Pitääkö paikkansa, että rakennuksilla on sellainenkin ammattinimike kuin listoittaja? Siis onko työ kirjaimellisesti sitä viimeistelyä ja listojen ja peitelevyjen yms. asennusta?
Listoittajista on kuulemma pulaa koska muut timpurit ym. eivät herkästi ala kuluttamaan aikaa suhteellisen kauan vievään viimeistelyyn. Onkohan tuo ihan totta?
Listoittaja?
6
3694
Vastaukset
- niitä vaikka
kuinka monta nimitystä ja hommaa, ihan mahdollista että jossain käytetään tällaistakin nimitystä, on muotti, teline, elementti, ikkuna, sisustus ja mittakirvesmiehiä muutamia mainitakseni, uskoisin että ne kuuluu tuohon sisustus katekoriaan, yleensä tekee sellaiset tarkempaan työhön tottuneet miehet.
- painaja225
On ihan listoittajiakin, tosin aliurakoitsijalla urakkahommissa ja sopimuksen mukaan tekee. Eli yleensä vain listoitukset, peitelevyt ym tulee kalusteasentajilta tai omilta timpureilta. Tarkkaa ja erikoistunutta työtä... Urakkamies tekee 200-400m päivässä jolloin liksat 20-40 euroo tunnille.
- 987659876
rakennuksilla on aina ollut olevinaan pulaa milloin mistäkin ammattilaisesta. Työttömyyslukemat kertoo kuitenkin ihan omaa kieltään.
- 878888787
Ja alan työttömyysluvut johtuvat halpatyövoiman tuonnista.
- Pula on nyt
Minullakin on hirveä pula Kinkusta joka maksaisi 1e kilo !
Samoin on kamala pula 2e Kossupullosta. - Lahkooooo
On listamiehiä olemassa ja vois sanoo että ihan ravintoketjun huipulla ovat, jumalasta seuraavia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605163Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274575Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163417Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003360