Että näin taas meillä turvallisessa kotosuomessa.. http://www.iltalehti.fi/uutiset/200802257294799_uu.shtml
Vartijat
että ja näin
81004
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Onko parempaa, että äidin nössöt riehuvat ja tekevät ilkivaltaa ? Sitten huudetaan mammaa apuun kun jäädään kiinni. Vartijoita tarvitaan, ei sinun laisiasi rikollisten hyysääjiä.
missään ei lukenu mitä ne räkänokat oli tehny ja tuskin silti mitään mikä oikeuttaa käyttämään noin kovia otteita. paikalle tullu teinikin viskattiin maahan vaikka en videon perusteella nähnyt agressiivista käytöstä.
No tuskimpa ne nyt iltarukoustakaa lukivat...on se sitten..miten ihmiset voi olla noi tyhmiä että puolletaa noita pirulaisia..ei minkäälaista kuria sais olla...täällä vaa pitäs antaa noitten tehä iha mitä lystäävät. ei se jos niitä pikkase nuhdellaa nin auta mitää..
Älä tule meille nuorille itkemään, kun Sinulle kerran räjähtää jokin Sinun kannattamasi ja puolustamasi taho.
Älä tule meiltä nuorilta vaatimaan nyrkkejä puolustamaan Sinua ja Sinulle tärkeitä ihmisiä tilanteessa, jossa Sinut tai läheisesi leimataan ilman perusteluja.
Älä huuda meille nuorille, kun olet vanhainkodissa eikä kukaan välitä vaihtaa vaippaasi.
Kun me emme saa puolustaa (saatika kritisoida..) ketään muutakaan, miksi me puolustaisimme sinua?
Anteeksi, etten teitittele. En ole siitä oikeasti ollenkaan pahoillani.
Itse olen, ja tietojeni perusteella voisin sanoa että vartijat eivät tehneet mitään väärää! FPS:n antamien tietojen mukaan tämä 14-vuotias nuori oli ympäripäissään, huusi, kiroili, uhkaili ja sylki varjijoiden päälle. Joten eikö tuossa ole jo aihetta ottaa kiinni ja panna rautoihin? Kyllähän se voi kuulostaa siltä ettei 14-vuotias saa pahaa jälkeä aikaseksi, mutta kyllä he vain saavat.
Ja mitäs tuumisit jos 30-vuotias iso äijä käyttäytyisi kännissä noin vaunussa jossa on paljon ihmisiä? Luultavasti hälytettäisiin siinäkin vartija tai poliisi paikalle.
Niin miksi tästä on tehty näin iso haloo?? Samalla tavoin olisi käyttäydytty aikuisen ihmisenkin kanssa.
Joten miettikääs ennen kuin alatte arvostelemaan vartijoiden käytöstä ja muutenkin vartijoiden ammattikuntaa.
Olen sitä mieltä, että vartijoiden käytös oli suorastaan puistattavaa katsottavaa! Pisti ihan vihaksi, mutta mitä sille voisin tehdä. Ennen sai pelätä toisia ihmisiä nyt saa pelätä että milloin "virkamies" käy käsiksi! On se kummaa touhua!!! Toivon todella, että noi urpot vartijat saavat tosta rangaistuksen ja kunnon sellaisen! Suurimmalla osalla vartjoista tuntuukin olevan kusi noussut päähän, mutta mistäköhän syystä, ihan tavallisia ihmisiä ovat. Pitäs pistää kuriin!!!! Saman voi huomata videossa jossa vartijat vain naureskelevat, sietämätöntä! Ja se joka jaksaa väittää ja jauhaa paskaa, että toi on ihan OK. Suosittelen todellakin jotain mielenterveystutkimusta.
Poliisi ei tutki tapausta koska kaikki meni lain mukaan oikein.
Joten menethän nyt eduskuntaan ( jossa säädetään lait ) ja poliisilaitokselle ( jossa tehdään tutkinnat ) tämän sinun mielentilatutkimus-suosituksen kanssa.
Voit nauraa sitten ambulanssissa kun valtotakkiset miehet ovat siinä vieressä.
en käsitä miten edes jokU haluaa VAHTIA siis ylipäätänsäkkään vahtia TOISTEN omaisuutta,tekosia ja vielä olla ylpee siitä!??mutta ei kai minulaiseni
puupään sitä tarvitsekkaan tajuta...mutta siinä vartijan hommassa kun jollain vielä itsetuntokin nousee????taitaa sankarin maine riivata vartioita kun haluaa päteä...onx muita jotka on samaa/eri mieltä?kiitos ja anteex sekaisesta viestistä,mut kai joku joka ajattelee samallalailla niin tajuu...KAUNISTA KEVÄTTÄ KAIKILLE JA RAKKAUS ON IHANAA KUKAT ON IHANIA ELÄMÄ ON IIIIHANAAAAAAA!!!!!!