Ollessani 7-vuotias eräs luokkakaverini, joka kiusasi mua aina, kosketteli mua väkisin jalkovälistä. Oliko se ahdistelua vai hyväksikäyttöä? Mitä eroa on seksuaalisella ahdistelulla ja hyväksikäytöllä? Ja lasketaanko se ahdisteluksi, että joku koskettelee rintoja eikä se tunnu hyvältä, mutta ei sano mitään?
ahdistelu ja hyväksikäyttö
sara90
52967
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hyväksikäytöllä tarkoitetaan tilannetta, jossa tekijä käyttää hyväksi uhrin heikompaa tai tilanteessa heikennyttä kykyä suojata itseään, tällainen on esimerkiksi aikuisen lapseen kohdistama
seksuaalinen toiminta, auktoriteettiasemassa suhteessa uhriin olevan aikuisen yli 16 mutta alle 18-vuotiaaseen kohdistama toiminta, tai tilanne jos uhri jollain tapaa on selvästi puollustuskyvyttömämpi päättämään omista rajoistaan(esim voimakas humala, sairaustila, vaikea vamma...).
Seksuaalinen ahdistelu on yleisnimi monenlaiselle seksuaaliselle väkivallalle, esim. koskettelu, seksuaaliset puheet. Lapsen seksuaalinen ahdistelu on myös lapsen seksuaalista hyväksikäyttöä.
Kaikki seksuaalinen toiminta joka kohdistuu toiseen ihmiseen ja tuntuu tästä epämiellyttävältä, on seksuaalista ahdistelua. Tässä kohtaa nousee esiin myös ihmisen oma vastuu itsestä ilmaista tämä toiselle, ellei näin voi jo automaattisesti olettaa(esim bussissa tuntematon tarttuu rintaan kiinni) tai jollai uhrin tila suhteessa tekijään selkeäsi vaikeita asiaa, esim sammunut ihminen tai pieni lapsi.
Ihmisellä on siis oikeus omaan koskemattomuuteen.
Hyväksi käytössä tekijä käyttää teossaan hyväksi asemaansa uhriin nähden, esim. huoltaja, opettaja, hoitaja tai kun uhri on päihtynyt voimakkaasti, sammunut, sairas etc.
vastaus.
Jatketaan:
Laki ei tunne "seksuaalista ahdistelua". Laki tuntee nuo hyväksikäytöt ja sitten on
"Pakottaminen seksuaaliseen tekoon
Joka väkivallalla tai uhkauksella pakottaa toisen ryhtymään muuhun kuin 1 §:ssä tarkoitettuun seksuaaliseen tekoon tai alistumaan sellaisen teon kohteeksi ja se olennaisesti loukkaa toisen seksuaalista itsemääräämisoikeutta, on tuomittava pakottamisesta seksuaaliseen tekoon sakkoon tai vankeuteen enintään kolmeksi vuodeksi."
1§ on sitten raiskaus.
Hyväksikäyttöä tuo aloittajan (provo?) esimerkki ei ole. Lakia suoraan lukien se voisi olla pakottaminen seksuaaliseen tekoon, mutta:
a) 7-vuotias ei tietenkään ole rikosoikeudellisesti vastuussa (tekijähän oli luokkakaveri)
b) 7-vuotiaan ei todennäköisesti katsota olevan vielä seksuaalisesti riittävän tiedostava, jotta tuota voitaisiin pitää varsinaisena "seksuaalisena ahdisteluna". Kyseessä on ennemminkin ihan vaan lasten välinen kiusaaminen.
Mitä tulee tuohon aloittajan viimeiseen lauseeseen niin kyllä yleensä odotetaan, että täysissä sielun- ja ruumiin voimissa oleva uhri vähintäänkin sanallisesti kieltää tekijää, jotta tekoa voidaan pitää rikollisena.
Eri asia, jos voidaan osoittaa esimerkiksi uhkailusta johtunut pelkotila tms.
Muaki ahdisteltii tos pari kuukautta sitte..
Yks jätkä puristeli rinnoist ja perseest ja sit koko aja otti mun käsist kii ja kaato mut maaha
ja istu mun päälle ja sillee, vaik ain sanoin et voitko lopettaa ja et päästä irti must mut ei se ain
lopettanu mut nyt se on lopettanu
Eivät saa keskenään kokeilla miltä tuntuu olla isä ja äiti huom. vaatteet päällä.
Lapset 12 ja 15 ja nyt isi kimpussa suuttuneena , ei kyllä tytär hanttiin laittanut eikä estellyt.
Mitä neuvoja ?
Mun vanhempi täti huomas saunassa että muutama karva kasvaa ja innostu pesemään minua. Myöhemmin tuli sänkyyn ja hiero ja tuli päälle että tuntu. Oli aamulla nolona ja kipeenä käsittellystä. En kehdannut kertoa että täti raiskas minut moneen kertaan.