Kuinka usein imuroitte koiraperheessä? Entä vuodevaatteiden tuuletus jos koira viihtyy sängyssä?
Tuntuu että kotimme hukkuu koiran karvoihin:( Ei ole paikkaa missä niitä ei olisi. Kotivaatteet ovat karvapeitteen peitossa, muita käyttövaatteita ei voi kotona pitää. Sukkien väriä ei välttämättä koirien karvoilta erota. Sietämätöntä.
Tuntuu että kotimme hukkuu koiran karvoihin:( Ei ole paikkaa missä niitä ei olisi. Kotivaatteet ovat karvapeitteen peitossa, muita käyttövaatteita ei voi kotona pitää. Sukkien väriä ei välttämättä koirien karvoilta erota. Sietämätöntä.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Olen todella laiska imuroimaan :( Karvanlähdön aikaan pitäisi imuroida ihan joka päivä, jos karvanlähtöä ei pahemmin ole, niin muutamia kertoja viikossa riittää. Meillä koira ei saa tulla sänkyyn tai sohvaan, joten niistä en osaa kommentoida.
Meillä on kaksi koiraa, toinen paksuturkkinen ja toinen lyhytkarvainen. Elikkä siis pakko myöntää, että joka päivä on imuroitava ja yleensä joka toinen päivä mopattava. Kuolat pyyhin seiniltä ja ikkunoista pari kertaa viikossa. Aika työ noissa koiruleissa :)
pari,kolme kertaa viikossa.
Meilläkään ei koirat saa sänkyyn tulla, mutta sohvalla kyllä lojuvat.
Onneksi on nahkasohvat, niin helppo poistaa karvat.
Silloin, kun vielä oli kissa, niin karvaa oli huomattavasti enemmän, siitä kun lähti aina vähäsen sitä.
Minkä rotuisia koiria sinulla on, kun niistä niin hirveästi lähtee karvaa?
Meillä on kolme koiraa, eikä minusta karvaa kovin hirveästi ole missään.
On kaksi labbista ja seropi, joka on tosi lyhyt karvainen, sitä lyhyttä piikkikarvaa on jonkunverran karvanlähdön aikaan, ei muuten kummemmin.
Imuroin joka päivä ja toinen päivä pesen lattiat. Sänkyyn ei koirat saa tulla sillä se on ihan järkyttävässä kunnossa. Ensimmäinen koira kun tuli aikanaan se sai nukkua sängyssä mutta kyllästyin siihen hiekkaan yms.
Meiltä löytyy 2 kissaa ja koira ja imuroin yleensä 3-4 kertaa viikossa ja tarpeen mukaan. Luutuan lattiat 2-3 kertaa viikossa.
Koiran en anna olla sängyssä, mutta kisut saavat siinä olla niin tuuletan aika usein petivaatteita.
Aika vähän kuitenkin meillä on karvoja kun toinen kissani ja koira ovat molemmat lyhytkarvaisia ja vanhempi kissani on puolipitkäkarvainen niin siitä suurinosa karvoista tulee. =)
imuroin päivittäin. Ennen kanin tuloa keillä imuroitiin 2-3 kertaa viikossa ja lattiat pestiin pariin otteeseen, paisi kura aikaan useammin kun kylppäri on asunnon toisessa päässä kuin sisäänkäynti.
Koirat makoilevat sohvalla, mutta vain harvoin sängyssä jossa ei ole päiväpeittoa (tyttäreni nukkuu kyllä "koiransa" kanssa). Petivaatteet tuuletan pari kolme kertaa viikossa.
..imuroidaan lähes joka päivä,dalluilla ei virallista karvanlähtöaikaa edes ole,vaan karvaa lähtee ns. koko ajan.
Myös kissan takia on imuroitava!
Samalla vedän lattiat mopilla!
Koira ei ole sängyssä,sohvalla saa olla!!
Miten te ihmiset jaksatte imuroida JOKA päivä tai lähes joka päivä?! Kateeksi käy!:)
Meillä imuroidaan ihan maksimissaan kaksi kertaa viikossa, monesti vain kerran, vaikka emme itseämme mitenkään siivottomina ihmisinä pidäkään. Koiralla on pitkä karva, mutta ei sitä mitenkään kauheasti lähde. Toisaalta ulkoa se kuitenkin tuo vatsakarvoissaan kaikkea kivaa ylimääräistä ja välillä silpoo ties mitä papereita pitkin poikin.