Kuinka käy suomalaisen ulosoton kun muuttaa Espanjaan? Asuinpaikka olisi siis vakituisesti Espanjassa, mutta työnantajana olisi edelleen sama vanha työnantaja Suomessa. En olisi siis nk. lähetettynä työntekijänä, vaan työn luonne on sellainen, että voin tehdä sitä missä vaan.
Eli kuka napsii ulosoton tilistäni?
(Mieluiten jos ei napsisi kukaan...:))
Eli kuka napsii ulosoton tilistäni?
(Mieluiten jos ei napsisi kukaan...:))
Vastaukset 6
Vanhimmat
kyllä sen joku palkastasi napsasee!
Palkan maksukielto lähetetään sun työnantajalle täällä Suomessa, ja he pidättävät palkastasi sen ulosotto-osuuden. Loppu palkka tilitetään sulle sinne Espanjaan ja uo saa omansa. Ja hyvä niin.
(tai EEUU:ssa kuten espanjalaiset sanovat)tällaiset asiat hoituvat.
Siis ainakin entinen ukko muutti toiseen EU maahan eikä sen palkalla käynyt kukaan, että se niistä elatusmaksuista. Ja kuka siis olis Suomessa se viranomainen joka sen ulosoton hoitaisi, koska se määräytyy asuinkunnan mukaan?? Kun vaihtuu paikkakunta vaihtuu myös vouti. Alkaisiko työnantaja leikkimään uo miestä? Vai Espanjassa joku paikallinen virkamies hoitelisi ulosotot Suomeen??
Vahvistettu velka tulee käräjätuvalta. Jätkä pyydetään juttusille. Jos ei tule selvitetään (yleensä selvitetään joka tapauksessa, kun ne valehtelee) verottajalta ja pankista, tulot ja omaisuus, Akesta ajoneuvot jne. JOS löytyy työpaikka, työpaikan palkkalaskentaan pahvi jossa vaatimus, että maksavat palkan ulosoton tilille. Suojaosuus jätetään.
U-tililtä sitten maksetaan velkojille tietyssä järjestyksessä. EU-sisällä hommaa toimii aivan yhtä hyvin. Virka-apuna vaan pyyntö paikalliselle ulosotolle, yleensä tekevät oikein mielellään näitä ulosottoja. Ulkomaalaisesta on helpompi selvittää mistä rekistereistä sen löytää ja mitä sen nimissä(myös hallussa pito katsotaan omistamiseksi, eli mikään osamaksukuvio tai kaverin/vaimon/lapsen nimissä pitäminen ei nykyään onnistu) on. Saavat hieman suuremman palkkion ulkomaan toimareista ja yleensä jotakin löytyy. Paikallinen pystyy ehkä paremmin piilottelee, tosin esim. Espanjassa alkaa olla jo aika kehittynyttä toi rekisteröinti sydeemit. Jos et mee rekisterihin, niin oot aika syrjässä monista jutuista. Löydetty omaisuus takavarikoidaan ja myydään huutokaupassa, rahat sitten tilitetään suomeen. Siinä sitten jokainen ottaa hieman palkkiota välistä, joten velka ei yleensä juuri lyhene.
hermanalle:
Espanjaksi Euroopan Unioni (EU) on UE eli Unión Europea.
EEUU puolestaan on Estados Unidos eli United States!