Heti kun vartijat jotain tekevät niin ollaan tänne kirjoittamassa kaikenlaista paska propagandaa "kusipää vartijoista"
Muussa tapauksessa pysytellään vaan hiljaa eikä löydy mistään hyvää sanottavaa!
Vai onko nämä itkijät tällä palstalla niitä vitun teinejä jotka kirjoittavat tänne jostain vitun pullohuoneesta jatkuvasti!
Muussa tapauksessa pysytellään vaan hiljaa eikä löydy mistään hyvää sanottavaa!
Vai onko nämä itkijät tällä palstalla niitä vitun teinejä jotka kirjoittavat tänne jostain vitun pullohuoneesta jatkuvasti!
Vastaukset 2
Vanhimmat
tai muita sellaisia keillä ei ole kaikki kotona. Itseäkin vituttaa koko palsta kun ei asiallista keskustelua saa aikaan. Mutta alan tekijät juttelevat suljetuilla foorumeilla. Nuo pikku äidin kullat luulee oikeasti, että vartijat seuraa tätä palstaa vakavissaan. Voisivat muuttaa palstan nimeksi finninaamaiset teinit tai jotain.
T: Vartija
Aivan kaikki pullikselta kirjoittavat eivät ole teinejä, kuten en minäkään. Aikoinani olen kyllä kuulunut jopa Teiniliittoon.
Teiniliiton ajoista ette te poikaset tiedä mitään.
Tuossa vähän tietoa Teiniliitosta.
Suomen Teiniliitto r.y. perustettiin vuonna 1944, oppikoulujen yläluokkalaisten toverikuntien kattojärjestöksi. Teini-sanalla haluttiin vaalia vanhoja opiskelijoiden teinilauluperinteitä.
Vuonna 1945 julkaistiin Teinin Kirja, sen ohella myöhemmin alkoi ilmestyä Teini-lehti ja Teinikalenteri.
Teiniliitto oli kymmenillä tuhansilla jäsenillään tärkeä vaikuttaja 1970-luvun Suomessa. Yhdistys politisoitui vuosikymmenen alussa nopeasti ja kommunismin ollessa suosiossa taistolaiset saivat haltuunsa liiton johtopaikat. Parhaimmillaan liiton 18 piiristä 16:ta johti vähemmistökommunisti, ja siitä muodostui nuortaistolaisen liikkeen keskeinen rekrytointikanava. Vuosikymmenen puolessa välissä, Matti Viialaisen ollessa puheenjohtajana, taistolaisten epädemokraattiset menetelmät johtivat Opetusministeriön myöntämän tuen katkaisemiseen.Liitto ajautui taloudellisiin vaikeuksiin, ja se lakkautettiin.
Tunnettuja teiniliittolaisia olivat mm. Erkki Tuomioja, Ben Zyskowicz, Kimmo Sasi, Lauri Ihalainen, Erkki Liikanen, Esko Aho ja Satu Hassi.