Tiedotus

tilaisuus.

Oli Olli kuulemma rikkonut "pelisääntöjä" joista oli ollut oikein kättäpäälle sopimus.
Ei haluta kommentoida (lue: mitään näyttöä ei ole) kisan aikaisia tapahtumia, mutta ennenkin on ollut Ollin kanssa ongelmia.

Oli ollut maanantaina (siis kisojen jälkeen) juovuksissa vaikka muuta väittääkin. (No jokainen voi tehdä johtopäätöksensä levityksessä olleen videon perusteella.)

Voi lässyn lässyn mikä juoruämmälauma siellä oli julkisesti panettelemassa nuorta urheilijaa.
Ei siis mitään tosiasioita vaan pelkkiä juoruja ja omia kuvitelmia.

Toki Ollin lausunnot lentokenttä "haastattelussa" olivat törkeitä. Tosin lehdistö käyttäytyi myös täysin asiattomasti julkaistessaan "haastattelun" johon asianosainen ei ollut edes suostunut eikä varmasti ollut siten suostunut myöskään "haastattelun" julkaisemiseen.

Tuntuu että Ollin naisseikkailut ovat tässä ainoa asia joka ei sodi mitään lakeja vastaan.

Jos Olli ei enää aikoisi jatkaa uraansa niin hän vois toki pistää lakimiehet asialle ja saada korvaukset. Näissä urheiluasioissa kuitenkin toppatakki klaani on se joka asiat sanelee.

Urheilun merkitys ei sinänsä ole kovin suuri, joten näiden toppatakkiporukoiden vastuu on lähinnä hiekkalaatikko tasoa. Siinä sitä on sitten julkisuudessa mukava näytellä suurtakin päällikköä kun pääsee "kurmottamaan" jotain nuorta urheilijan alkua.
Jos johtaminen näitä herroja oikeasti kiinnostaisi niin kyllä heille elinkeinoelämässä voisi löytää ihan oikeaakin työtä. Oikea työ vaan on jotain muuta kuin katsomoissa ja kisakuppiloissa istumista ja nuorten iltamenojan vahtimista.

3

270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • reppanaa

      Mäkihyppääjä Harri Olli herjasi maanantaina mäkihypyn ja yhdistetyn lajijohtajaa Janne Marvailaa sen verran kovin sanakääntein, että tapaus olisi mahdollista viedä oikeuteen asti.

      Suomen Hiihtoliitto on tiedustellut lakimieheltä, kattaako Ollin kommentti kunnianloukkauksen tai herjauksen tunnusmerkit. Vastaus on kyllä.

      Hiihtoliiton mukaan on Marvailan henkilökohtainen päätös, viekö hän asiaa eteenpäin.

      (MTV3)

      • höpise.

        Ei mene herjaus eikä kunnianloukkaus syyte läpi ainakaan sen videopätkän perusteella mihin näissä keskusteluissa on viitattu.
        Käteenveto neuvo (jos ei naista saa), eikä kieltäytyminen hyppäämästa jonkin henkilön alaisuudessa eivät kyllä ole kunnianloukkauksia, vaikkakin toki törkeää kielenkäyttöä.

        Sensijaan perättömien ja asianosaista vahingoittavien huhujen levittäminen julkisuudessa on juuri sitä.

        Myös lehdistön menetelmistä löytyy paljon kantelun aiheita.


      • ----------------------------
        höpise. kirjoitti:

        Ei mene herjaus eikä kunnianloukkaus syyte läpi ainakaan sen videopätkän perusteella mihin näissä keskusteluissa on viitattu.
        Käteenveto neuvo (jos ei naista saa), eikä kieltäytyminen hyppäämästa jonkin henkilön alaisuudessa eivät kyllä ole kunnianloukkauksia, vaikkakin toki törkeää kielenkäyttöä.

        Sensijaan perättömien ja asianosaista vahingoittavien huhujen levittäminen julkisuudessa on juuri sitä.

        Myös lehdistön menetelmistä löytyy paljon kantelun aiheita.

        täytyyhän nuoren pojan naisissa päästä käymään ihan inhimillistä jos ei mäkihyppy kiinnosta ja lähtee illalla naisiin


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      268
      6658
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      223
      6229
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      38
      5643
    4. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      151
      4978
    5. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      30
      3785
    6. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      195
      3719
    7. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      131
      3445
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      4
      3133
    9. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      33
      3133
    10. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      332
      2785
    Aihe