Lauerman arvostelu Part 2

Tahtoo tietää

Täällä yksi tiedonhaluinen kysyy että mistä sen arvostelun voi lukea? Löytyykö Lauerman arvostelu
Santavuoren kirjasta täältä netistä?

7

641

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tässä näin

      Ei Santavuoren " suggestoterapiaa SHY:tä" oppina kaikesta ja oppaama kaikkiin asioihin ihan omakustannepainatteisin tai huuhaakirjoituksiin rinnasteta, mutta mutta.. eritelläänpä vain.. Kovin eri kantilta kuin esim suggestoterapeutti ja tajunnallisen kulttuurin tienetsijän Hemmo Hyötösen kirja-arviossa (kohutun Hypnologian nro 1/06). Yhteisön tajunnantaidon kirjaajan tutkimus-, terapia- ja oppitausta jätettiin selostamatta. Miksi??? SHY-Yhteisöjen historian ja nyky-SHY:n kriisiytymisen kehyksiin Lauerma ei aseta Santavuoren universaalia hypnoositeoriaa. Tehdäänkö tämän tajunnantaidon pohjalta tosiaan terapiaa?

      ........

      Suomen Lääkärilehti 8/2008 vsk 63 s. 775
      Kirja / kirjallisuusarvostelu

      Hypnoosista omintakeisesti

      Suomalaiset hypnoositietokirjat ovat tähän asti olleet pääosin lääkärien ja psykologien kirjoittamia. Ensimmäinen oli hypnoosista väitelleen kirurgiylilääkäri Claës Cedercreutzin Parantava hypnoosi vuodelta 1971, uusin Duodecimin monikirjoittajainen oppikirja vuodelta 2004. Leo Hildenin teos vuodelta 1988 oli siinä määrin lääkärien kanssa tehdyn pitkän yhteistyön värittämä, ettei se suuresti eroa muista teoksista.

      Eri maata on aiemmin erityisopettajana toimineen Risto Santavuoren Tajunnan taito, jonka on kustantanut muutoin tuntematon Sanlai-Suggestiotekniikka Oy. Erilaisuudessaan kirja on myös kiehtova, ja sillä on runsaiden ja kirjoittajansa laajaa lukeneisuutta heijastavien sitaattien höystämiä kaunokirjallisia ansioita. Teos on teoriaesittelyjen osalta perusteellinen, osin hyvin kekseliäs ja älykkäästi kirjoitettu, mutta monille epäilemättä jopa uuvuttava. Tyyli on lavea. Keskeinen ja ongelmallinen näkökulma on sellainen, että hypnoosi olisi oikein oivallettuna jonkinlainen kaikkialla vaikuttava tekijä: "Hypnoosin ydin ei lopulta ole mihinkään tilaan johdattamisessa, vaan yhteydessä ihmiseen. Ihmisen kuuleva kohtaaminen on meidän jokaisen elinehto eikä sitä pidä kieltää keneltäkään. Kohtaamisen tilassa välittyvät sanattomat suggestiot ohittavat häiriintyneet järjestelmät ja tavoittavat ydintilaansa suojautuneen ihmisen. Ja kohtaamisen yhteyttä toiseen ihmiseen tarvitaan, koska se viime kädessä on ainoa tapa, jolla sijoittuminen yhteiseen todellisuusorientaatioon on mahdollista."

      Tuskastuttavia truismeja vai erityistä viisautta? Arvio riippuu lukijasta. Elämäntyön ja linjajulistuksen tuntua kirjan kokonaisuudessa on.

      Kirjan rakenne on poikkeava. Metaforien pitkällinen pyörittely, leikittely käsitteiden rajojen murtamisella ja vastakohtien muuttumisella mielikuvissa toisikseen muistuttavat hypnoosiin johdattamisessa joskus käytettyä uuvuttamis- ja sekoittamistekniikkaa: "Mitä enemmän yrität ymmärtää mitä sanon, sitä vähemmän välität siitä ja tulet yhä unisemmaksi... raukeammaksi...".

      Näkemys Tajunnan taidossa on intuitiivinen ja subjektiivinen, eikä sen useimpia väittämiä voi mitenkään osoittaa oikeiksi tai vääriksi. Voimakas kannanotto hypnoosista jonkinlaisena alati läsnä olevana, muut psykologiset ja fysiologiset käsitteet syrjäyttävänä ja vain satunnaisesti lääketieteellisenä ilmiönä on kuitenkin hyvin läpikäyvä, jopa antiikin historian tulkintaan rohkeasti ulottuva. Asklepioksen temppelit unirituaaleineen selitetään lähteitä valikoiden muuksi kuin lääketieteen ja suggestiohoitojen esimuodoksi, ja esitetään etteivät parannustoimien ammattilaiset olisi olleet lääkäreitä. Tämä ammattikuntien rajaaminen modernein termein on anakronistista. Tuskinpa Asklepios erityisopetuksen jumalaksikaan käärmeineen ja farmakoineen kovin hyvin sopii.

      Epäselväksi jää, onko kyseessä myös epäonnistunut yritys loitsuta pois suomalaisen maallikkohypnoosin monet ajankohtaisesti esiin nousseet ongelmat, mukaan lukien väärinkäyttö, jonka mahdollisuuksia kirjoittaja ja hänen taustayhteisönsä ovat tarmokkaasti vähätelleet. Lääkäri E.Bromsin Duodecimissa 1890 kuvaamaa hypnoanestesiaa Santavuori käyttää asiantuntemattomasti tai tarkoitushakuisesti nykyisen lääketieteellisen hypnoosin kyseenalaistamiseen.

      Luonnontieteellisten ja metaforisten kuvausten rajat hämärtyvät teoksessa toistuvasti, ja omintakeisesti kirjoittaja päätyy esittämään, että klassinen suggestiokäsitys olisikin se, joka edustaa mystiikkaa. Eräitä vanhoja mutta todentamattomia oletuksia hypnoosista suhteessa uneen, vireystiloihin ja aivopuoliskojen
      toimintaan esitellään ilman, että kirjoittaja kykenisi asettamaan niitä mielekkäästi tutkimuksen kokonaiskenttään. Lainausten ja lähteiden taso on harvinaislaatuisen kirjava ja osin epätieteellinen. Vakavasti kehitysvammaisen Tuomas Alitalon surullinen rooli "fasilitoituna" nerona esitellään kritiikittä. "Pitkään Helsingissä toimineena psykiatrina" esitellään mies, jolla ei ole psykiatrin, ei edes perusopinnot suorittaneen lääkärin oikeuksia, erikoista lääketieteen ulkopuolista praktiikkaa kylläkin. Tapaus on jo viides lääkärinä esiintyminen tai esitteleminen ilman koulutusta tai valtuuksia suomalaisen maallikkohypnoosin piirissä 1990-luvulta alkaen. Lukuisten tällaisten ongelmien vuoksi kirjaa ei voi suositella kellekään, jolla ei valmiiksi ole hyvin perusteellisia tietoja sekä hypnoosista että lääketieteen koko kentästä. Ilman niitä luettuna se voi johdatella valistuneenkin lukijan harhakäsityksiin.

      Tajunnan taito - Hypnoosiohjauksen kirja. Risto Santavuori."

      • Tahtoo tietää

        Kiitos Sinulle nimimerkki "Tässä näin", vaivannäöstäsi. Tällä jutulla on minulle informatioarvoa.


      • lollotilollotiloo

        Minä sanon tuosta kirjasta suoraan: lollotilollotiloo. Selasin sitä kirjastossa: tajunnanvirtaa SHY:n oppikirja kaikesta ja opas kaikkeen.


      • pahasti...?

        Onkohan tuon seuraavan osuvuus pelkkää sattumaa?

        "Asklepioksen temppelit unirituaaleineen selitetään lähteitä valikoiden muuksi kuin lääketieteen ja suggestiohoitojen esimuodoksi, ja esitetään etteivät parannustoimien ammattilaiset olisi olleet lääkäreitä. Tämä ammattikuntien rajaaminen modernein termein on anakronistista. Tuskinpa Asklepios erityisopetuksen jumalaksikaan käärmeineen ja farmakoineen kovin hyvin sopii."

        Heh, sano.


      • ja pätevyys???
        pahasti...? kirjoitti:

        Onkohan tuon seuraavan osuvuus pelkkää sattumaa?

        "Asklepioksen temppelit unirituaaleineen selitetään lähteitä valikoiden muuksi kuin lääketieteen ja suggestiohoitojen esimuodoksi, ja esitetään etteivät parannustoimien ammattilaiset olisi olleet lääkäreitä. Tämä ammattikuntien rajaaminen modernein termein on anakronistista. Tuskinpa Asklepios erityisopetuksen jumalaksikaan käärmeineen ja farmakoineen kovin hyvin sopii."

        Heh, sano.

        Tämä pitäisi saada tietoon: Mikä on SHY:n oppikirjan ja "suggestoterapian" kehittäneen Risto Santavuoren tieteellinen, ammatillinen ja psykoterapeuttinen tausta? Vertaisarvioidut julkaisut, mitä ja missä?


      • tietävä......
        ja pätevyys??? kirjoitti:

        Tämä pitäisi saada tietoon: Mikä on SHY:n oppikirjan ja "suggestoterapian" kehittäneen Risto Santavuoren tieteellinen, ammatillinen ja psykoterapeuttinen tausta? Vertaisarvioidut julkaisut, mitä ja missä?

        Santavuoren tausta on sekava. Sanoo olevansa erityisopettaja, mutta opettajan koulutusta hänellä ei ole. On tosin toiminut erityisopettajan viransijaisuuksissa.

        Toimi pääasiassa lampaankasvattajana. Hänen nimeään ei myöskään löydy SHY:n terapeuttirekisteristä. Mitään psykoterapiakoulutusta hänellä ei myöskään ole.


    • frank bore

      Ketä kiinnostaa joku "pätevyys"?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      202
      6963
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4612
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      35
      4105
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      70
      3209
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1945
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1686
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      17
      1660
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      40
      1563
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1439
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      143
      1227
    Aihe