missäpäin olisi hyviä rantakohteita lapsiperheelle? Sologstrandista löytyy paljon vaihtoehtoja kyllä, onko kokemuksia sen kautte varaamisesta?
Ja minkälainen sää/vetenlämpötila heinäkuussa Tanskassa on?
Ja minkälainen sää/vetenlämpötila heinäkuussa Tanskassa on?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Vaikkapa Hvide Sande tai Blåvand (Blaavand) länsirannikolla, kohtuu etäisyyden päässä Legolandista (siellä kai on pakko kuitenkin käydä?).
http://www.hvidesande.dk/touristinformation/
http://www.sologstrand.com/holiday-denmark/western-jutland/blaavand.htm
Romon saari valtaisat rannat (hiekkaa) ja toisena ollaan suosittu lasten kanssa Köpiksen alapuolella olevia standeja ,pieniä ,mutta matalia.Ainakin meidän lapset on tykanny.
on runsaasti mökkejä vuokrattavana. Se on mielestäni lapsiperheelle oiva lomapaikka, mutta myös aikuisille mieleinen. Kivoja ravintoloita, ihania hiekkarantoja! Polkupyörä on saarella hyvä kulkuneuvo, saareen on kiva tutustua pyöräillen.
Danlandista myös hyviä kokemuksia:
http://www.danland.dk/
Periaatteessa Jyllannin länsilaita on melkein kokonaan upeata hiekkarantaa.
Aiemmin mainittu Römö (pääsee suoraan ajamalla) ja viereinen Fanö ovat upeita. Kuten muukin ranta 'ylös päin'.
Vesi ei sitten koskaan ole kunnolla lämmintä, mutta kyllä suomalainen siellä pärjää. Ja aina tuulee. Jos tarkoitus on viettää aikaa joka päivä rannalla, saattaa kyseeseen tulla myös tuulisuojan ostaminen (myynnissä rannan lähikaupoissa)