Mikä on teidän mielestä paras Linus jakeluversio?
Paras linus?
The Win-man
382641
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 38
Vanhimmat
Paras Linux vasta-alkajalle on sama kuin kaverillakin. Jos kaveripiirissä ei ole Linux-käyttäjää, niin sitten joku yleisimmistä jakeluista.
Paras Linus on tietenkin Torvalds. ;)
Linux-jakeluista olen zxcvbnm:n kanssa pitkälti samaa mieltä kunhan ei laita Ubuntua ettei tule väärää kuvaa Linuxista.
> kunhan ei laita Ubuntua ettei tule väärää kuvaa Linuxista.
Kerro lisää.
Tiedän kokemuksesta että tällaisiin viesteihin tulvii Ubuntu-hypetystä joten päätin hieman tasoittaa tilannetta etukäteen.
Jos ei valitse uusinta ja bugisinta versiota niin ei se Ubuntu ole oikeasti ollenkaan paha, Kubuntu varsinkaan, mutta ei myöskään yhtään parempi kuin mikään muukaan aloittelijallekin helppokäyttöiseksi muokattu jakelu kuten PCLinuxOS, Mandriva jne.
Kun olet win-man niin suosittelen PCLinuxOS 2007 final Linuxia. Kaikki toimii suoraan tehdasasetuksilla ja hiirellä klikkailemalla.
Lataa tästä: http://www.pclinuxos.com/index.php?option=com_ionfiles&Itemid=28
Asennusohjeet: http://www.howtoforge.com/the_perfect_desktop_pclinuxos_2007
Suomi sivut: http://pclinuxos-fi.org/keskustelu/index.php
Onko tota saatavissa suomenkielisenä?
Asenna kaikki Suomi paketit Gnomelle ja KDE:lle, niin saat Suomennuksen sekajäte PCLinuxOS:älle!
No joo... On se ihan kiva kunhan päättäis mitä asetaa. Gnome:a vai KDE:tä. Ja yks ohjelma riittää, ei niitä kaikkia ole pakko laittaa oletukseksi. Mikä olis hienoa niin siivoaisivat ne valikot!!!!
Katso PCLinuxOS Suomi sivulla on ohjeistus kuinka asennetaan.
Tuolla alempana jo kerrottiinkin, että Puppy julkaistaan kohta Dingo-versiona, alfat on jo olemassa. Nopea ja kaikki toimii, eli peittoaa kyllä muut jakelut mennen tullen. Kun siihen tutustuu, niin sen voi värkätä vaikka miten, vaikka usb-tikkuun. Kun buuttaa Puppy CD:n ja sen jälkeen muokkaa sen mieleisekseen, niin sammutettaessa se kysyy, tallennetaanko sen tiedosto ja mihin. Tiedoston voi tallentaa mille windowsin tai linuxin osiolle hyvänsä. Kun seuraavan kerran buuttaa Puppy CD:n se automaattisesti etsii kyseisen tiedoston ja asentaa muokkaamasi järjestelmän. Tuon tiedoston voi varmaankin asentaa myös usb-tikulle, ja eiköhän se etsi sen sieltäkin. Tosin itse en ole kokeillut sitä.
Senhän voi asentaa myös kiintolevylle tai tikulle, mutta suositeltu tapa taitaa olla tallentaa vain tuo muokkaustiedosto. Se pelaa kuin unelma muistissa.
Tutustumisen arvoinen.
PS. Kun Puppy toimii muistissa, niin siinä ollaan aina roottina, eikö niin? Tämä on aloittelijan kysymys: onko tuosta turvallisuusriskiä? Ei kai pitäisi olla, kun toimitaan vain muistilla?
Voit ottaa Puppy CD:n pois soittimesta, kun se on latautunut muistiin ja panna koneeseen vaikka video DVD:n ja katsella videon. Tai audio CD:n ja kuunnella kappaleet. Katsoa ylen tv-uutiset ym.
Ja jos haluaa, voi "oman" puppynsä polttaa vaikka uudelle CD:lle.
Jos tarvitsee korjata järjestelmää tai saada turvaan tiedostoja, niin eiköhän puppyllä homma hoidu. Sillä pääsee linuxiin ja windowsiin (taisi olla parilla klikkauksella mountattavissa) ja tökätä vaikka usb-tikun ja siirtää tiedostoja talteen. Ja tehdä sitä sun tätä. Muualle pitäisi päästä, muttei välttämättä swappiin.
löytyvät noissa Puppy Linuxista..
Muuten toimii juuri noin kuin kerroit nämä Puppy Linuxit.
Toimii erittäin hyvin muisti tikulta. Mulla on 4GB tikulla 5-eri Puppy Linuxia iso muodossa. Ja niistä voi tosiaan säilyttää eri ohjelmia kuten kerroit. ;)
Puppy Linuxin Kde 3.5.2 on myös erittäin hyvä, ja vakaa kuten kaikki Puppy Linuxit.
Haitta on sen epäselvä valikko, koska siellä on oikea sekamelska, kun on niin paljon tukittu eri ohjelma vaihtoehtoja. Tosin noita kaikkia ei ole asennettu.
Mutta on muuten sellainen että ei voi valittaa.
Kernel on 2.4.29 vaihdettavissa tuo on kuten kaikki...
Tässä on ajateltu myös vanhoja koneita!
Koko vain: 199MB.
On kyllä työpöydällä muistaakseni Connect kuvake, josta saa parilla klikkauksella nettiyhteyden ja palomuurin kuntoon.
Kun haluaa katsoa DVD:n tai kuunnella CD:n, niin valikosta multimedia ja xine ja siitä klikata DVD tai CD, niin ne lähtevät rullaamaan.
Työpöydällä on myös Mount kuvake, jota klikkaamalla saa esiin mount/umount valikon ja puppy kyllä löytää automaattisesti kiintolevyn osiot ja ulkoiset usb:t ym. ja vain klikkaus ja tiedostot ovat esillä.
niin hyvä jakelu. Itse käytän nyt dingossa selainta joka on uusin Flock/1.0.9 -fi (Suomi selain)
Elikkä on sama kuin Firefox/2.0.0.12, ja kaikki firefoxin lisukkeet siis toimivat myös tuossa Flock/1.0.9
Voisitko laittaa esimerkkiä siitä mitä löytyy sen virus-skannerin listalta mitä se seurailee?
Vai aiotko tarjota Puppya oikein serveriksi Windowseille joten pitäisikin skannata sen viruksia. :D
..jo syntyessään. Kyllähän se luun haistaa..;)
että se on kyllä oikeastikin tosi hyvä.
Monesti siinä on toiminut tuosta vaan joku asia, kuten usb-muisti ja -kiintolevy tai muistikortinlukija, joita esim. Debianissa olen joutunut säätämään viikokausia tuskaisena.
Jo se, että DVD:tä voi katsoa ilman mitään virittelyä ja turhia mukinoita, on Linux-maailmassa poikkeuksellinen ominaisuus.
Versioissa on aika paljon eroja, joten kannattaa kokeilla useita.
Kokeilin tuota Puppy:a , miksi Linux:ia sanotaan vaikeaksi ?. Puppy tuntui näin aloittelijasta varmemmalta ,nopeammalta ja selkeämmältä kun tuo Windows .
Miten onkaan saatu niin pieneen tilaan vaikka mitä toimintoja , mutta onko se turvallinen kun lataa kaikki ohjelmat muistiin ?. Olisiko jonkinlaista "linux-palomuuria" jonka voisi asentaa vanhalle koneelle tarkkailemaan lähetettyjä tieto-paketteja ?? ( vilkkuu jatkuvasti modeemin valot vaikka mitään ei koneella tee ).
Minun mielestäni parhaimmat Linux-jakeluversiot on Arch Linux ja Slackware. Nykyään jos pitäisi järjestelmä asentaa uudelleen niin laittaisin sen kummemmin miettimättä Archin.
Arch kun on tavallaan "sopivasti" nykyaikaistettu Slackware...vaikkei ilmeisesti olekaan Slackware-pohjainen jakelu. Molemmissa jakeluissa on kuitenkin samankaltainen filosofia.
"Arch kun on tavallaan "sopivasti" nykyaikaistettu Slackware..."
Slackwarestakin on tehty erilaisia _aloittelijoille_ sopivia kokonaisuuksia. Vector-linux vaatimattomampiin koneisiin, ja ZenWalk (kuvaavasti MiniSlack) koottuna Slackware rajoittuenimmin paketein omaksi kokonaisuudekseen.
Suosittelen tutustumaan:
http://www.vectorlinux.com/
Vector-Linuxista on tulossa myös 64-bittinen versio.
http://www.zenwalk.org/
ZenWalkille on tarjolla myös suomalainen foorumi: http://zenwalk.vaihtoehto.org/
Linus Torvalds
koska en tiedä/tunne toista Linusta {;)
Jos nyt on kyse jakelusta, niin kuka sen osaa sanoa. Kun tuollakin Distrowatch.com on 1000 versions Linux & BSD.
osuu Ubuntu. Koska se vaan on niin helppo käyttää näin 4 vuoden Linux kokemuksella,josta noin 1 vuosi Fedora (Gnome) ja Lineox Enterprise Linux (Gnome) ja loput Ubuntu (Gnome).
deb.Tartteeko muuta sanoa :)
> deb.Tartteeko muuta sanoa :)
Eipä oikeastaan, tietämyksesi taso paljastui tuolla kommentilla.
Et ole siis edes kokeillut mitään tosihelppoa jakelua kuten Mandriva?
apt-get tai aptitude? Synaptic antaa kans plussaa!
ja ei kiitos mitään pomppivaa ja vilkkuvaa KDE paskaa!
tietosi eteen päin? .deb pohjaisessa sattuu vaan omasta mielesta komentotulkki työskentely olemaan nopeaa. Ohjelmia löytyy paljon valmiiksi käännettynä.
on puolensa, mutta se entä jos pakettia ei löydy repoista, lähde metsästämään pitkin nettiä. (Tota sai harrastaa Windowssin kanssa tarpeeksi) Jos ja kun se paketti löytyy ja asennat sen. Jos hyvin käy, niin ei tartte tapella riippuvuuksien kanssa.
Jos kuiteskin jostain syystä Ubuntu ei suostu toimimaan enään omassa koneessa, niin asennan Fedoran (.rpm) se on tarpeeksi yksinkertainen ja selkeä. Pakettejakin löytyy helposti, mutta pakettien hallinta on turhauttavan hidasta. Uudempaan on tulossa taas lisää nopeutta.
PClinuxOS voi jeesus mikä viritys! KDE ja Gnome ohjelmia sekaisin. .rpm pohjainen, mutta Synapticia käyttää? Valikot todella sekavat. Ei ihme että sitä kehutaan helpoimmaksi. Kaikkea turhaa survottu asentumaan asennuksessa.
Ja EI Ubuntu oo paras, mutta minun käyttöön se on paras. Toisella sijalla on Fedora.
KDE:ssä ei kiinnosta mikään muu kuin Kaffeine.Kätevä USB digiTV-tikun kanssa. Mikään muu "killtää, pomppii, vilkkuu, heiluu, toimii, ei toimi" ei kiinnosta.
Oikeastaan ihan turha aihe. Samaa tyyliä KDE vs. Gnome vertailujen kanssa. Toinen sitä mieltä ja toinen tätä. Tokihan siitä voi jotain oppiakin. Kuten minä nytten. Jos käyttää ja tykkää käyttää .deb pohjaista Linuxia, tietämystaso on .rpm pohjaista heikompi. Vitsi, vitsi ;)
Itselle parhaamman distron löytää vaan kokeilemalla!
...rpm, urpmi ja tarvittaessa jopa gurpmi oman rpmdraken lisäksi.
Mandrivan saa myös Gnomella jos joku vastoin kaikkea ymmärrystä sellaisen haluaa. ;)
> .deb pohjaisessa sattuu vaan omasta mielesta komentotulkki työskentely olemaan nopeaa. Ohjelmia löytyy paljon valmiiksi käännettynä.
No ei se sen hitaampaa ole openSUSEllakaan. Paketteja löytyy paljon openSUSEen BuildServicestä, ja sieltä löytyy paketteja myös muille jakeluille.
kuten Synaptic ja yum - RPM installer/updater
Yum is a utility that can check for and automatically download and install updated RPM packages. Dependencies are obtained and downloaded automatically prompting the user as necessary. Mitä vielä tarvis? Kun sekin löytyy jos tarvii Mandrivasta, ja on helppo asentaa tuolta Mandriva Linuxin Ohjauskeskuksen > Ohjelmistojen hallinnasta. Eiku klikkaus kohteeseen ja toteutus nappia. ;)
Tuollainenkin myös löytyy..
stow - Separate software packages manager
GNU Stow is a program for managing the installation of software packages, keeping them separate (/usr/local/stow/emacs vs. /usr/local/stow/perl, for example) while making them appear to e installed in the same place (/usr/local).
...apt-get aptitude Synaptic, ja vielä lisäksi tuon.
dpkg - Package maintenance system for Debian Linux
This package contains the programs dpkg which used to handle the installation and removal of packages on a Debian system.
In order to unpack and build Debian source packages you will need to install the developers' package `dpkg-dev' as well as this one.
dpkg-dev is not provided on your Mandriva Linux system.
Ei ole susen voittanutta. Ylivoimaiset hallintatyökalut ja eniten saatavilla olevia paketteja.
Eikös tämä Pizza ole PARAS!
Kuva työpöydästä:
http://img242.imageshack.us/img242/2016/pizza1tn1.jpg
Tuosta ku pizza haluu. ;)
http://www.browserloadofcoolness.com/puplets/pizzapup/pizzapup-3.0.1-info.php
Mutta onneksi vaan sen näköinen ;)
Tässä on oletus selaimen Firefox jonka saa heti päivittä uusimmaksi Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; en-US; rv:1.8.1.12) Gecko/20080201 Firefox/2.0.0.12
Myös Hyvä Linux jakelu Koko 95 MB.
Ubuntu on hyvä ja varsinkin se on ERITTÄIN hyvä Linuxiin siirtyvälle sillä ohjeistusta löytyy suomeksi paljon, paljon! Ja se on tärkeää. Ubuntu foorumi on aktiivinen keskustelupalsta ja siitäkin on paljon apua varsinkin alussa.
Millekään muulle jakelulle ei ole niin paljon suomenkielistä ohjeistusta.
"Millekään muulle jakelulle ei ole niin paljon suomenkielistä ohjeistusta."
Todista naurettava väitteesi.
on hyvä että on suomenkielisiä ohjeita, kun ne käy myös muihin jakeluihin. ;)
Ittellä on tuossa vieressä suomenkielinen Linux kirja joka on painettu 2001 vuonna, siinä on yli 500 sivua Linux tietoa. Joka on vieläkin aivan käyttökelpoista tietoa Linux jakeluihin.