tietääkö kukaan

sanoo siihen kuinka paljon lattiaapitää purkaa ja eristeitä pois ja mittailla ettei ole lattia kastunut. kuulin jostain että 2 metrin säteeltä vuotokohdasta ympärinsä kaikki pitää purkaa pois? pitääkö paikkansa vai jotain huuhaa tietoa?
4372
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

lakia. Mutta vakuutusyhtiöt käyttävät jonkinlaisia haarukoita. Mielestäni pitäisi olla selvää, että kosteusvaurio kartoitetaan riittävällä marginaalilla. Tarkoittaa sitä, että viimeisestä kosteaksi todetusta pisteestä ainakin riittävästi avataan.

Äänestä

ainakin puoli metriä mikrobivaurioituneeksi todetun kohdan ympäriltä poistetaan materiaalia.

Eihän vesivahingon jälkeen mitään tarvitse poistaa, jos se kyetään heti kuivaamaan niin ettei homekasvustoja ehdi syntyä.

Äänestä

monasti esim kun patteriverkoston putki on vuotanut lattiassa ja lattia on tehty niin että peruslaatan päällä on eriste ja sitten on pintavalu. Putket kulkevat eristeessä. Esikartoitus(vahinkokartoitus jossa porataan reikiä) saadaan selville vahingon laajuus noin 70-80%:sesti.

Purkaminen aloitetaan aina vautokohdasta ja puretaan niin kauan kun tulee kuiva vastaan. Joskus vesi liikku peruslaatan päällä merkillisiä reitteijä joita ei edes esikartoituksessa voida huomata. Reikiä pitäisi tehdä paljon jotta voitaisiin saada täys varmuus. Yleensä reikiä tehdään 5-10 kpl.

Purkamalla vasta nähdään se vahingon kokonaislaajuusja ennenkaikkea se minkälaista tuhoa vesi on saanut aikaan.

Ihmiset eivät ymmärrä sitä että kuivakin paikka voi olla täysin laho!!!

Joskus ne on esikartoitusta pienempiä ne vahingot ja joskus paljon suurempia.

Lähinnä sen kartoituksen tehtävänä on selvittää on esim eristemärkää vai onko kosteus vaan pinnassa.

Äänestä
  • järkevät vinkit ja ohjeet. Tälläsia asiallisia vastauksia enemmän.

    Kiitos!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mitä laki kirjoitti:

sanoo siihen kuinka paljon lattiaapitää purkaa ja eristeitä pois ja mittailla ettei ole lattia kastunut. kuulin jostain että 2 metrin säteeltä vuotokohdasta ympärinsä kaikki pitää purkaa pois? pitääkö paikkansa vai jotain huuhaa tietoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu