onko asennus-ohjelmassa osiointi työkalu millä saan luotua osion fedoralle? onko samantyylinen kuin ubuntussa?
fedoran
5
594
Vastaukset
- varmaa tietoa
"onko asennus-ohjelmassa osiointi työkalu millä saan luotua osion fedoralle? onko samantyylinen kuin ubuntussa? "
Fedorassa ei tietääkseni ole vastaavaa osiointityökalua. Ubuntun ohjelma on jokin gparted/qtparted, joka sisältyy moniin Live-CD-jakeluihin.
Voit siis noutaa sopivan Live- tai pelastus CD -jakelun, jolla tehdä osiot jo valmiiksi (kuten tuo Ubuntun asennuslevy). Ongelma ei siis ole suuri.
Joka tapauksessa joutuessasi osioimaan levyjäsi, huolehdi, että varmuuskopiot ovat ajantasalla! - j1965
Qtparted löytyy Fedoran nettisivulta, jos pakettihallinnasta ei löydy.
fedora/jakeluversio/extras.
Parted on konsolilla odottamassa. - Kai Tim...
Minä olen testaillut eri käyttöjärjestelmiä tässä koneessa. On nimittäin kaksi erilistä kiintolevyä. Varmaa on ettei toinen levy sekoa, kun ottaa virtajohdon pois toisesta levystä asennuksen ajaksi.
- on moniaa
Ei Linuxin asennus ole vaikeaa, joten tuollaiset levyjen irroittelut voi olla liioittelua.
Tekee huolellisesti asennuksen ja lukee ohjeet - enempää ei vaadita. - Kai Tim...
on moniaa kirjoitti:
Ei Linuxin asennus ole vaikeaa, joten tuollaiset levyjen irroittelut voi olla liioittelua.
Tekee huolellisesti asennuksen ja lukee ohjeet - enempää ei vaadita.Minusta tuo virtapiuhan irrottelu on helppo homma, se kun sattuu olemaan ensimmäiseksi näkösällä, kun irrottaa kotelon sivulevyn. Mitään muita piuhoja ei siis todellakaan tarvitse irrotella. Toiset tekee nuo asennukset tietystyi eri tavalla. Minulla on toisella levyllä tärkeitä tiedostoja, joten varma on aina varmaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2743487Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1341889Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3001629- 801472
- 781461
Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:531176Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001150Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois711041- 631031
- 221007