Hei,
Cittarissa myydään nyt tarjouksella Enox Cinema Box -kotiteatterijärjestelmää.
ks. http://www.enoxworld.de/cine-box-IV.htm
Merkki on tasan outo. Onko kellään kokemuksia laitteen käytöstä ja laadusta. Ideana juuri tuollainen keskitetty kaiutinjärjestelmä kiinnostaisi kovasti.
Cittarissa myydään nyt tarjouksella Enox Cinema Box -kotiteatterijärjestelmää.
ks. http://www.enoxworld.de/cine-box-IV.htm
Merkki on tasan outo. Onko kellään kokemuksia laitteen käytöstä ja laadusta. Ideana juuri tuollainen keskitetty kaiutinjärjestelmä kiinnostaisi kovasti.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Paljonkohan tuollainen enoksi maksaa. Yamahallahan on samalla toimintaperiaatteella oleva systeemi ja hinta muistaakseni 7 sadan euron huippeissa. Ei valitettavasti ole kokemusta merkistä. Voi olla hyväkin. Jos olisin ostamassa, menisin kuuntelemaan. Sillähän se selviää.
Vantaan Jumbon Citymarketissa 299,00 €.
En ostaisi ,ellei saa kotiin kuunneltavaksi. Cittarista tuskin saa... Ja tuskin tuolla hinnalla saa kaikkea sitä ,mitä nuo mainospuheet lupaavat.
http://www.pixmania.com/fi/fi/541029/art/sony/kotiteatteri-sarja-dav-dz.html
Voit vaihtaa myöhemmin kajarit parempiin varsinkin 2.0 musakuuntelua varten. Myöskin ylimääräisiä audiosisäänmenoja löytyy esim mp3, minidisk ja kasetti soittimia varten. Tai jos dvdasema hajoaa voit käyttää edelleen vahvistinosaa hyväksi.
Surround tekniikat vääristävät ääntä aivan kamalasti, joten huonosti sopivat 2.0 musakuunteluun. Lisäksi surround tekniikoilla ei saa yhtä hyvää tilakokemusta kuin eri puolilla huonetta olevilla kaiuttimilla. Esim PC:n emolevyissä on nykyään 7.1 audiojärjestelmä vakiona. Joissain elokuvissa 5.1 miksaajat aivan aidosti miksaavat eri kanaviin ääntä.
pointti tuossa Enoxissa on nimenomaan se, ettei tarvitse vetää piuhoja "joka paikkaan" eikä se täytä kajareillaan TV-tasoa.
En myöskään ole mikään hifisti tms., kaipaan vain parempaan ääntä mitä TV:stäni saa.
pistää kajareihin, niin kannattaisi käydä kuuntelemassa ja verrata irtokajareihin. Jos kajarit ovat muutaman kymmennen sentin päässä toisistaan, millään surroundilla ei saa niin luonnollista stereokuvaa kuin sijoittamalla kaiuttimet metrien päähän toisistaan.
PC:llä voi kokeilla surroundefektejä, esim. Sound Blaster äänikorttien mukana tulee erilaisia efektejä.
Meitsi esim on viikon viritellyt 25 vuotta vanhaa digifmviritintä betoniterästaloon. Ulkoantenni tuli asennettua, fmsignaalin voimakuuksia mittailtua matkaradiolla, ja lopullinen säätö löytyi radion piirilevyn fm if:n potikasta, jotta hyvälaatuinen paikallisardioiden stereokuuntelu olisi mahdollista. Monokuuntelu on tylsää.
Olin ostamassa 30 eur mastovahvistinta tai 190 euron uutta viritintä tai kotiteatteripakettia, mutta säästyi nekin rahat johonkin muuhun.
Aktiivikajareista, todennäköisesti Creative Labs T40 kajareissa (n 140 eur) on parempi ääni kuin monessa telkkarissa, kantsis kuunnella tai ostaa nettikaupasta, niin voi palauttaa jos ei ole hyvät.
www.vertaa.fi
Hyvä/arvostettu merkkihän tuo ulkomailla taitaa olla?
Ainakin nuo niitten setit soi törkeen hyvin, tosin säätömahdollisuuksia ei hirveästi ole :(
Esim. Basso joko päällä tai pois.