nykynuoriso

Joka paikassa paasataan siitä kuinka kuritonta ja välinpitämätöntä ynnä muuta sellaista nykyajan nuoret ovat. Yleensä tommoset noin viiskytluvulla syntyneet ovat sitä mieltä, että heidän on pitänyt olla nuhteettomia, eikä kolttosia olla tehty ja vanhempia ihmisiä ollaan aina kunnioitettu! Kuitenkin jo 1500 luvun lopulla shakespeare kirjoitti, että kuinka sen ajan nuoret ovat vallattomia ja vanhemmilleen öykkäröiviä huligaaneja. Aikaa kultaa muistot!

5

796

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .............

      vasta nyt alkoholin juomisella. on ne nuoret voineet olla 1500 luvun lopullakin villejä, mutta luulenpa, että ei silloin ollut yhtä suurta ongelmaa alkoholin kulutuksen kanssa. tiedätkö muuten mikä on yleisin syy kuolemiin?
      olikohan samaa syytä 1500 luvun lopulla?

      kyllä minä sanoisin sinulle pelle, että katso todellisia lukuja äläkä ota turhia kuuluisuuksien sanontoja tähän päivään.

    • kikka

      Joka ajassa "nykynuoriso" on aina kamalinta ;-) Aikanaan oltiin me 60-luvulla syntyneet, nyt nämä ja tulevaisuudessa meidän "pienet ihanat" 90-2000-luvun lapset :-) Näin se vaan on.

    • parjataan aina

      Elettiinpä mitä aikaa tahansa niin sukupolvien välinen kuilu on olemassa. Se kuuluu aika lailla kultuuriin kuin kulttuuriin; nuoriso on radikaalia ja vanhemmat taivastelevat heitä.

      Olen itse tuota 50-luvulla syntynyttä väestöä ja itselläni on sekä aikuisia että nuorisoikäisiä lapsia; en juurikaan taivastele tai parjaa kun tiedän nuoret ja nuoret aikuiset fiksuiksi ihmisiksi, toisaalta kyllä tietty toilailu kuuluu nuoruuteen ja se viisaus ei niinkään.

      Osa nuorista on ajattelemattomia ja vastuuntunnottomia mutta heidät on kasvatettu sellaisiksi ja olosuhteita ja vanhempia voikin pitkälti syyttää nuorten oikeista huonoista tavoista esim. väkivaltaisuudesta tai epärehellisyydestä.

      • Milla.M

        tuota ei voi ihan yleistää, että kaikki ajattelemattomat ja vastuuntunnottomat nuoret olisi kasvatettu sellaisiksi. Aina se ei ole kiinni kasvatuksesta eikä kotioloistakaan, jotkut vain kasvavat väärään suuntaan.


    • Milla.M

      Onhan se noinkin, mutta maailman muuttuessa ne huligaaninuoretkin ovat muuttuneet ikävä kyllä astetta jos toistakin pahemmiksi, mitä viiskytluvulla tai jopa sen Shakespearenkin aikana.

      Nykynuorison elämässä on noista ajoista poiketen paljon huonoja myötävaikuttajia kuten huumeet sun muut mielenmuokkaajat. Luulen kuitenkin, ettei silloin "Ennen Wanhaan" nuoriso ollut niin kamalaa käytökseltään ja varsinkaan kielenkäytöltään niin kuin nykyään. Ja varsinkaan vanhempia ihmisiä kohtaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      106
      3042
    2. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      214
      1857
    3. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      136
      1819
    4. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      56
      1740
    5. Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla

      Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v
      Ikävä
      64
      1332
    6. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      95
      1177
    7. Juhannusterveiset kaivatulle

      Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻
      Ikävä
      83
      1127
    8. Kaupunki osti Absin

      Nyt vaan yrittäjiä kaivataan
      Haapavesi
      58
      1122
    9. Sä oot kyllä

      Aika erikoinen nainen
      Ikävä
      59
      1097
    10. Millaistakohan

      Sun kanssa suhde olisi?
      Ikävä
      67
      952
    Aihe