempää kuin osaat kirjoittaa.
On se niin kamalaa. Lappeenrantaan ei liitytä,
terveyspiiriin ei liitytä...
Imatra on niin hyvä ettei se tarvitse ulkopuolista maailmaa,
Ei maata Venäläisille, koska pikkuhiljaa tonttien/talojen
hinnat nousevat ja minäkin saan ansiotonta arvonnousua.
Ennen tuunarit oli isoja herroja kun purukumilla sai ryypätä puoli-ilmaiseksi Venäjällä.
Nyt tuunarit katselevat silmät kateudesta viiruna kun rekat köijää uutta autoa Venäjälle ja
täälläkin jos näkee hienon auton, tietää minkämaalaiset rekkarit siinä on.
Karhumäen kansanliike vastustaa viimeiseen asti, meneehän niiltä oman arvontunto kun ei enää ole köyhiä Venäläisiäkään kenelle nauraa.
Tyhmiä olette aina siihen asti kun Stora-Enso siirtää tehtaat Kiinaan tai Intiahan.
HYRRÄLLE. HYRRÄ saa tehdä autoillaan mitä haluaa, vaikka veisivät kaikki maaliman autot sinne, se mua ei hetkauttaisi tippaakaan. Vaikka HYRRÄLLÄ olisi rahaa niin että ei paskalle taipuisi ja tekisi vaikka minkälaisen lukaalin ittelleen niin yksi ja sama, kunhan tekee sen sinne omaan pikku HYRLANDIAAN.
HYRRÄ on niin viksu että kun ei itse osaa tehdä paperia maailman markkinoille niin päätti puutulleilla ettei sitä rakas ja aina kohenevan yhteistyön nimissä ainakaan Suomi tee.
Sieltä kun tuli milloin kukakin presidentti niin kertoi kuinka suhteet edelleen ovat parantuneet, jos nyt suhteet on ultraerinomaiset niin en halua ajatella millaiset ne on huonoina.
Pitkään kesti suomen paperiherroilla keksiä se kuinka halpaa on tehdä sellua etelässä, HYRRÄ vain nopeutti tätä kehitystä tulleineen.
Suutun jos joku väittää minua kateelliseksi HYRRÄLLE.
Vahingonilo oli käsinkosketeltavaa toissa vuonna kun tulin kotia kohti Kotkasta Vaalimaan kautta, juuri ennenkuin SAIN kääntyä Lappeenrantaa kohti, ajoi ohitseni ökymersu HYRRÄkilvin, kuitenkin tämä pitkillä kilvillä varustettu mersu joutui ruuhkassa hidastamaan ennenkuin itse SAIN kääntyä pohjoiseen menevään tielle, mersu jäi minun oikealle puolelle risteysalueen ryhmityskaistojen kohdalla, näytin keskaria ja nauroin koko sydämeni pohjasta, sinnehän joudut ajelemaan toivottavasti edes hiukan lohduttaa että saat ajaa sadantonnin mersulla. HAAHAHAHAAAA.
Itse diggaan venäläisiä, keskimäärin ovat sivistyneitä ja kohteliaita. Kyllä heidän kanssaan tulee toimeen. Lisäksi maksavat kiinteistöistään kunnon hinnan, arvostavat Suomen luontoa ja infrastruktuuria.
Kannan kyllä huolta nuorista suomalaisista. Heillä ei ole kohta varaa omaan kotiin ilman koko elämän kestävää velkavankeutta. Venäläiset ovat valmiit maksamaan korkeaa hintaa. Hintataso karkaa suomalaisilta käsistä.
ylläoleva "diggaaja" ei ole huolissaan kun keskimääräinen RRRRR valloittaa maat ja mannut mennen tullen , siinä ei keskimääräinen suomalainen mitään mahda jollei keskimääräinen poliitikko kohta tajua laittaa rajoituksia maan myyntiin ulkomaisille.
Ei siinä sensuuri auta, jos tässä vaan hyssytellään niin saadaan ruveta maalaamaan kyrillisiä tekstejä jotta keskimääräinen RRRRR löytää jäähallilta takaisin dadsalleen.
Mukava on muistella kuinka maan myynti oli kannattavaa kun RRRRR maksoi keskimääräistä korkeamman hinnan.
Tämä muisto lämmittää samalla tavalla kun housuhin kuseminen pakkasella.
Huolimatta venäläisten sivistyksen tasosta taikka maksukyvystä, ehkäpä voisimme pysähtyä miettimään tulevia suomalaisia jälkipolvia. Ja pyrkiä jättämään maata myös heillekin.
Toisaalta, kun rahanahneus iskee, niin siinä myydään oma äitikin. Näköjään.
saapas sitten nähdä 15v päästä.http://www.iltalehti.fi/helsinki/200802247293641_hi.shtml
Ikävä kyllä kaveri lusii Suomessa ja käyttää meiden veroeuroja siinä samalla.Venäjälle käännytys olisi tuossakin tapauksessa paras keino,
lusikoon siellä.Myös esim.hiviä sairastavat venäl'iset tulisi siirtää kotimaahansa hoitoon.Siellä saa aivan hyvää hoitoa,eikä rokota suomalaisten kukkaroa.Mutta kun poliitikot ovat munattomia.
kotimaahansa, mikä sitä estää tulemasta seuraavassa "junassa" takaisin ja hakemasta turvapaikkaa Suomesta väärillä papereilla. Jos taas täällä tuomitaan saa täysihoidon veronmaksajan varoista ja ehdonalaista ja sitten... Voiskohan nämä meidän politikot tehdä muutakin kuin sättiä toisiaan ja millo on kukakin ketäkii katsonut "sillä silmällä"
joudu linnaan.
KTS. liite. Litvinenko. venäjällä on sellainen laki että ulkomailla tehdystä rikoksesta ei venäjällä joudu syytteeseen, vain venäjällä tehdystä rikokosesta joutuu poseen.
Venäläinen on niin vainoharhainen ettei usko ulkomaiden oikeuslaitoksia, siinä lienee syy.
Saakohan sen sieltä takaisin?
Ovat venäläisiin verrattuna luksusluokan hotelleja. Mikäs on venäläisen rikoksia tehtailla, pääsee sitten täysylläpidolla pelaamaan pleikkaria viihtyisään selliin. Eri asia olisi, jos ne venäläisvenkulat saisi tyrkättyä takaisin isänmaahansa.
Josta tulikin mieleeni; eikös suomalaisen vankeinhoidon voisi myös ulkoistaa, ihan venäjälle asti? Voisi toimia hieman tehokkaampana pelotteena kuin nämä kotimaiset "kylpylävankilat". Kaikki wannabe-naturalbornkillerit sun muut liian-vähän-leluja-lapsena-kovikset voisivat tuumailla kaksi kertaa ennen kuin alkaisivat leikkimään gangstereita.
Niin, taitaa tuo venäläistäminen olla kaupungin päättäjien tavoite. Minä olen varautunut siihen että täältä pitää vielä muuttaa tieltä pois. On ihan uskomatonta kuinka tällaista voi tapahtua Suomessa. Kallis lasku tulee maksettavaksi suomalaisille, eipä mene enää kauan siihen hetkeen.
lienee ulkomailta johdettua.
ja suurpääomakapitalistia seuraavissakin vaaleissa.
tämä on aivan kotitekoista.
oikeassa, mutta näin suuri kiinnostus ja jopa huoli luotesesta rajanaapurista, näyttää kuin ostoryntäykselle olisi muukin intressi, kuin Suomen kaunis luonto ja "ystävällinen kansa".Ainakin herrat ovat rähmällään rahan edessä, kielen väristä on parempi olla sanomatta mitään, ettei tämäkin viesti joudu sensuurin takia bittitaivaaseen, niinkuin tapa näköjään on ollut.