Nuorten alkoholiongelma?

Nyt on johtoportaan tutkittava ja tuettava sekä informoitava nuoria urheilijoita alkhholin käytöstä ja sen vaaroista! Tehtävä selväksi säännöt henkilökohtaisesti keskustelemalla jokaisen nuoren kanssa jo 14-vuotiaasta asti ja valmennettava huippu-urheilun julkisuuteen ja varjopuoliin.
2279
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

C`mon! Mitä sinäkin tiedät Harri Ollin alkoholinkäytöstä. Viime viikonlopun tapahtumien kulkua ei tiedä kovinkaan moni. Joillakin pyhäkoululaisilla on se käsitys, etteivät urheilijat juo koskaan eivätkä saakaan juoda. Sitten jos kerran tulee julkisuuteen, että olet juonut, niin heti olet alkoholisti. Ei näin. Varmasti Harri Olli juo vähemmän, kuin keskiverto nuori ja on yhtä kaukana alkoholiongelmaisesta, kuin sinun viestisi faktatiedoista.

Äänestä

nuorten urheilijoiden alkoholiongelmia aika vähän ainakin yksilölajien kohdalla esiintyy.
Itse olen toiminut pitkään valmennustehtävissä enkä ole koskaan tällaisiin ongelmiin törmännyt.
Kyllä niitä majoituspaikasta yön yli poistumisia on ulkomaan ja kotimaankin matkoilla ollut. Useimmiten näissä tapauksissa ei alkoholilla ole ollut mitään tekemistä.
Suomalaiset nuoret ovat kielitaitoisia, hyväkäytöksisiä ja ehkä juuri sen vuoksi hyvinkin menevää ainesta näissä seurustelukuvioissa. Suomalaisuus sinänsä ei tässä asiassa maailmalla merkitse juuri mitään suuntaan tai toiseen, he vaan nyt ovat fiksuja nuoria.

Myös suomalainen urheilujohto on nykyisin aikaisempaa huomattavasti "sisäsiistimpää".

Tämä myytti örveltävästä suomalaisjuntista ulkomailla elää lähinnä mediassa.

Tässä Ollin tapauksessa tätä myyttiä nyt on käytetty jonkin aivan muun asian kostamisessa hyväksi.
Mediassa kuvio menee siis malliin; poistui majapaikasta -> juhlintaa/viinaa, viinaa/juhlintaa -> naisia, viinaa ja naisia -> rappio/alkoholismi/Turmiola jne...

Hiihtopomot ovat aivan muutamilla vihjailuilla ohjanneet ajattelelutavan juuri tuohon. Varmuudenvuoksi, niitä varten jotka eivät vähemmästä ymmärrä, lisättiin ihan muistin virkistämiseksi vertaus Nykäseen.

Mielestäni Olli ei ainakaan tämän videopätkän perusteella näyttänyt olevan juovuksissa tullessaan lentokoneesta. Huolimmatta ympärillään häärivistä häiriköistä ja kovasta kiireestä jatkolennolle hän täysin varmasti ja määrätietoisesti hoiteli asiansa. Kiukkuinen ja harmissaan hän kyllä oli ja kiirekin painoi päälle. Tuossa tilanteessa kyllä voisi tulla monella muullakin vastattua joihinkin idiootimaisiin kysymyksiin ("oletko uusi Matti Nykänen") tavalla josta on aivan kohteliasta esittää anteeksipyyntö (jonka Olli on jo tyylikkäästi hoitanutkin).
Nyt olisi myös toppatakkiporukan ja näiden häirikkötoimittajien aika esittää omat anteeksipyyntönsä.

Kun nämä molemminpuoliset ylilyönnit on selvitetty voitaisiin palata taas siihen mitä kauden jälkeen yleensä tehdään, eli analyyseihin ja johtopäätöksiin itse lajin osalta. Toivottavasti media jaksaa vielä kiinnostua itse urheilustakin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mäkihypyssäkin kirjoitti:

Nyt on johtoportaan tutkittava ja tuettava sekä informoitava nuoria urheilijoita alkhholin käytöstä ja sen vaaroista! Tehtävä selväksi säännöt henkilökohtaisesti keskustelemalla jokaisen nuoren kanssa jo 14-vuotiaasta asti ja valmennettava huippu-urheilun julkisuuteen ja varjopuoliin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu