Tiedotus

tilaisuus.

Oli Olli kuulemma rikkonut "pelisääntöjä" joista oli ollut oikein kättäpäälle sopimus.
Ei haluta kommentoida (lue: mitään näyttöä ei ole) kisan aikaisia tapahtumia, mutta ennenkin on ollut Ollin kanssa ongelmia.

Oli ollut maanantaina (siis kisojen jälkeen) juovuksissa vaikka muuta väittääkin. (No jokainen voi tehdä johtopäätöksensä levityksessä olleen videon perusteella.)

Voi lässyn lässyn mikä juoruämmälauma siellä oli julkisesti panettelemassa nuorta urheilijaa.
Ei siis mitään tosiasioita vaan pelkkiä juoruja ja omia kuvitelmia.

Toki Ollin lausunnot lentokenttä "haastattelussa" olivat törkeitä. Tosin lehdistö käyttäytyi myös täysin asiattomasti julkaistessaan "haastattelun" johon asianosainen ei ollut edes suostunut eikä varmasti ollut siten suostunut myöskään "haastattelun" julkaisemiseen.

Tuntuu että Ollin naisseikkailut ovat tässä ainoa asia joka ei sodi mitään lakeja vastaan.

Jos Olli ei enää aikoisi jatkaa uraansa niin hän vois toki pistää lakimiehet asialle ja saada korvaukset. Näissä urheiluasioissa kuitenkin toppatakki klaani on se joka asiat sanelee.

Urheilun merkitys ei sinänsä ole kovin suuri, joten näiden toppatakkiporukoiden vastuu on lähinnä hiekkalaatikko tasoa. Siinä sitä on sitten julkisuudessa mukava näytellä suurtakin päällikköä kun pääsee "kurmottamaan" jotain nuorta urheilijan alkua.
Jos johtaminen näitä herroja oikeasti kiinnostaisi niin kyllä heille elinkeinoelämässä voisi löytää ihan oikeaakin työtä. Oikea työ vaan on jotain muuta kuin katsomoissa ja kisakuppiloissa istumista ja nuorten iltamenojan vahtimista.

3

273

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • reppanaa

      Mäkihyppääjä Harri Olli herjasi maanantaina mäkihypyn ja yhdistetyn lajijohtajaa Janne Marvailaa sen verran kovin sanakääntein, että tapaus olisi mahdollista viedä oikeuteen asti.

      Suomen Hiihtoliitto on tiedustellut lakimieheltä, kattaako Ollin kommentti kunnianloukkauksen tai herjauksen tunnusmerkit. Vastaus on kyllä.

      Hiihtoliiton mukaan on Marvailan henkilökohtainen päätös, viekö hän asiaa eteenpäin.

      (MTV3)

      • höpise.

        Ei mene herjaus eikä kunnianloukkaus syyte läpi ainakaan sen videopätkän perusteella mihin näissä keskusteluissa on viitattu.
        Käteenveto neuvo (jos ei naista saa), eikä kieltäytyminen hyppäämästa jonkin henkilön alaisuudessa eivät kyllä ole kunnianloukkauksia, vaikkakin toki törkeää kielenkäyttöä.

        Sensijaan perättömien ja asianosaista vahingoittavien huhujen levittäminen julkisuudessa on juuri sitä.

        Myös lehdistön menetelmistä löytyy paljon kantelun aiheita.


      • ----------------------------
        höpise. kirjoitti:

        Ei mene herjaus eikä kunnianloukkaus syyte läpi ainakaan sen videopätkän perusteella mihin näissä keskusteluissa on viitattu.
        Käteenveto neuvo (jos ei naista saa), eikä kieltäytyminen hyppäämästa jonkin henkilön alaisuudessa eivät kyllä ole kunnianloukkauksia, vaikkakin toki törkeää kielenkäyttöä.

        Sensijaan perättömien ja asianosaista vahingoittavien huhujen levittäminen julkisuudessa on juuri sitä.

        Myös lehdistön menetelmistä löytyy paljon kantelun aiheita.

        täytyyhän nuoren pojan naisissa päästä käymään ihan inhimillistä jos ei mäkihyppy kiinnosta ja lähtee illalla naisiin


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      238
      3609
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      62
      3298
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      89
      2797
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      41
      2605
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      96
      2294
    6. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      31
      1986
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      91
      1971
    8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      41
      1854
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      103
      1775
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      69
      1103
    Aihe