Olen raskaana ja laskettu aika on elokuussa. Lapsen isä ei halua olla missään tekemisssä koko asian kanssa. Sanoin että vastuun tulet kantamaan, halusit tai et. Eli aion vaatia isyydentunnustuksen ja elatusmaksut. Kyseessä ei ollut mikään yhdenyön juttu vaan seurustelusuhde, lyhyt tosin, mutta kumminkin. Lapsi sai alkunsa ihan rehellisesti, en huijannut tms. Nyt herra on kuitenkin päättänyt että hänen elämäänsä en pilaa "turhilla" vaatimuksillani.
Puhui että muuttaa toiselle paikkukunnalle ja vaihtaa puhelinnumeronsa, en tiedä toteuttaako uhkaukset mutta jos toteuttaa niin mitäs sitten? Kun menen lastenvalvojalle, niin minulla ei ole antaa miehestä muita tietoja kuin nimi, entinen puhelinnumero ja entinen osoite.
Ei sillä, muuttakoot vaikka Siperiaan, mutta pystyyko mies tuosta noin vaan "katoamaan" ja näin pakoilemaan vastuutaan vai saako sossu hänen olinpaikkansa selville vaikka minä en sitä tietäisikään?
Tämä saattaa olla tyhmä kysymys, mutta en tosiaan tiedä miten näissä asioissa menetellään.
Ja sitten jos käräjille joudutaan niin tuleeko se minulle kalliiksi, eli kuka maksaa kulut siinä tapauksessa?
Puhui että muuttaa toiselle paikkukunnalle ja vaihtaa puhelinnumeronsa, en tiedä toteuttaako uhkaukset mutta jos toteuttaa niin mitäs sitten? Kun menen lastenvalvojalle, niin minulla ei ole antaa miehestä muita tietoja kuin nimi, entinen puhelinnumero ja entinen osoite.
Ei sillä, muuttakoot vaikka Siperiaan, mutta pystyyko mies tuosta noin vaan "katoamaan" ja näin pakoilemaan vastuutaan vai saako sossu hänen olinpaikkansa selville vaikka minä en sitä tietäisikään?
Tämä saattaa olla tyhmä kysymys, mutta en tosiaan tiedä miten näissä asioissa menetellään.
Ja sitten jos käräjille joudutaan niin tuleeko se minulle kalliiksi, eli kuka maksaa kulut siinä tapauksessa?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kyllä miehet on idiootteja, vastuunsa joutuu ottamaan vaikka väkisin. Eli ainakin elatus muodossa!!!!
Lastenvalvoja kyllä hakee sen miehen vaikka kivenkolosta ei se pysty piiloutumaan. Olen myös kuullut että jopa Amerikasta asti!
Niin ja jos se kieltäytyy verikokeista eli isyyskokeista niin jopa poliisi hakee!!!
miksi tehdä lapsi, jos toisen osapuolen joutuu pakottamaan vastuuseen? pakottaa voit isyyden tunnustukseen ja maksamaan. hän ei varmaan mielellään maksa, joten sos.toimi maksaa sinulle ja perii sit isältä. mutta isyyteen et voi pakottaa. hänen ei ole pakko tavata lasta. kannattas muistaa, että lapsi ei ole pelinappula, jolla saadaan toinen kyykkyyn.
siinä sinun on kuunneltava miestä. raha on pieni asia verrattuna siihen, että lapsi elää isättä.
sosiaalitoimisto löytää kyllä miehen, elatuspapereita kirjoittamaan ja tunnustukseen, mutta muuta se ei voi tehdä.
ehdotatko aborttia vai adoptiota?
syntyy normaalissa parisuhteessa enkä näe asiassa muuta kummallista kuin isän suhtautumisen asiaan. Näin näen asian "ulkopuolisena"...
Kun mieskin(molemmat ovat) on tietoisesti ryhtynyt seksiin ilman ehkäisyä, niin tottakai hänenkin kuuluu kantaa vastuunsa.
Lapsi on täysin syytän osaansa. Voi tosin toivoa, että mies vetää ryhtinsä ojennukseen ja kantaa vastuunsa kuin mies, eikä ala lusmuileen.
Abortti ei useinkaan tulee monelle kyseeseen eettisistä syistä ja nainen kantaa vastuunsa - koska muuta ei voi, jos ei anna lasta adoptioon. Se vaihtoehto on kova juttu ja useimmiten nainen pitää lapsen.
Se on miehen ja isän häpeä, jos pakoilee eikä kanna vastuutaan. Joskus aika tuo muutoksen ja vasta vuosien päästä mies havahtuu, että hänellä on omaa lihaa ja verta oleva jälkeläinen jossain.
Miestä ei voi pakottaa isyyteen ja siihen on tyytyminen, jos halua ei ole. Lapsella on silti oikeus isään ainakin paperilla. Oikeuskuluja ei käsittääkseni tule kantajalle ( äidille ) kun lähtee peräämään lapsensa oikeuksia. Lastenvalvoja auttaa ja neuvoo kuinka menetellä.
Kun tulin raskaaksi (ei siis ollut suunniteltu juttu) päätin että pidän lapsen enkä tee aborttia vain koska mies on tuollainen kusipää. Siitä kärsisin loppupeleissä vain itse.
Minun ei tarvitse selitellä että miksi EN halunnut aborttia.
En tuolla aloituksellani tarkoittanut, että aion vaatia miestä olemaan isä lapselleni, tiedän ettei sellaiseen voi pakottaa ketään.
Haluan kuitenkin että mies kantaa vastuunsa ainakin siinä määrin, että tunnustaa isyytensä ja maksaa elatusmaksut. Mielestäni se kuuluu isälle, eikä kunnalle. Mies on kuitenkin aikuinen ihminen, hänellä on ennestäänkin jo yksi lapsi, joten luulisi että tietää miten lapsia tehdään.
En ilkeyttäni vaadi miestä tilille, vaan siksi että lapsellani olisi isä edes paperilla.
Minusta ihmisen pitää kantaa vastuunsa, varsinkin jos on itse aiheuttanut tilanteensa.
Juuri noin minäkin ajattelen. Lapsen elatus kuuluu osaltaan miehelle, eikä yhteiskunnalle. Ei miestä kuulu päästää kuin koiraa veräjästä tekemään lisää isättömiä lapsia. Maksakoon edelliset ensin.
Jos lapsen isä ei halua olla isä lapselleen niin hän ei sitä ole eikä tule olemaankaan vaikka kuinka pakottaisit. Se, että saat hänet lain varjolla tunnustamaan lapsen ja saat hänet elatusvelvolliseksi niin siihen se sitten jääkin.
Jos hiukakin jaksat ajatella itseäsi ja lastasi niin keskity siihen, sillä lapselle riittää yksi vastuunsa tunteva ja hoitava vanhempi. Raskas tulee olemaan taakasi, jos lähdet miehen piiri leikkiin mukaan.
isän nimi papereissa, tunnustettu isyys vaikka lain voimalla on lapsen oikeus. Vaikka isä ei halua olla läsnä lapsen elämässä niin sen varjolla ei voi kieltäytyä.
Kun lapsi varttuu ja alkaa kyseleen ja mahdollisesti tarvitaan virka ym todistuksia, niin ei itsetuntoa kohota jos merkintänä "isä tuntematon". Jokainen ( valta-osa ) haluaa tunnustetun isyyden tapaisipa isää tai ei.
..saa tiedot verotoimistosta-missä kirjoilla.
Kai ne miehet ei tiedä mitä varten niitä siemennyksiä naisen sisäpuolelle tehdään: jos kylvät naisen sisään, satoa tulee ennemmin tai myöhemmin. Ymmärtäkää nyt se. Ei pidä siementää ja sitten muka yllättyä että uups. sehän itää! Tottakai se itää! Ethän käyttänyt kumiakaan. TOTTAKAI SE ITÄÄ! ja hyvä niin. Eipä lopu täältä immeiset.
ja isä kyllä joutuu isyytensä tunnustamaan ja jos ei tunnusta niin verikokeellahan se selviää.elatusmaksuja meilläkään isä ei ollut valmis maksamaan vaikka tuloja on, uhkaili ja kiristi ja vaikka mitä että olisi niistä eroon päässyt.oikeuden kautta elatusmaksut sitten hain ja isälle lasku tuli myös minun asianajajastani ja oikeudenkäyntikulut lankesivat myös hänen vastuulleen.näitä asioita ei siis pysty pakenemaan vaikka tilanne olisi mikä,lapsella on oikeus molempien vanhempien elatukseen.en minäkään olisi halunnut että lapseni isä on tuntematon papereissa ja minä olisin sitä sitten saanut joskus selitellä että miksi näin.isä tapaa lasta pari kertaa vuodessa jos hän kerkiää,en tiedä että onko siitä lapselle enemmän haittaa kuin hyötyöä...mutta en ole sitä viitsinyt kieltääkkään vaikka vähäistä onkin.itselläni ja lapsillani on kuitenkin asiat hyvin,sillä minulla on ollut uusi miesystävä melkein koko ajan joka kohtelee lasta kuin omaansa.lapset kyllä kasvavat ehjiksi ja tasapainoisiksi ihmisiksi vaikkei biologinen isä heidän elämäänsä kuuluisikaan.ja kyllä meillä ainakin on niin että ei biologinen on lapselleni isä enemmän kuin biologinen isä,ei se kuitenkaan kenestäkään ISÄÄ tee että naisen raskaaksi saattaa.mutta jaksamisia ja vointeja sinulle ja lapsellesi:)