Onko minulla tekijänoikeus

Ovatko kirjoitukseni keskustelupalstoilla minun vai Suomi24:n ja onko medialla oikeus käyttää niitä ihan mielensä mukaan suorina lainauksina?
5784
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kirjoitatko omalla oikealla nimellä? Nimimerkin takaa heitetyt kommentit keskustelupalstoille tuskin ovat teoksiksi laskettavia asioita.

Äänestä
  • Tuskin omalla nimellä varustettu blogit sivut ovat omia? Kaikki mitä kirjoitat tai kuvastelet netillä on kaikkien saatavissa.

    Koska kaikki sivut voidaan jakaa edellen linkkaamalla toiselle persoonalle. Sellaista sivua ei vielä ole keksitty joka on "stand alone" (Ehkä omalla kovikskella ilman internettiä). Ja sen lisäksi on nuo temporary-files.

    Kaikki sivut jossa käyt latautuu sun koneeseen. Siitä sittenn vaan purkaaman tempfile't jos olet nikkari, niin kaikki tiedostot käydyllä sivulla on nähtävissä sun koneessa, onneksi ei kaikki ole niin päteviä että pystyvät sitä sotkua selvittämään mutta mahdollisuus on.

    Sen lisäksi on olemassa isoja arkistoja johon ilman lupaa arkistoidaan kaikki mailman weppisivut vuosien takaa. Ehkä löydät oma vanha sivusi täältä: http://www.archive.org/web/web.php

    Äänestä

On tekijänoikeus.

Mutta: pienellä kirjoituksella keskustelupalstalle ei välttämättä katsota olevan teoksen asemaa. Jos teoskynnys ylittyy, esim pidemmässä tarinassa, niin silloin sinulla on siihen tekijänoikeus. Tietysti siinä tilanteessa joku toinen saattaa yrittää kiistää oikeutesi ja sanoa tekstin olevan omaansa, tällöin pitää teoksen originaalius osoittaa.

Toinen ongelma on se että kirjoittaessasi teoksesi ensimmäistä kertaa _julkiselle_keskustelupalstalle_ olet _julkaissut_ teoksen. Se ei poista tekijänoikeutta, mutta kylläkin muuttaa teoksen statusta. Tällöin et enää voi päättää mitä kaikkea tekstillä saa tehdä (mutta voit omata vielä rahalliset julkaisuoikeudet tulevaisuutta varten).

Kolmas on se että LAINAUS on aina laillista. Oikeudessa sitten jää nähtäväksi mikä on lainausta ja mikä plagiointia. Koko tekstin hyödyntäminen (ylläolevien tekijöiden valossa) ei ole laillista, mutta et tällä voi alkaa "omimaan" mitä tahansa kirjoituksia.

Äänestä

lainaan suomi24:n säännöistä:

"Myös sinulla voi olla tekijänoikeus keskustelupalstalle kirjoittamaasi viestiin. Viestin on kuitenkin oltava luomus eli luovan työn tulos. Esimerkiksi pelkkä teksti ”Soitan sinulle huomenna kymmeneltä” tai ”Suomi rulettaa jäkiksessä!” ei ole teos. Rakkausrunopalstalle jättämäsi hengentuote varmasti on."

http://turvallisuus.suomi24.fi/keskustelu/

Äänestä
  • Palvelu tilapäisesti ruuhkautunut tai suljettu
    Tämä palvelu on tilapäisesti ruuhkautunut tai suljettu teknisten häiriöiden tai ongelmien vuoksi
    Pahoittelemme häiriötä. Yritä hetken päästä uudelleen.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


omiin keskustelukirjoituksi... kirjoitti:

Ovatko kirjoitukseni keskustelupalstoilla minun vai Suomi24:n ja onko medialla oikeus käyttää niitä ihan mielensä mukaan suorina lainauksina?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu