Kahtena näkeminen

paspartuuri

Mikä aiheuttaa sen, että näkee asiat kahtena. Likinäköisyys on jo ennestään ja sitä varten lasit. Toisella silmällä katsottaessa kuva näkyy tupalana. Esim. tekstiä luettaessa kirjaimen oikealla puolella näkyy sama kirjain uudelleen. Mikä aiheuttaa tällaista ja miten sen voi korjata? Silmälääkärille aika varattu, mutta sitä odotellessa kyselen mielenkiinnosta... :)

2

814

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on selvä

      Oire hajataitosta.
      Pikku juttu. Silmälaseilla yleensä korjaantuu.

      • Voi olla myös keratoconusta, varsinkin jos näet lisäksi vaikka ulkona valoja katsoessa "kehät" niiden ympärillä.. Mutta toivotaan että kyse on pelkästä hajataitosta, eikä tuo keratoconuskaan välttämättä niin kauhea ole, itselläni todettiin pari vuotta sitten eikä ole paljoa haitannut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      97
      952
    2. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      54
      898
    3. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      61
      798
    4. Miehen ja naisen ystävyys

      Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa
      Ikävä
      141
      718
    5. Pidätkö itseäsi varattuna

      Kaivatullesi?
      Ikävä
      65
      675
    6. 78
      531
    7. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      39
      498
    8. Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta

      ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto
      Pyhäjärvi
      86
      487
    9. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      40
      486
    10. Olit kyllä niin

      Tunnekylmä lopussa että ei ole paluuta enää niihin rakkaudentunteisiin joita joskus koki
      Ikävä
      44
      467
    Aihe