Mitäs veikkaatta arvoisat saunakumppanit. Kaunakohan kestää kun ensimmäinen iso kiuasfirma alkaa apinoida
IKI-kiukaita???
Varmasti niin Harvia kuin Saunatec molemmat miettivät asiaa. Harvia varsinkin on varsinainen apinoija(FUGA).
Asia kiinnostaa näin ammattini puolesta sillä olen kiuas myyjänä K-raudassa. Ja meilläpäin asiasta on liikkunut jo villejä huhuja?
Itse veikkaan että kesällä ja Harvia on ensimmäinen kopion tekijä.
IKI-kiukaita???
Varmasti niin Harvia kuin Saunatec molemmat miettivät asiaa. Harvia varsinkin on varsinainen apinoija(FUGA).
Asia kiinnostaa näin ammattini puolesta sillä olen kiuas myyjänä K-raudassa. Ja meilläpäin asiasta on liikkunut jo villejä huhuja?
Itse veikkaan että kesällä ja Harvia on ensimmäinen kopion tekijä.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Kopisoisivat vaan ni hinnat tippuis.
Kyllä olisi asiaa kopioida ja saada jotain parannuksia , kun ei kehtaa tehdä yks. yhteen .Koska Iki - kiuas ei tule täyttämään uusia pakookaasunormeja jotka on tulossa. Jos laitetetaan rajaksi 450 astetta niin siloin Iki- kiuas on ulkona kisasta , että pitäkää kiirettä kellä on rahaa ja puita jota olisi piva poltella.
Pitääkö sähkökiukaissakin savukaasujen lämpötila olla alle 450 astetta?
Taitaa iki olla kuitenkin melko hyvin kisassa mukana. Lienee ylivoimaisesti myydyin erikoiskiuas niin sähkö- kuin puukiukaanakin.
Harvia teettää kiukaansa virossa ja halvoista materiaaleista. Toivottavasti eivät pysty raiskaamaan ikin kiuasta. Taas tulee kohta kova keskustelu iki mallisuojista. Kopioidahan harvia ei voi mutta varmasti koittaa kiertää mallisuojia. Harvian ja IKIn ero on sama kuin Tokmannilla ja Stockmannilla.
Tosin harvia myöntää ikin paremmuuden jos kopioi ideaa...miettikääpäs sitä.
miten niin virossa. Harviahan mainostaa Harvia Finland tms.... huijaavatko ne vai huijaatko sinä?
iki on ainakin hieno ja taitaa olla rosteria koko häkki...joten laatua piisaa
se sykkii alhaisilla lämpötiloilla! tämä ei ole mainos---
tuntuu olevan toi rosteri vähän yliarvostettua.palanen hoitotasoverkkoa kiukaan ympärillä...olen tehnyt rst-alan töitä n.20 vuotta,enkä pitäisinä sitä vielä laadun takeena.sinänsä en ota kiukaan toimintaan tai merkkiin kantaa...ajan haaskausta ja lapsellista.
Hoitotasoja ole tehnyt.Jos joku tekisi hoitotason noin hepposesta verkosta niin kyllä saisi työsuojelutarkastajat kimppuunsa.
Ei tuo nyt aivan nuon ole.
Uudet säännökset tulevat olemaan sallaisia että tulisija ja piippu täytyy olla samaa paria. Eli jos ikikiuas on esimerkiksi 600 paloluokkaan niin piipun tulee täyttää samat vaatimukset. Kiukaissa nämä savukaasut on yleisesti aika huimia, joten voin kertoa että ei iki ole ainut, eikä edes pahin.
On tuotantoa virossa ja suomessa.
Harvialla on tuotantolaitos myös kiinassa...
Hyviä kiukaita valmistusmaahan katsomatta.
Käypäs potkimassa kiuasta rautakaupasta. Kiuas on halpaa peltiä jonka on tarkoitus kestää juuri takuu ajan verran. Ja Harvian kiukaat menettävät vielä muotonsa ajan mittaan. Joskus aikoinaan Harvia oli hyvä kiuasvalmistaja mutta he ovat menneet mukaan tuottamaan halpaa paskaa! Voitot ennen kaikkea.
Miksi pitäisi kopioida? Saman tien voi valmistaa paremman?
Kuinkas valmistaisit paremman kopioimatta ulkonäköä? Mallisuojahan suojaa nimenomaan ulkonäkö seikoilta.
Olisihan se kivaa keksiä jotain omaakin uutta mutta se ei taida olla niin helppoa. Muutenhan sinäkin olisit kiuas miljonääri. BTW! Harvia tuottaa kiukaansa ulkomailta mutta suunnittelee ne Suomessa.
Harvia koko liikeidea perustuu jatkuvuuteen. Tarpeeksi huonolaatuinen kiuas pitää vaihtaa muutaman vuoden välein. Täten kaupankäynti ei pysähdy. Tosin asiakashan sen tyhmän päätösen tekee.
asiaan. Mökillä on ollut (ei pitäisi mainita valmistajaa, mutta täällä se tuntuu olevan tapana) Harvian kiuas 32 vuotta. Saunan katon uusimisen yhteydessä uusittiin kiuaskin. Kiuas oli muuten hyvässä kunnossa, käytön jäljet tietenkin olivat näkyvissä, mutta tulipesän pohja oli hiukan pullistunut takaseinän läheltä. Joten siinä sitä jatkuvuutta, 32 vuotta. Uusi kiuas on tietenkin samalta valmistajalta, kun kerran on hyväksi havaittu, eikä löylyissä ole valittamista.
Tuo on kyllä totta. "Ennen vanhaan" kiukaat tehtiin vielä kestämään, jopa Harvia. Laatu on nykyään vain hieman toista luokkaa. Uudella Harviallasi kova saunoja ei montaa vuotta löylyttele. Itsekin saunoin edellisellä Narvilla varmaan 20 vuotta. Uskoisin että Narvi tekee tänä päivänäkin ihan o.k kiukaita mutta tuskin hekään entisiä. Harvia on nykypäivänä vain loinen kiuasmarkkinoilla(ihan vain henk.koht mielipide).
imatra kiuas oli omaa luokkaansa. se kesti ja löylyt ruletti
Iki on kopioitu vanhasta savolaiskiukaasta ja Virossa tällaista kiuasta on tehty jo kymmeniä vuosia.
Kannattaa muistaa, että Ikiä myi alunperin eräs itähelsinkiläinen firma, joka lopetti touhun reklamaatioiden vuoksi.
Yksi houru alkoi väittää vanhaa savolaiskiuasta omaksi keksintönään. Lopun voitte arvata.
Lopeta jo horinasi Savolais hullu:)
Ketään ei kiinnosta hullun jatkuvat häirinnät....tietääkseni ikikiuas oy on perustettu v.1997. Tiedän koko ikin tarinan ja omistanut kiukaankin jo 3 vuotta. Lue sieltä ja opi...
http://www.ikikiuas.com/yritys.htm
Tapiro OY myi alunperin Ikiä ja hyvin he hoitivat reklamaation vedenlämmittimen venttiileistä, joissa oli muoviosia.
Ilmeisesti Kiukaan keksijä on ollut sitten siellä töissä aikoinaan???
Tällaista pönttökiuasta on tehty halvoista materiaaleista kymmeniä vuosia.
Se "keksijä" ei ole keksinyt yhtään mitään.
Kylläpäs yrityksen nettisivuilla oleva markkinointijargon onkin se ainoan oikean totuuden lähde nykymaailmassa. Huh huh.
Vastaavia pyöreällä tulipesällä ja siihen päälle se lähtöputki kiemuralla on tehty ainakin jo 50-luvulla. Silloin tosin materiaalina saattoi olla 'tehtaalta' saatu haponkestävä, joten kiuas täydessä käytössä vielä tänä päivänä. Vanha tosin IKI-kiuasta parempi, kun siihen tulipesän pohjaan oli asennettu arina ja tuhkat tippuvat muurattuun tilaan.
kyllähän niitä jo apinoidaan
Kyllä harvia on aikas hävytön firma. Ketään ei kiinnosta misan, mondexin, vuoluxin marginaalikopiot. Ei ole kuin yksi Iki! Ikissä on sentää munaa.
Eilen kylvin Harvian sähkökivisaunassa.
Termarin lämpö näytti 70C mutta isossa saunassa vettä sai kaataa urakalla, että sai kropan lämpöiseksi.
Kivet ei tiedä kuumentaako ne iki vai harvia, mutta vähän hävettäis pukata sähkösaunaan halpaa kopiokiuasta. Yöks
Jos kysymystä jatkaisi, voisi sen esittää että kuka kiuasvalmistajista EI ole kopioinut verkkokiuasta?