poika pelaa 99syntyneissä ja pelejä seuraamassa ollessani on silmiin pistänyt muutaman kaverin ylisuuri koko ja taitotaso 8vuotiaaksi onko yleistä että valkut lainaa turnauksiin pari vanhempaa junnua vahvistuksiksi.seurataanko millään systeemillä väärinkäytöksiä.kertokaapas onko muilla vastaavia huomioita.
huijausta
4
960
Vastaukset
- Juri
Silmiin pistää juu, mutta epäilen suuresti että kyseessä ei mikään huijaus juttu ole. Ensinnäkään kellään 8-vee joukkueella ei SAA eikä varmasti suurimmalla osalla olekkaan pelin itseisarvona voittaminen. Sen voi ottaa mukaan muutamaa vuotta myöhemminkin. Mitenkä jotain vanhempaa ja tasokkaampaa poikaa kehittää tai vie eteenpäin nuorempien poikien pujottelukeppinä pitäminen. Jos tällaista jotkut harrastavat niin onnea vaan tulevaisuudessa lopettavalle pojalle... Itse vuosia valmentaneena ja hieman kouluttautuneenakin (B-valmentaja) kuitenkin tiedän että välttämättä ei ole tässä tapauksessa kyseessä tuollainen "huijaaminen". Kun puhutaan 8-vuotiaista lapsista tarkoittaa se sitä että iältään kaikki ovat saman ikäisiä, mutta taidollisesti, koollisesti, peliälyllisesti ja motorisesti kentällä juokseekin 6-12 vuotiaita poikia. Lapset vain sattuvat tuossa iässä kehittymään eri tahtiin, on tietysti onni jollekin joukkueelle jos tuollainen koollisesti, motorisesti ja "älyllisesti" edellä oleva poika kuuluu omaan joukkueeseen. Nämä tapaukset ratkovat voittoja nimenomaan junnupeleissä, mutta eivät välttämättä enään muutamaa vuotta myöhemmin. Tuollaista poikaa tosin olisi kaikkein järkevintä peluuttaa itseään vanhemmissa ikäluokissa jotta pelaaminen pysyisi haastavana ja kehitys taantumattomana. Monta kertaa nämä ns "lahjakkaat" jotka nyt vaan sattuvat olemaan isompia ja kehittyneempiä sisäistämään lajia kokevatkin melkoisen shokin 14-16 vuotiaina. Tuohon asti he ovat olleet kenttien kuninkaita ja pärjänneet ns. "vähemmällä työllä". Muut kovan työn kautta ottavat heidät tasollisesti kiinni, ja kuninkaiden valtakausi vaihtuu... tällöin lopettamisen riski suuri kun täytyy hakea kuninkuutta sitten jostain muualta. (mopot, keppana ja koulukiusaaminen ovat yleensä vaihtoehtoja) Hmmm.... hivenen karkasi tuo juttu, mutta siinä niitä omia mietteitäni.
- sivusta seuraaja
"Ensinnäkään kellään 8-vee joukkueella ei SAA eikä varmasti suurimmalla osalla olekkaan pelin itseisarvona voittaminen. Sen voi ottaa mukaan muutamaa vuotta myöhemminkin."
Tällä tavalla olen itse asian sisäistännyn,mutta epäilen etta käytäntö suomessa on jotain muuta.
Itse laittaisin rajan abaut 12v.Siihen asti harjoiteltaisiin pelkkää tekniikkaa eli pallon hallintaa,pienmuotoista peliä ilman pisteitten keruuta. - KIbe#3
sivusta seuraaja kirjoitti:
"Ensinnäkään kellään 8-vee joukkueella ei SAA eikä varmasti suurimmalla osalla olekkaan pelin itseisarvona voittaminen. Sen voi ottaa mukaan muutamaa vuotta myöhemminkin."
Tällä tavalla olen itse asian sisäistännyn,mutta epäilen etta käytäntö suomessa on jotain muuta.
Itse laittaisin rajan abaut 12v.Siihen asti harjoiteltaisiin pelkkää tekniikkaa eli pallon hallintaa,pienmuotoista peliä ilman pisteitten keruuta.Eikös tällä kaudellakin Pelipasseista pystytä katsomaan pelaajan/jien ikä ja henkilöllisyys...?
mulla lapset harrastaa useita lajeja, mut futis kiinnostaa kovasti. itse oon junnuna pelannut futista, mut muuten oon mielelläni takaviistossa, kun valmentajat hoitaa arvokasta työtään ja mä huollan ja kuskaan. niin meidän yu-, paini-, kuin -futisvalmentajatkin tekee hienoa työtä. miksi meidän vanhempien pitää olla mukamas viisaita ja haluta pikavoittoja nuortemme urheilu-uralta, vaikka itse emme ole olleet kypsiä siihen. jos vanhemmat keskittyy tuomareiden, vastustajien ja järjestelyiden arvosteluun, niin lapsista EI tule kunnon kansalaisia eikä hääppösiä urheilijoita! Juri näpyttelee asiaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä3610535Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on12510118- 217911
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1776314Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.304872- 554697
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1144041Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1243390- 623117
Adonikselle
Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin2203039