fedoran

asennus ubuntun rinnalle

onko asennus-ohjelmassa osiointi työkalu millä saan luotua osion fedoralle? onko samantyylinen kuin ubuntussa?

5

617

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • varmaa tietoa

      "onko asennus-ohjelmassa osiointi työkalu millä saan luotua osion fedoralle? onko samantyylinen kuin ubuntussa? "

      Fedorassa ei tietääkseni ole vastaavaa osiointityökalua. Ubuntun ohjelma on jokin gparted/qtparted, joka sisältyy moniin Live-CD-jakeluihin.
      Voit siis noutaa sopivan Live- tai pelastus CD -jakelun, jolla tehdä osiot jo valmiiksi (kuten tuo Ubuntun asennuslevy). Ongelma ei siis ole suuri.
      Joka tapauksessa joutuessasi osioimaan levyjäsi, huolehdi, että varmuuskopiot ovat ajantasalla!

    • j1965

      Qtparted löytyy Fedoran nettisivulta, jos pakettihallinnasta ei löydy.
      fedora/jakeluversio/extras.

      Parted on konsolilla odottamassa.

    • Kai Tim...

      Minä olen testaillut eri käyttöjärjestelmiä tässä koneessa. On nimittäin kaksi erilistä kiintolevyä. Varmaa on ettei toinen levy sekoa, kun ottaa virtajohdon pois toisesta levystä asennuksen ajaksi.

      • on moniaa

        Ei Linuxin asennus ole vaikeaa, joten tuollaiset levyjen irroittelut voi olla liioittelua.
        Tekee huolellisesti asennuksen ja lukee ohjeet - enempää ei vaadita.


      • Kai Tim...
        on moniaa kirjoitti:

        Ei Linuxin asennus ole vaikeaa, joten tuollaiset levyjen irroittelut voi olla liioittelua.
        Tekee huolellisesti asennuksen ja lukee ohjeet - enempää ei vaadita.

        Minusta tuo virtapiuhan irrottelu on helppo homma, se kun sattuu olemaan ensimmäiseksi näkösällä, kun irrottaa kotelon sivulevyn. Mitään muita piuhoja ei siis todellakaan tarvitse irrotella. Toiset tekee nuo asennukset tietystyi eri tavalla. Minulla on toisella levyllä tärkeitä tiedostoja, joten varma on aina varmaa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Realistisesti

      Miten toivoisit, että asiat etenisivät hänen kanssaan? Kuka tekisi mitä?
      Ikävä
      119
      1158
    2. millaiset hiukset

      kaivatullasi on? :)
      Ikävä
      36
      909
    3. Miksi et edistä asiaa...

      Kaivattusi suhteen??
      Ikävä
      58
      870
    4. Minkälaista ajattelisit elämänne olevan

      jos olisit kaivattusi kanssa yhdessä?
      Ikävä
      65
      767
    5. Tää on todella huvittavaa seurata näiden savolaisten

      naapurusten piikittelyä ja vihanpitoa toisilleen netissä. Näyttää siltä, että Mehtoselle alkaa tulla isäukon piirteet e
      Tuusniemi
      39
      707
    6. Sinulle nainen

      Koitan vihdoin jättäytyä täältä pois. Taas koko illan tänne tullut vain jotain pilkkaus viestejä, ei jaksa tuollaista. M
      Ikävä
      80
      706
    7. Kuka mölyapina

      Kuka saatanan vittu naama mölisee sunnuntaiaamuna jolla ei oo edes lauluääntä. Yön kuulunut jonkun ajan mölinää sisälle
      Suomussalmi
      14
      639
    8. Kuhmosta (kyseenalaiseen) kuuluisuuteen

      Naapurikylän, siis Nurmeksen suurin tubettaja on iskenyt naisen Kuhmosta. Kertoo kanavallaan naisen olevan hyvä rakastel
      Kuhmo
      5
      624
    9. Salaattirosvo

      Sinulle tiedoksi joka varastit salaatit viime yönä kasvulootasta,jäit riistakameraan🤣🤣🤣. Tulehan selvittelemään asia
      Suomussalmi
      23
      600
    10. rattijuoppoja

      tavattu taas Haapavedellä, hyvä että poliisi on valppaana
      Haapavesi
      17
      593
    Aihe