Miten ylen eläväarkisto saadaan pelittämään ubuntussa.Selaimena Opera.Youtube toimii vaan yle.
yle
bonks
4272
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
En tiedä Operasta, mutta Firefoxilla mulla toimii xine MediaPlayerConnectivity. Yle käyttää Windows Mediaa (youtube flashiä), joten MediaPlayerConnectivity-asetuksista pitää valita wmv:lle xine.
Jos firefox kelpaa, niin asenna xine ja MediaPlayerConnectivity lyötyy tuolta:
https://addons.mozilla.org/fi/firefox/addon/446
Sillä voi kokeilla myös muiden playerien toimivuutta.
Yle on onnistunut sähläämään tämänkin asian valitsemalla wmv:n, oikein olisi ollut Ylen *omilla* kriteereillä flash:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=656&posting=22000000032486160#22000000032486160
ei tartte mitään connectivity-sönkköä sotkemaan, toimii täydellisesti kun asennat tän ohjeen mukaan:
http://fi.wikibooks.org/wiki/Ubuntu_tutuksi/Suljetut_tiedostomuodot
Sitä paitsi toimivuus vaihtelee. (Esim. mun läppärissä ei toimi yle mplayerilla muilla, vain ja ainoastaan xinellä.) Sen takia tuo connectivity-sönkkö, jotta on helpompi testata.
...Firefox palikat ja hyödyntää niitä joten kannattaa laitta Foxissa sydeemit kuntoon ja hakea liitännäiset Operaan. Ainakin MediaPlayerConnectivity on mainio, toistaa hienosti kaikki mahdolliset videotiedostot Operassa, en muista toistiko Elävän arkiston.
Foxin liitännäiset Operan käyttöön:
Työkalut > Asetukset >Lisäasetukset > Sisältö
Siellä "Lisäosa-asetukset" ja "Etsi uusi..."
Ubuntu foorumilta luettua:
"Ylen elävän arkiston pitäisi toimia Operassa kun on asentanut Totem,Totem-xine Totem-mozilla pluginin"
Keskustelua...
http://forum.ubuntu-fi.org/index.php?topic=7435.0