tämän sivuston käyttäjiltä Ensiharvennusta odottavan metsän raivaukseen, kyllä vai ei ja ennen harvennusta vai sen jälkeen?
Minkälainen
kanta löytyy
3369
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kannatta raiva ja mieluusti vuotta ennen niin kerkii painua risut alas. Kone saa sillon parhaan jäljen.
Ellet tee ensiharvennusta hankintana niin raivaus pitää tehdä aina ennen harvennusta. Leimikosta voi saada jopa paremman hinnan silloin ja hakkuujälki on huomattavasti parempi.
Hankintasavotassa voi tehdä raivauksen samalla kertaa kun harventaa, vaikka kaadetut risut vaikeuttavatkin jonkin verran liikkumista.
Jos kone tulossa tekemään, niin ehdottomasti reilu raivaus ennen harvennusta. Jos ite teet sahalla, niin ihan miten tykkäät. Ite raivaan ja mieluummin jo pari vuotta ennemmin, nii ei risut niin haittaa. Mut jos polttopuita enemmän haluaa, niin raivaa samassa ja laittaa pienetki polttopuiks. Ja riippuu tietenki siitäki, miten paljo sitä raivattavaa on..