turhaanko?

savuavat rauniot

oletko koskaan tehnyt jotain hommaa sydämesi pohjasta?ilman ajatustakaan korvauksesta?
Mikäli voidaan sanoa pyyteettömästi,niin sillä tavalla,yhden vuoden ajan kaikki vapaa ajat.
Olet nähnyt omien käsiesi jäljen ,olet nauttinut jokaisesta hikipisarasta ja väsymyksen tunteesta.
Jokaisella kahvipaussilla kun olet oikonut särkeviä jäseniä ja vetänyt syvään hekeä,olet kuitenkin ollut ylpeä aikaan saanoksestasi.
Sitten eräänä päivänä sinulle käy selväksi,että mauri on työnsä tehnyt,mauri saa mennä.
Jos olet ollut maurina?miten jatkoit matkaasi?
Olitko katkera,vai heititkö repun pykälään ja vain läksit?

4

289

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • seisoo siellä lopussa, niinkuin sanonta kuuluu.

      Itse koen niin, että minkä tahdon toisen eteen tehdä, sen teen ja nautin ja joskus 'kärsin' nahoissani, mutta kiitoksen ei tarvitse olla tässä ja nyt!
      Esim, meillä isän ja äidin kohdalla, lasten kiitos kesti yli kymmenen vuotta, että he saivat elää omassa kodissa niin pitkään, kuin mahdollista. Äiti sai ja halusi asua ´kotonaan poislukien kolme viimeistä kk. Isä seitsemän viimeistä vuotta, mutta hänet haettiin jokainen viikonloppu äidin ja lasten seuraksi vuodeosastolta.

      Isä oli jokaiselle meistä 5kpl. rakentamassa ok-talot, sekä teki talkkarin ym. töitä aina kun vapaalla oli ja eläkeiässä oli aina jossaain vapaaehtoisessa tekemisessä mukana.

      Itselle on jäänyt sama henki, en halua tehdä mitään numeroa toisille tekemistäni töistä vaan luotan siihen ja olen monesti saanut sitä jo kokea, että jossain muodossa hyvä saa aikaan hyvää.

      Minulle on apua tarjolla, jos joku edes aavistaa että olen sen tarpeessa.

      Nytkin se on konkretisoitunut, kun olen ilman ajokorttia, niin kyydin tarjoajia riittää kaikissa ikäluokíssa omasta suvusta vieraisiin tuttuihin.

    • kuolee pystyyn

      pakko tuntea vihaa, suuttua sanoa parivalittua sanaa. Aikaa menee ennenkuin saa tasapainoon sellaisen että tuntee ja tietää että on hyväksi käytetty hyväsydämmisyyttäsi. Kas kun jotkut ei tunne mitään. Aika monella johtavassa asemassa on jonkin asteinen tunne vamma tai työ muuttaa ihmistä. Inventaaria kun ei ole itsessään koskaan tehnyt, eikä osaa asettua toisen ihmisen asemaan. Puujumala pakkasessa. Narsisti, psykopaatti taääsä kaksi imsityyppiä. Onnellinen se ken ajattelee järjellä ja sydämmellä.

    • Vastaan ensimmäiseen kysymykseen.

      Olen tehnyt kaksi vuotta vapaaehtoistyötä erään Ry:n puhelinpäivystäjänä, (90-luvun lopussa)
      Toivottavasti pystyin auttamaan.

      • vakinikki; en kerro kuka

        ihan noin raivokkaasti kokoaikaisesti tehnyt kuin aloittaja kysyy.
        Kaikkeni olen silti tehnyt. Monessakin asiassa. Aina on ollut avun tarvitsijoita, yhtään kiitosta en ole koskaan mistään saanut. Vääryys on aina voittanut silloinkin, kun olen kaikkien kykyjeni mukaan koettanut heikompaa puolustaa. Haukkuja, vääriä syytöksiä, tarpeettomia rahanmenoja, haistatteluja on kyllä tullut. Juuri näiltä, joita hölmöydessäni puolustin ja autoin.

        Meitä ihmisiä on tässäkin asiassa kahdenlaisia: saalistajia ja saaliita.

        Lopettaisinko kaiken avun muille ja alkaisin kiukkuiseksi yksinäiseksi vanhukseksi kuten moni muukin, vai ryyppäisinkö itseni hengiltä?
        Muuhun minua ei tarvita kuin lompakoksi, josta voi aina ottaa ja ottaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      170
      2071
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      37
      1455
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      132
      1154
    4. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      56
      902
    5. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      846
    6. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      250
      814
    7. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      20
      782
    8. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      18
      735
    9. Aina ku nään sun kuvan

      Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭
      Ikävä
      58
      713
    10. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      198
      634
    Aihe