Meillä alkaa kohta saunaremontti ja haluttais uuteen saunaan tummat seinät. Voiko vaaleita paneeleita käsitellä jollakin aineella tummaksi ? Olisiko siitä jotain haittaa ?
TUMMAT SEINÄT ?
"Uusi sauna"
103842
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Voi käsitellä vaikka sävytetyllä saunasuojalla ja on se haitta että vaaleista paneeleista tulee tummat.
minulla myös aikeissatehdä vanhanajansaunannäköinen ilme saunaamme.ajattelin katon käsitellä ns hiilellä ja seinät spriipetsillä(petsataan seinät mustalla ja sen kuivuttua pyyhitään ylimääräiset värit
pois rätillä johon on kaadettu spriitä)mutta kokeilen ensin vanhan saunan seiniin onnistuuko
ps polttamalla panelin pintaa kaasulla saa myös
tummaa pintaa ja siihen sitten hieman petsiä päälle mutta kokeile
Käsittelyissä on aina se vaiva ja kuinka paljon laskee sille hintaa, vaikka itse tekisikin.
Suosittelisin siis ostamaan tummaa paneelia, vaikkapa Lunawoodin harjattua mäntypaneelia(tummaa ja vaaleaa mallia).
Hinta on ollut siinä 2,20 euron nurkilla.
Jos paneelit on jo hommattu, niin katso tarkasti ettei käyttämässäsi petsissä tai muussa ole myrkyllisiä aineita. Muuten saat mojovat löylyt ja ilmaiseksi vieläpä pään sekaisin.
Kannattaisko savusaunassa pidettyjä panelia tuottaa myytäväksi?
Ei sillä ainakaan tienaamaan pääsisi.
Ei toisaalta yhtään pöhkömpi idea, mutta löytyykö markkinoita. Voisi niitä saada myytyä pariin saunaan.
Jos sitten lähtee ajattelemaan kyseisen paneelin valtteja, niin ne olisivat väri, jonka saa myös käsittelemällä ja sitten on se haju, joka ei kyllä kestä niissä paneleissa kuin muutaman löyly kerran.
Eli plus miinus nolla
Itse petsasin paneelit tuolla, hyvä tuli.. Laitoin tumman pähkinän väriksi ja sopii vaaleiden lauteiden kanssa kivasti. Nyt vaan jälkeenpäin kaduttaa etten tehnyt mustalla, sillä näin messuilla yhden mustan saunan ja oli pojat hieno.
Meillä uusittiin sauna perinpohjin ja käsittelimme sekä seinä-kattopanelit että lauteet Liberonin spriipohjaisella maalilla/petsillä, väri mustanharmaa. Tuli mielestämme upea. H-linnan asuntomessuilla oli tehty sama yhdessä kohteessa ja siten uskalsimme käsitellä lauteetkin - tummat seinät ja vaaleat lauteet näyttäisivät ainakin minun silmään vähän hassuilta. Makuasioista ei vaan pidä kiistellä, jokainen laittaa kuten itse parhaaksi katsoo.
Hei
Olemme värjänneet saunan uudet paneelit sävytetyllä sasu-saunasuojalla. Väri laitettiin lautoihin ennen seinään laittoa ettei raot loista kun puu elää. Hyvin on pysynyt jo monta vuotta
Värjäsin panelit irrallaan kertaalleen sävytetyllä tikkurilan saunasuojalla. Väri oli muistaakseni joku mustamarja tms. Löytyy värikartasta. Tuli aivan mahtavan tummanruskean/harmaan sävyinen. Toisen kerran sivelin panelit asennetuina. Meinasin ensin hermostua väristä kun sitä levitin, mutta yönyli kuivattuaan sävy muuttui aika lailla. Kannattaa muuten lukea ne käyttöohjeet. Sitä pitää ohentaa muistaakseni puolet vedellä. Naapuri laittoi hutaisemalla ohentamatta, ja nyt niillä on ihana p:n ruskea sauna :)