Eli mistä saisi hyviä ja mieluiten edullisia aurinkolaseja vauvoille? Onko muualla kun optikoilla? ja ihan siis UV-suojatut. Onko olemassa sellaisia "suurennettavia" malleja jotka ehkä menisivät vielä ensi keväänäkin? Meinaan jos hirveän kalliit niin ei tarvisi joka vuosi ostaa uusia... Ja jos joku oisaisi jonkunlaista hintahaarukkaa sanoa.
Kiitti!
Kiitti!
Vastaukset 7
Vanhimmat
Minä ostin pojalle Bamse-aurinkolasit, Lindexiltä. Niissä on uv-suoja, mutta tietysti parhaimmat varmaan löytyisi optikkoliikkeestä. Noita ei voi säätää mitenkään, hinta oli muistaakseni 5-6 euroa mutta olivat alennuksella syksyllä...
Hintaluokassa noin 20 euroa on BabyBanz (0-2v) ja Jaz-o-shades (0-3v), näissä on sankojen tilalla pään kiertävä panta. Ovat kunnolliset ja pysyvät pienillä yleensä kunnolla päässä. Saa nettikaupoista.
Meillä oli babybanzit vauva-aikaan, muuten hyvät mutta mielestäni tekivät vähän ikävät painaumat nenävarteen :(
Isompaa kokoa hankittiin nyt optikolta Julbo Looping -lasit (saa myös vauvakokoa), ja niissä on kaikki kohdallaan. Hinta vaan on sitten jo 40-50 euroa. Toki optikoiltakin löytyy halvempia vaihtoehtoja. Mitään ihan halpislaseja en vauvalle ostaisi.
Googletappa BabyBanz ja JazoShades, tosin ei sitten ole sieltä ihan edullisemmasta päästä...
http://www.vaippatalo.fi/cat/product_details.php?p=38
Tollaset olen tilannut pojalleni ja kovasti olen ollut tyytyväinen:) Ja poika kanssa tykkää:) Tai ei ainakaan revi niitä ja ainakun päähän ne laitetaan rupeaa naurattamaan;)
kannattaa katsella myös huuto.netistä. Eipä ne juuri vauvan käytössä miksikään kulu jos aikuinen ei anna niitä esim.hampailla "käsitellä". Saisi hyvät järkevään hintaan.
Meillä myös on Babybanzit. Muuten hyvät, mutta linssit tulevat niin lähelle silmää, että ripset osuvat linssiin. Eli en suosittele pitkäripsisille lapsille.
Julbot parhaaksi todettu! Mutta hintaa toki on n. 50 euroa. Kun vaan vielä saisi estettyä, että eivät hampailla rikkoisi linssin pintaa.... =)