Aikomus olisi hakea sen jälkeen Helsingin yliopistoon luokanopettajakoulutukseen. Mutta sitä ennen pitäisi kuluttaa välivuosi hyödyllisesti. Siispä, onko ehdotuksia mitä hyödyllistä voisin tehdä ennen okl-opintoja? Haluaisin pois täältä pikkukaupungista, jonnekkin vähän suurempaan. Ulkomaille tuskin pääsen sairauteni vuoksi. Muutenkin pitäisi ottaa vähän rennommin. Onko ehdotuksia? :)
Vastaukset 2
- ei molempia
En kyllä oikein kykene keksimään mitään mikä olisi samalla sekä hyödyllistä että rentoa. Moni kuitenkin välivuoden aikana opiskelee avoimessa yliopistossa kasvatustieteen perusopinnot ja mahdollisesti myös jonkin toisen kokonaisuuden. Opettajalle hyödyksi on esim. erityispedagogiikan perusopinnot (voit liittää ne tutkintoon sivuaineeksi myöhemmin).
Moni myöskin menee työkkärin kautta työmarkkinatukiharjoitteluun alakouluun eli kouluavustajaksi siis. Siinä saa aika hyvin kuvan siitä, mitä se opettajan työ ihan oikeasti on, ilman että vielä itseltä vaaditaan kovin kummoisia taitoja.
Itse tein nämä kaikki ennen yliopistoon pääsyä enkä kadu hetkeäkään. Käytin välivuoden hyödyksi, enkä kyllä sanoisi, että oli mitenkään rankkaa tai epärentoa. Tietysti jos sinulla on erilainen käsitys siitä miten haluat huilia, niin ehkä opiskelu ja töiden teko ei ole oikea vaihtoehto.- whoot
Suosittelen myös avoimen opintoja, ne auttavat paljon opiskeltavan aineen sisäistämisessä ja siten edistästävät pääsykokeessa pärjäämistä. Opinnot voi myös yleensä lukea hyväksi yliopistoon päästessä, eli turhaa työtä se ei todellakaan ole.
Ainoa miinuspuoli noissa avoimen opinnoissa siis on se, että niistä täytyy maksaa, eikä opiskelun ajalta saa opintotukea, joten töitä täytyy samalla tehdä.
Suosittelen myös ottamaan selvää, tarjoaako joku kansanopisto opetusta haluamastasi aineesta. Kansanopistossa voi myös opiskella avoimen kautta samoja yliopistotason opintoja, mutta koska opiskelu on täysipäivästä, saat opintotuen. Myös kansanopisto veloittaa opinnoista ja ylläpidosta, joten halpaa lystiä ei sekään ole. Opistoelämästä (yhteisasumisesta asuntoloissa) saa kuitenkin valtavasti uusia kokemusta ja tutustuu ihaniin ihmisiin, joten suosittelen myös tuota vaihtoehtoa. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791376
- 851263
- 1021013
- 48849
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40743Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83626Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30556Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..7556Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su44522Mikä on vahvuutesi palstalla?
Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr111520