Clio (1.2 16V -02) yskähtelee tyhjäkäynnillä

clköhköhio

Mikähän clioa vaivaa kun tyhjäkäynnillä välillä hieman yskähtää? Kierrokset tipahtaa hieman ja heilauttaa konetta, mutta ei kuitenkaan meinaa sammua. Kyseessä ihan pienen pieni notkahdus jonka vain tuntee kun oikein keskittyy.

Olisiko vain kaikki ilmasuodattimet niin tukossa tämän loskaroskatalven jäljiltä?

5

1683

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ???

      Taitaa olla yskähtelyn syy (alkava) sähkövika. Todennäköisemmin sytytys-, kuin polttoainepuolella.

      • clköhköio

        Taitaapi olla sytkähäiriötä joo, tänä aamuna nimittäin kylmänän nyki kuin pieni eläin. Kun kone lämpeni, nykiminen lakkasi ja toimi normaalisti. Ilmeisesti kosteutta jossain eikä tulpat, tulpanjohdot, puolat tai joku muu oikein tykänny.

        Ps. Onko 1.2 16V -02 koneessa yksi vai useampia puolia & minkä hintaisia?


      • ???
        clköhköio kirjoitti:

        Taitaapi olla sytkähäiriötä joo, tänä aamuna nimittäin kylmänän nyki kuin pieni eläin. Kun kone lämpeni, nykiminen lakkasi ja toimi normaalisti. Ilmeisesti kosteutta jossain eikä tulpat, tulpanjohdot, puolat tai joku muu oikein tykänny.

        Ps. Onko 1.2 16V -02 koneessa yksi vai useampia puolia & minkä hintaisia?

        Ainakin omassa 1,2 -04:ssa on yksi puola, kiinteillä tulpanjohdoilla. Motonetissä näytäisi olevan hintaa 110 euroa.


    • Jarpponen

      Mulla oli kylmäkäynti murheita (-03 malli) pitkään eikä huolto ensin mukamas löytäny mitään. Ongelma oli että lähti kyllä kylmänä käyntiin, mutta kun laitto jalan kaasulle niin meinas lähes sammua. kerran kun sen teki niin kävi normaalisti. Sitten huollossa päivittivät ohjelman koneeseen sekä tarkistivat kaasupolkimet liittimet/liitokset niin ongelmat hävis saman tien. sen jälkeen ei kertaan ole ollut käynti ongelmia.

    • JMmp

      Katsoppa takempi äänen vaimennin jos se on vika asennossa niin kertyy vettä ja talvella saattaapi jäätyä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      88
      1561
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      118
      1444
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      71
      1299
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      30
      1202
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      117
      1010
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      981
    7. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      46
      948
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      19
      902
    9. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      66
      818
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      46
      753
    Aihe