Miten voi pelastaa vhs kasetit dvd-levyille? Oma vhs nauhuri on mennyt jo rikki, tallentava dvd soitin kovalevyineen löytyy. Kuinka helposti onnistuu siirto vhs-nauhurin ja tallentavan dvd-laitteen avulla? Jos vaikka lainaisin joltain nauhuria..
Olen kuullut myös yrityksistä, jotka siirtävät videokasetteja dvd:lle, mutta ajatus olisi päästä halvalla..
Kiitos jo etukäteen =)
Olen kuullut myös yrityksistä, jotka siirtävät videokasetteja dvd:lle, mutta ajatus olisi päästä halvalla..
Kiitos jo etukäteen =)
Vastaukset 6
Vanhimmat
joo-o, siis DVD:lle. =D
Lainaat nauhurin, kytket sen video- ja ääniulostulot ja kiintolevytallentimen sisäänmenoihin, laitat kasetin koneeseen, tallentimen oikealle kanavalle, painat tallentimen record-nappulaa ja nauhurin play-nappulaa ja annat koneiden hoitaa siirron. Sitten kiintolevyllä editoit mainokset ja muun sälän pois ja poltat loputuloksen dvd:lle. Näin minä teen, tuloksena on jo viitisenkymmentä joutilasta videokasettia kun niiden sisältö on dvd-levyillä.
mahdollisesti kuvan ja äänen synkkavirheen, jos nauhat pitkiä. Tietokoneella sitten täytyy edittiohjelmalla korjata viive-erot.
Enpä ole tuollaiseen vielä törmännyt vaikka kokemusta on vuosia ja toista sataa kopsittua ohjelmaa. Kaikki ovat siirtyneet sellaisinaan. Mutta hyvä tietää tämäkin että voi ruveta jännittämään.
siinä nauhalla, mistä se synkkavirhe voisi tulla?
Mistä materiaalista on kyse? Kotivideoita toki voivat firmat kopioida, mutta esim. TV:stä tallennettuja heillä ei ole mitään oikeutta kopioida.
Miten aktiivisessa käytössä ko materiaali on? Jos se vain lojuu, kannattaa miettiä kopioidako ollenkaan. Hanki uusi nauhuri (tai toistava combo) ja katso sillä, jos tarvitset. Millään rupulaitteella ei siirtoa kannata tehdä.
Itse tallentaminen käy niin, että kytket sen videonauhurin DVD:n kakkosscarttiin. Lyöt kasetin sisään, painat play ja tallentimesta oikea sisääntulo ja paina rec. Sitten keksit jotain muuta tekemistä (esim. nukkumista) kolmeksi tunniksi.
Jos kyse on kotivideoista kannattaa samantien tehdä parit kopiot.