vihertäväksi, joukossa ohuita vaaleita poikittaisia raitoja. Mitä veikkaatte viaksi, korttia kuvaputken kaulalla vaiko emolevyä?
Kone on 28" Salora, yli 10 v. vanha, mustilla kuorilla.
Kone on 28" Salora, yli 10 v. vanha, mustilla kuorilla.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
vielä kuvaputki. Vaikea sanoa tarkkaan, kun et kertonut tv:n mallimerkintöjä.
koneen takaa, 25 ":aa ja ei kuvaputki missään nimessä. Elektroniikkavika varmuudella.
Kuvaputken päässä on ainoa aktiivinen komponentti TEA5131A, 15-piikkinen mikropiiri, mutta viittaisiko vika tähän?
On nääs vaikeesti saatava osa. Siksi olisi hyvä tietää onko toi vai emolevyllä.
yleensä se myös polttaa sulakevastuksen kantalevyn kulmasta 200 voltin linjasta. Tällöin kuva tulee myös liian vaaleaksi ja sädevirran rajoitus sammuttaa tv:n. Putkivian taas saat selville koputtamalla varovasti meisselin muovisella kahvalla putken kaulaa hehkujen kohdalta, kun tv on toiminnassa.Tällöin värisävy muuttuu koputuksesta.
päällä vähän pidempään, josko muuta tapahtuisi. Aluksi, kuten jo aiemmin huomasin, että itekseen kuvaruutu lähes pimeni (aaltomaisesti) ollen hetken lähes musta ja jälleen vihertävä tausta ja raidat palasivat.
Sit se aaltoilu voimistu niin, että suht nopeesti ruutu pimeni (ikäänkuin portaattomasti) ja oli jonkin aikaa ihan pimee. Sitten yks kaks, niinku joku olis kytkeny virtaa päälle, vihertävät tausta ja raidat tulivat selvästi kirkkaampana häipyen hitaasti ja sama toistui.
Se seiso tota tekemässä viitisen minuuttia, ja sit pistin jäähylle. Huomenna kiikutan kierrätykseen.
saanut hieman ilmaa.
herää henkiin :)
Mene lähimmälle sorttiasemalle ja valitse sieltä mieleisesi CRT televisio. Siellä on kasapäin vanhoja ja toimivia CRT telkkareita. Itse vein juuri 5v vanhan 32" Thomsonin ja 7v. vanhan 28" Phipsin sinne, molemmat täysin toimintakuntoisia kaukosäätimiä myöten. Saattavat vielä löytyä häkistä. Vein ne Helsingin Kivikon sorttiasemalle eilen illalla.
Joo, eihän niitä sieltä saisi ottaa, mutta hetken kun käpistelee häkin luona ja valvojan silmä välttää, niin...
että toimivia laitteitaan hylkää? Niistähän saa kirpputorillakin vielä 150 euroa kappaleelta. Ovat nykyään haluttuja, kun ei kaupoista tahdo löytyä kunnon putkivehkeitä.
laitteet kun melkein ikkunan alla.
Huomaa, tuo "kierrätys" saa aivan toisen merkityksen, kun menet ja aiot "lainata", jo on KYYLÄT paikalla ;)