kissanruoho

mitä ruohoa?

Osaisiko kertoa mitä ns. kissanruoho on? Voiko kissalle kasvattaa esim kauraa tai auringonkukansiemenistä ruohoa?

17

19874

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kauraa

      Kissalla pitää olla saatavilla kissalle sopivaa vihreää suoliston puhdistusta varten.

      Monet viherkasvit on kissalle myrkyllisiä. Kukkakaupoissa myytävä kissanruoho mukaan lukien.

      Parasta heinää kissalle on juuri kauran tai jonkun muun viljan oras tai vaikka maissi (siis popkornia vaan multiin kasvamaan)

    • Jozu

      Mees eläinkauppaan ja kysele kissanruohoo. Ne varmaan tarjoo joko kauran tai vehnän siemeniä. Mä ostin viimeks sellasen paketin, jossa oli myös kasvualusta siemenille. Sitä sit laakeelle lautaselle ja kastella. Parissa päivässä on jo oras. Oma kisu ei tykkää syödä tuoreeltaan sitä,vaan jätän kastelun pois sit ku ruoho on n.15 cm pitkää. Se sit mutustelee niitä kuivana silloin ku haluaa. Ja maha tuntuu toimivan.

    • nam_hyvää

      minä ostin luontaistuotekaupasta vehnän luomu-jyviä.iso pussillinen maksoi vain pari euroa. kukkaruukkuun jyvät multaan ja ihan pieni kerros vaan multaa päälle ja maltillista kastelua. nousee oraalle parissa päivässä. kissa tykkää syödä ja oras kasvaa lisää, niin että pari viikkoa on oikein hyvää syötävää. kun alkaa vanhentua niin toiseen ruukkuun uutta tulemaan...

    • mistä vaan

      itse ostin ihan vaan säästökareilta kissanruohosimeniä.

      • Onko nämä

        kissoille, pussissa lukee Ohra ruohonsiemen, siinä on kissan kuva, kuulin jostain että rairuoho on myrkyllistä, sitä tämä ei siis ole, vaan nyt pääsiäisen aikoihin on ollut kaupoissa myös tätä! Ja lisäksi tässä kun on tuo kissan kuva niin sain käsityksen, että kissoille voi antaa. Ajattelin varmistaa asian vielä täältä, ettei tule yllätyksiä.


      • käy hyvin
        Onko nämä kirjoitti:

        kissoille, pussissa lukee Ohra ruohonsiemen, siinä on kissan kuva, kuulin jostain että rairuoho on myrkyllistä, sitä tämä ei siis ole, vaan nyt pääsiäisen aikoihin on ollut kaupoissa myös tätä! Ja lisäksi tässä kun on tuo kissan kuva niin sain käsityksen, että kissoille voi antaa. Ajattelin varmistaa asian vielä täältä, ettei tule yllätyksiä.

        rairuoho itsessään ei kai ole myrkyllistä, mutta saattaa kyllä sisältää kaikkia torjunta-aineita, joten en minäkään suosittelisi kissalle sitä kasvattamaan.

        Ohran, kauran, vehnän oras käy hyvin, samoin vaikka popkorni eli maissi. Maissi ainakin tulee halvemmaksi, kuin ostella niitä pieniä pusseja kissan ohraa. Luontaistuotekaupoista voi saada isoja pusseja siemeniä halvemmalla.


    • paras kissalle

      2kg 2€ pussi

    • kissoille

      annetaan kissanruohoa?? siksi että ne puhdistaisivat mahansa oksentamalla? onko kissanruoho pakollinen?

      • Pusipusi

        Kissan ruoho on pakollinen kissoille. ne puhdistavat turkkiaan ja siitä irtoaa karvoja. niiden ruuansulatus ei sulata karvoja, vaan ne pitää oksentaa pois karvapalloina. tässä kohtaa ruoho tulee kuvioihin, jotta kissa on helpompi oksentaa karvat pois.


      • ...
        Pusipusi kirjoitti:

        Kissan ruoho on pakollinen kissoille. ne puhdistavat turkkiaan ja siitä irtoaa karvoja. niiden ruuansulatus ei sulata karvoja, vaan ne pitää oksentaa pois karvapalloina. tässä kohtaa ruoho tulee kuvioihin, jotta kissa on helpompi oksentaa karvat pois.

        Meidän kissat on kyllä ikänsä oksennelleet ne karvapallot ihan ilman heinääkin :O...


      • .
        ... kirjoitti:

        Meidän kissat on kyllä ikänsä oksennelleet ne karvapallot ihan ilman heinääkin :O...

        Jos ovat pihakissoja niin syövät pihalla itse ruohonsa.


      • Kissojen äiti
        . kirjoitti:

        Jos ovat pihakissoja niin syövät pihalla itse ruohonsa.

        Minäkin heräsin nyt, kun on ulkokissat, että entäs sitten talvella, kun ruoho on lumen alla... Pitänee pistäytyä kaupassa. :)


      • Santtu Santeri
        Pusipusi kirjoitti:

        Kissan ruoho on pakollinen kissoille. ne puhdistavat turkkiaan ja siitä irtoaa karvoja. niiden ruuansulatus ei sulata karvoja, vaan ne pitää oksentaa pois karvapalloina. tässä kohtaa ruoho tulee kuvioihin, jotta kissa on helpompi oksentaa karvat pois.

        Meidän kissan alkumme ei ymmärtänyt kauranoraan päälle yhtään kun kasvatin komean puskan. Tiedä sitten pitäisikö kokeilla uudestaan. No kesällä saa maistaa oikeaa ruohoa jos sitten alkaisi ymmärtää että sitäkin voi natustaa.


    • Slinger

      http://www.zooplus.fi/shop/kissat/taydennys/kissanruoho/142415
      Olisikohan tuo mimmosta kissalle? Kannattaako ostaa?

      • 1 kg kauraa

        ja multapussin


    • Anonyymi

      Minä sain nyt viimeinkin aikaseksi kasvattaa kissalle ruohoa lintujen ruokintaan tarkoitetusta kaurasta. Eli kilohinta ei iso siemenillä. Mun kissa on niin fiksu, ettei se oo yrittänytkään järsiä tomaatin ja chilin taimia, vaan on koskenut vain tuohon sille tarkoitettuun ruohoon. Siirsin sitten ruohon vielä ikkunalaudalta tuohon kissan ruokintapaikalle, ikäänkuin vahvistukseksi, että se varmasti tietää sen olevan sallittu ja sille tarkoitettu.

      On syönyt ruohoa ja jälkikäteen ajateltuna oon ollu aika pöljä omistaja, kun ruohoa ei ole aina ollut tarjolla. Tästälähin on. Aina. Nimittäin oon sekotellut latzeihin ihmisten ulostuslääkkeitä, kun on ollut ummetusta eikä laatikkoon oo ilmestyny pökylöitä! Kuitenkin tuo ruohon kasvattaminen on niin helppoa. Ite laitoin siemenet multaan muitten kylvöjen ohessa, mutta oon nähny tuttujen kasvattavan vaikka kahen talouspaperiarkin välissä. Lämpöä, valoa ja kosteutta, niin kyllä kaura kasvaa. Ei se tuossa orasvaiheessa tarvii ravinteita niinkään, mitä mullassa on.

    • Anonyymi

      Kissalle voi kasvattaa niin kauraa, vehnää kuin ohraakin. Oman kissani mieltymys: vehnä, parasta. Kaura, seuraava jos vehnää ei ole. Ellei noita ole, niin ohrakin käy.
      Älä osta mitään istutettuja kissanheinän nimellä mytäviä. osa lajeista on jopa myrkyllisiä kissoille.
      Rönsylilja maistui liiankin hyvin yhdelle kissalle joka jo ikänsä vuoksi lähti manan majoille. En saanut rönsyliljaa kasvamaan millään edes korkealla amppelissa. Se kyllä keksi miten siihen pääsee käsiksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      150
      5148
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      83
      2742
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      86
      1735
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      9
      1206
    5. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      49
      956
    6. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      902
    7. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      122
      883
    8. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      883
    9. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      75
      862
    10. Mitä tarkoitat

      ”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”
      Ikävä
      23
      828
    Aihe