nykynuoriso

Joka paikassa paasataan siitä kuinka kuritonta ja välinpitämätöntä ynnä muuta sellaista nykyajan nuoret ovat. Yleensä tommoset noin viiskytluvulla syntyneet ovat sitä mieltä, että heidän on pitänyt olla nuhteettomia, eikä kolttosia olla tehty ja vanhempia ihmisiä ollaan aina kunnioitettu! Kuitenkin jo 1500 luvun lopulla shakespeare kirjoitti, että kuinka sen ajan nuoret ovat vallattomia ja vanhemmilleen öykkäröiviä huligaaneja. Aikaa kultaa muistot!

5

847

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .............

      vasta nyt alkoholin juomisella. on ne nuoret voineet olla 1500 luvun lopullakin villejä, mutta luulenpa, että ei silloin ollut yhtä suurta ongelmaa alkoholin kulutuksen kanssa. tiedätkö muuten mikä on yleisin syy kuolemiin?
      olikohan samaa syytä 1500 luvun lopulla?

      kyllä minä sanoisin sinulle pelle, että katso todellisia lukuja äläkä ota turhia kuuluisuuksien sanontoja tähän päivään.

    • kikka

      Joka ajassa "nykynuoriso" on aina kamalinta ;-) Aikanaan oltiin me 60-luvulla syntyneet, nyt nämä ja tulevaisuudessa meidän "pienet ihanat" 90-2000-luvun lapset :-) Näin se vaan on.

    • parjataan aina

      Elettiinpä mitä aikaa tahansa niin sukupolvien välinen kuilu on olemassa. Se kuuluu aika lailla kultuuriin kuin kulttuuriin; nuoriso on radikaalia ja vanhemmat taivastelevat heitä.

      Olen itse tuota 50-luvulla syntynyttä väestöä ja itselläni on sekä aikuisia että nuorisoikäisiä lapsia; en juurikaan taivastele tai parjaa kun tiedän nuoret ja nuoret aikuiset fiksuiksi ihmisiksi, toisaalta kyllä tietty toilailu kuuluu nuoruuteen ja se viisaus ei niinkään.

      Osa nuorista on ajattelemattomia ja vastuuntunnottomia mutta heidät on kasvatettu sellaisiksi ja olosuhteita ja vanhempia voikin pitkälti syyttää nuorten oikeista huonoista tavoista esim. väkivaltaisuudesta tai epärehellisyydestä.

      • Milla.M

        tuota ei voi ihan yleistää, että kaikki ajattelemattomat ja vastuuntunnottomat nuoret olisi kasvatettu sellaisiksi. Aina se ei ole kiinni kasvatuksesta eikä kotioloistakaan, jotkut vain kasvavat väärään suuntaan.


    • Milla.M

      Onhan se noinkin, mutta maailman muuttuessa ne huligaaninuoretkin ovat muuttuneet ikävä kyllä astetta jos toistakin pahemmiksi, mitä viiskytluvulla tai jopa sen Shakespearenkin aikana.

      Nykynuorison elämässä on noista ajoista poiketen paljon huonoja myötävaikuttajia kuten huumeet sun muut mielenmuokkaajat. Luulen kuitenkin, ettei silloin "Ennen Wanhaan" nuoriso ollut niin kamalaa käytökseltään ja varsinkaan kielenkäytöltään niin kuin nykyään. Ja varsinkaan vanhempia ihmisiä kohtaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?

      Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi
      Maailman menoa
      283
      5042
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      113
      2591
    3. Kehu kaivattuasi

      Mikä hänessä on parasta? Jos osaat kertoa muuta kuin ulkonäköön liittyvää, niin ansaitset mitalin.
      Ikävä
      129
      1603
    4. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      101
      1140
    5. Mahtavaa, Trump pelasti lentäjän, Irania nöyryytettiin

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011917601.html Taas osoitus kuinka ylivertainen maa USA on Trumpin johdolla.
      Maailman menoa
      339
      1039
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      140
      987
    7. Keskiviikkona 8.4.2026 se tapahtuu

      Nimittäin tulevana keskiviikkona 8.4.2026 Donald Trump ilmoittaa Naton pääsihteerille että Yhdysvallat eroaa Natosta. N
      NATO
      278
      952
    8. Rakastin sua niin paljon ettei löydy sanoja sille tunteenpalolle mitä silloin koin

      Sellaista tunnetta ei koe kuin ehkä kerran elämässä. Tuntui, että sekoaa, että menee järjiltään. Tuntui että räjähtää si
      Ikävä
      33
      817
    9. IS Viikonloppu 4.-6.4.2026

      Nyt on Viitamäeltä pääkuvaton ristikko. Nimimerkki happonen kehui kovasti "On kyllä laadukas pahis, iso kiitos tästä ja
      Sanaristikot
      87
      815
    10. Hitto mulla

      On sinua ikävä ihana.
      Ikävä
      40
      791
    Aihe