Ei dobermannin omistaja kysyy

Masse2

Onko dobermannit kovia vahtimaan? Ihmettelen vain onkohan samassa kylässä asuva dobermanninarttu opetettu vahtimaan tonttia vai tuleeko luonnostaan?

Joka ilta kun kuljen ohi niin sama koira haukkuu aina kun lähestyn. Selvästi vahtii ja on vihainen.

3

1734

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minä vaan...

      Meilläkin koirat haukkuu jos ollaan omassa pihassa ja joku menee ohi. Ilmoittaa haukkumalla lähestyvästä ihmisestä, koska ovat omakotitalossa oppinneet vahtimaan reviriiän ja laumaansa. Se, että ne haukkuvat ei tee nistä silti lainkaan agressiivisia, vaikka ihminen tulisi pihaan kunhan ei ole uhkaava/agressiivinen (yrittää käydä jonkun laumanjäsenen päälle tai yrittää murtautua taloon tms..). Sen takia niitä kutsutaan vahtikoiriksi, että ne vahtivat (ei kuitenkaan agressiivisesti!!)

      Jos koira murisee/irvistää korvat luimussa tai häntäkoipien välissä karvat pystyssä se joko pelkää tai on agressiivinen TAI on oppinut sellaisen tavan "pelotella" ja näin suojella reviiriään! Mutta lainatakseni muutamaa fraasia "haukkuva koira ei pure" ja "ei haukku haavaa tee".

      Jos koira on vapaana pihalla siitä mistä kävelet se tuskin on kovin agressiivinen (kukaan täyspäinen koiranomistaja ei pidä agressiivista koiraa vapaana pihassa!!!) ja jos se mielstäsi on selvästi agressiivinen laita vaikka postilaatikkoon lappu ja kerro että pelkäät koiran olevan agressiivinen/hyökkäävän olessasi kävelyllä (siis asiallisesti ja pyydä pitämään koiraa kiinni), jos tämäkään ei auta niin soita virka-aikana poliisilaitokselle/eläinsuojeluviranomaisille ja tee ilmoitus tuosta koirasta ennenkuin käy kuinkaan!! Poliisi/eläinvalvoja voi sitten käydä tsekkaamassa tilanteen ja jututtaa asiallisesti omistajaa että ongelmat vältetään jatkossakin. Ja ilmoituksenhan voit tehdä täysin nimettömänä niin halutessasi ja säilyttää näin naapurirauhan =)

    • Anonyymi

      Kyllä ovat. Nehän ovat vahtikoiria ja myös vahtivat. Asiasta ei ole epäilystäkään etteivätkö olisi.

    • Anonyymi

      Ohikulkijoiden räksytys ja kohti hyökkäily tulee koirilta luonnostaan.

      Hiljaa oleminen, huomioimatta oleminen, kun näkee vieraan tai koiran kertoo onnistuneesta koulutuksesta.

      Sama ohituksissa. Koira osaa itsekkin räyhätä hihnassa, se ei ole taito. Hiljaa ohituksissa oleminen, ja ohikulkijoiden huomioimatta jättäminen on onnistuneen koulutuksen tulos.

      Kaikki räyhääminen ja hyökkiminen, kun näkee vieraan tai vieraan koiran on ylireagointia. Ohikulkeva ihminen, tai koira, ei ole Todellinen uhka.

      Todellinen uhka on, jos vieras tai vieras koira oikeasti hyökkää.

      Paras vahtikoira on siis, rauhallinen, eikä hyöki vieraita tai vierasta koiraa kohti.

      Heikkohermoiset ja kouluttamattomat yksilöt ylireakoivat. Jolloin ne räyhäävät ja hyökkivät. Sellainen yksilö on turvallisuusuhka, ja aiheuttaa ääntelyllään ja käytöksellään häiriötä naapureille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      105
      6358
    2. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      222
      3575
    3. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      18
      3405
    4. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      66
      3328
    5. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      33
      2721
    6. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      16
      2555
    7. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2524
    8. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      28
      2373
    9. Onko 172cm lyhyt?

      Pitääkö miehen olla pidempi kuin 172cm?
      Sinkut
      274
      2181
    10. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1786
    Aihe