TELEURKINTA

Urkittava?

Olen kuukauden päivän epäillyt, että puhelinkeskustelujani salakuunnellaan, arvelen, että operaattorin toimesta. Tuossa yhdessä aikaisemmassa viestissä sanottiinkin, että Soneralla teleurkinta yleistä, esim. huoltomiehet pystyvät tekemään sitä. Tietääkö joku tästä enemmän?

Olen kuullut vieraitten ihmisten puhetta samaan aikaan langalta, kun olen puhunut. LIsäksi kerran kun puhuin, kaverini ääni kuulosti siansaksalta, kun taas hän kyllä kuuli oman puheeni normaalisti. Eilen kun puhuin, puhelin alkoi kesken puhelun tyyttämään vaikka puhekaveri kyllä kuuli puheeni samanaikaisesti jnejne. Aivan kuin joku pelleilisi, eikä edes peitä pelleilyään kovin hyvin!

Jos joku urkkii puheluitani, pystyykö hän lukemaan tekstiviestinikin?

Onko teillä kokemusta tästä?

Entä pystytäänkö puhelut kuuntelemaan vaikka joskus käytän prepaid-korttia. Ymmärtääkseni silloinkin puhelut menevät kuitenkin Soneran kautta eli vaikka vaihdan toisen kortin, pystytäänkö kuuntelemaan.

Voinko mitenkään estää urkittavana olemisen muuten kuin vaihtamalla liittymää?

2

1221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • teoriat

      Suomessa poliisi voi kuunnella puheluja oikeuden päätöksellä. Mahdollisesti myös ulkomaiset tiedustelupalvelut. Tuskin sinua vakoillaan, ellet nyt satu olemaan ammatiltasi rikollinen, vakooja, kansainvälisen suuryrityksen tuotekehittelyssä, valtion ylintä johtoa tms. Ketään ei kiinnosta tavallisten pulliaisten jorinat päivän ruokaostoksista.

    • edldldldldldldldldll

      kyllä täällä niin on joskus väitetty. Silloin oli kyse puhelumaksuista ja puheluista joita ei ollut varmasti itse soitettu. Väitetään että pc:n avulla jotain taatusti laitonta ohjelmaa apuna käyttäen voisi tällaista tehdä.

      Jos haluat anonyymisti soitella niin tällöin olisi varmaan parasta hankkia prepaid kortti ilman rekisteröitymistä R-kioskilta. Puheajan lataus olisi paras varmaan tehdä myös latausseteleillä. Uuden puhelimenkin jos vielä hommaisi, niin IMEI-koodikin olisi uusi ja sitä ei voisi yhdistää mihinkään tunnettuun GSM-numeroon. Puhelut kannattaisi varmasti soittaa myös jostain oman tukiaseman ulkopuolelta vaikka ruuhkaisella keskusta-alueella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      80
      5619
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      127
      3913
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      44
      3763
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      66
      3434
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2868
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      7
      2389
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      27
      2174
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      204
      2071
    9. 31
      1756
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      429
      1739
    Aihe