Voisiko joku kertoa mikä olisi sellainen digiboxi kaapeliverkkoon, jossa tallennukset ja niiden ajastukset toimivat? Topfieldin malleistahan esimerkiksi on ollut paljon juttua, että niissä on ongelmia näissä perustoiminnoissa.
Lisäksi haluaisin, että kaikenlaisten konffausten ja päivitysten tarve olisi minimissään.
Kertokaapa vastaus tähän kysymykseen kun alkaa vähitellen tulla ajankohtaiseksi tämä digiboxin osto.
Tallentavat digiboxit
6
720
Vastaukset
- ???
se, että laite ei saisi pitää kovaa meteliä. Tämä kai tarkoittaa sitä, että laitteen kovalevyn pitäisi pysähtyä silloin kun sitä ei käytetä.
- edes ole
ei tollaista edes ole vielä, mikä täyttäisi nuo vaatimukset.
dreambox muuten, mutta siinä on melkoinen säätäminen ensin alkuun. tietenkin, koska eihän se kenenkään ajatuksia osaa lukea.
mulla meni muutama tunti säätämiseen, sen jälkeen ei ole tarvinnutkaan kuin vain käyttää. - miksei muka toimi??
Vaikea juttu se oli videonauhureidenkin aikaan että kaikki ajastukset onnistuisivat. Monesti loppui nauha kesken ja joskus oli nauha väärässä kohdassa ja tuli nauhoitettua jonkun ohjelman päälle. Joskus meni nauha jumiinkin, mutta se oli onneksi hyvin harvinaista kun ei ostanut halpisnauhoja. Tietysti oma ajastusvirhe aiheutti osan epäonnistumisista kuten myös ohjelmien siirtyminen tai myöhästyminen tai lehdissä ja teksti-tv:ssä olleet väärät ohjelmatiedot.
Täydellistä et saa. Ihmettelen kuitenkin niitä juttua, ettei Topfieldillä onnistuisi ajastukset kiitettävästi. Onkohan ongelma käyttäjissä?? Vaiko antennisignaalissa. Meillä onnistuu ja kavereillakin. Eli ei mitään ongelmia. Ohjelmiin pitää muistaa laittaa lisäaikaa ainakin kolmosella ja sitten ei pidä laittaa kolmea samanaikaista tallennusta. EPG:n kanssa on ollut joillakin softaversioilla ongelmia mutta niitäkään ei ole nykyisillä versioilla. Jos ostat boksin ja siinä on vanha ongelmia sisältävä versio, vaadi kauppiastasi päivittämään boksi odottaessasi.
Ja Topfieldin uusimmilla versioilla sen lisäksi että YLE:n tekstit toimivat kunnolla, ne näkyvät myös katsoessa pikakatselunopeuksilla tallenteita, eli 2x, 4x ja 6x -nopeuksilla. Aika hieno ominaisuus. Lisäksi teksti-tv:ssä tallentuvat alasivut automaattisesti muistiin kunhan on käyty teksti-tv:ssä. Se itse asiassa hakee kaikki sivut alasivuineen muistiin sitä mukaa kun niitä tulee.- jaksaa?
kuka oikeasti jaksaa joka tallennusta muokata ja lisätä tallennusaikaa manuaalisesti?
kyllä boksin ohjelmistossa on selkeästi virhe, jos ei ole asetusta että se automaattisesti lisää tallennukseen halutun ajan.
ja melko käyttökelvoton tuollainen boksi myös on, ellei epg:stä klikkaamalla saa haluamaansa tallennettua. - tottunut?
jaksaa? kirjoitti:
kuka oikeasti jaksaa joka tallennusta muokata ja lisätä tallennusaikaa manuaalisesti?
kyllä boksin ohjelmistossa on selkeästi virhe, jos ei ole asetusta että se automaattisesti lisää tallennukseen halutun ajan.
ja melko käyttökelvoton tuollainen boksi myös on, ellei epg:stä klikkaamalla saa haluamaansa tallennettua.Ainahan tuote voisi olla käyttäjäystävällisempi, mutta eihän se, ettei tallentaminen ole videoita hankalampaa voi olla mikään iso juttu. Ominaisuus, jota ei edes luvata ei ole virhe.
Sitä paitsi kyllähän EPG:n kautta tallentaminen käytännössä onnistuu muilla kanavilla paitsi Maikkarilla. Tosin itse en siihen luota, vaan mielummin ajastan käsin. Ei elämä niin hektistä ole, etteikö sitä ehtisi tehdä.
Alkavat lähestyä siedettävää tasoa. Toimintahäiriöitä esiintyy, mutta tallennusten onnistumisprosentti on jo aika lähellä sataa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?1024639- 272415
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell1102312- 2002199
PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä
Toivottavasti on s i n i v u o k k o nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w4261997- 1751545
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale1001279Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi
Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.331087Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen
Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha72986Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?79870