miten ihmeessä saan koirani hoitoon kun ei ole mitään muuta vaihtoehtoa kuin koirahoitola?! turhan kallis. varsinais-suomen alueelta, olisiko jollain tarjota hoitopaikkaa? :)
hoitopaikka
koirille
6262
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kotihoitoa koirille saa melkeinpä vaan ja ainoastaan, kun laitat oman ilmoituksen Apulan sivuille. Tiedän tilanteen, kun olen itse etsinyt usealta foorumilta hoitopaikkaa koiralleni pitkäksi ajanjaksoksi. Ei ole helppoo.Toivottavasti onnistuu! Lopulta minullakin!
Hei!
Minkä rotuinen koirasi on ja kuinka pitkäksi aikaa etsit hoitopaikkaa? Ja mikä olisi hoidon tarpeen ajankohta? Itse olen kaksikymppinen opiskelijatyttö ja asun poikaystäväni kanssa Turun keskustan liepeillä kerrostalossa. Olemme harkinneet koiran hankkimista ja mieleen tuli, että olisi kiva ensin kokeilla käytännössä miltä koiran hoito tuntuu ennen kuin rupeamme itsellemme koiraa hankkimaan. Törmäsin viestiisi ja ajattelin että tässähän saattaisi olla tilaisuus hoitokoiralle..Jos koirasi on sellainen, jota voi pitää kerrostalohuoneistossa niin voisimme keskustella asiasta lisää? En siis tosiaan ole nyt rahallisen palkkion perässä vaan haluaisin lisää koirakokemusta..
laitappa sähköpostia osoitteeseen [email protected]
Laitoin sähköpostia osoitteeseen [email protected] mutta ei mennyt perille. Onko väärä osoite?
osoite on [email protected].
Niin, tätä samaa asiaa olen monesti pohtinut eli mihin koira hoitoon? No, jos haluat varmasti toteuttaa matkasi tai menosi, niin suosittelen lämpimästi koiran viemistä hoitoon ammattitaitoiseen hoitolaan.
Itse olen joskus pettynyt, kun hoitaja johon olin luottanut, peruukin lupauksensa viime hetkellä. Aivan sama onko kysymyksessä sukulainen tai hyvä kaveri tai vähän oudompi hoitajaehdokas. Se on niin helppoa sanoa, että en voi ottaa, kun tuli flunssa, yllättävä työmatka tai vieraita juuri kyseisenä viikonloppuna.
Hoidon, kun varaa ajoissa hoitolasta, niin varmaan koira siellä hoidetaan, eikä viime hetken peruutuksia tule...kokemus opettanut.
Jos kyseessä pidempi matka, niin hoitoloista kyllä saa yleeensä alennuksia. Siinä on myös sekin pointti, että jos koira käyttäytyy huonosti, puree sohvan, paskoo lattialle ja ulisee ikäväänsä...saattaa mennä tuttujen kanssa välit. Niin ja puhumattakaan, jos koira sairastuu, niin onko yksityinen hoitaja valmis uhraamaan 500 euroa eläinlääkäriin, mikä taas onnistuu ammattitaitoisessa koirahoitolassa, kun on hyvät vakuutukset ja ammattilainen muutenkin tulkitsemaan koiran terveydentilaa.