Kun heterot täällä niin kiihkeästi käyvät täällä haukkumassa meitä, ja yleisin asia on se että raamattu ei hyväksy homoja. Kuitenkin asia on niin ettei raamattu kiellä homoutta vaan miten se homous toteutetaan. Ja mikä teillä heteroilla on meitä homoja vastaan? Sekö että me ollaan siistejä ja hyvännäkösiä ja huolehditaan muutenkin itsestämme. Mitä muut luulee?
Heteroiden vastaväitteille
EnOleUskovainen
111105
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Satukirjoja ja hahmoja on maailmassa niin monenlaisia.
Kuka järkevä ihminen uskoo 2000 vuotta sitten kirjoitettuun mielikuvitustarinaan? Tai sen aikaisiin elämänohjeisiin?
Buaah. Ei kukaan muu kuin kahjot....
Heterot uskoo vaikkei oo lukenutkaan?
kun jotain pääs kiihkoilta katoamaan, niin keksitään jotain siihen tilalle. Joten mikä totta mikä keksittyä. Itse en usko koko satukirjaan. Enemmän Muumilaakson tarinat on minulle totta.
En ehkä ole homo, enkä ehkä bi:kään joskus vaan olen tuntenut vetoa samaan sukupuoleen ja sekin ERITTÄIN hyvän ulkonäön ansiota.(Siis sen toisen miehen) No olen suudellut pikkujurreissa myös miesten kanssa ja tuntuhan se ihan kivalta, mutta silti?... Jotain sellaisesta puuttuu jota naisen kanssa tunnen. En oo koskaan ollut homo vastainen ja inhoan sitä että leikillääkin sanotaan toiselle että "vitun homo" ja vedetään jotain homo vitsejä.
Siis tarkoitan vaan, että tässä paskassa puutarhassa pitää antaa jokaisen kukan kukkia!
Ketään ei saa kitkeä pois, vaan meillä jokaisella on jokin tarkoitus. Näin maailmankaikkeus on määrännyt!
"Love is love let's come together
Love is free it lasts forever
Free is love my contribution
Hail the Sexual revolution
Love is love the world united
Love is free i'm so excited
Free is love our constitution
Hail the sexual revolution" - Army of Lovers - Sexual Revolution.
tuomitaan jyrkästi sellainen heterouden toteuttaminen, mikä nykyisin on yleistä heteroiden keskuudessa.
Joten raamatunkin mukaan olemme samassa arvossa kuin heterot, eli ei tarvitse siitö aukoa kenenkään päätä ettei jumala hyväksy meitä sellaisina kuin olemme.
Raamattu ei hyväksy homoutta. Vaikka
Olen itse homo, en silti yritä väkisin vääntää omille väärille tulkinnoille raamattun hyväksymistä.
Maailmassa on asioita joita kaikki eivät hyväksy ja miten siisteys ja hyvännäköisyys liittyy homouteen? Ennen homoiluani olin siisti ja hyvännäköinen, olen sitä edelleen. En vaadi homojutuilleni heteroiden hyväksymistä. En liioin tunne tarvetta kysyä sitä heiltä.
raamatun (alkukielisen version) ja tulkinnut sen varmasti 100% oikein? Vai uskotko fundamentalistien tulkintoihin? Miten selität sen, että monien korkea-arvoistenkin teologien mielestä raamattu ei tuomitsekaan homoutta?
Upeaa että kuljet omaa tietäsi, mutta harmi jos annat besserwisserifundisten määrätä missä reittisi ei saa käydä, ja minne se ei saa johtaa.
Raamatun mukaan on paljon vääriä tekoja ja syntejä, homous ja heteroille vastapainoksi haureus, siveettömyys ym. monet teot ovat siis tuomittavissa, mutta tuomitaanko Raamatussa ihmiset itse vai vain vääränlainen käyttäytyminen? Jokainenhan joutuu loppujen lopuksi itse päättämään miten pystyy elämään elämäänsä sopusoinnussa Raamatun sanoman kanssa, jota moni käyttää väärin halussaan tuomita.
Raamattu perustuu miehen ja naisen välisen suhteen ja perheen korostamiseen, kieltää heiltäkin kaikenmaailman epäsiveellisen käyttäytymisen (minkä heterot hyvin osaa sivuuttaa), mutta ei kiellä ystävällisyyttä jopa rakkautta ihmisten välillä (toki seksuaaliset teot ja siitähän se homma kiikastaa, kannattaa harrastaa seksiä rakkaudella ;) jos se auttaisi.
Kysyt: Miten selität sen, että monien korkea-arvoistenkin teologien mielestä raamattu ei tuomitsekaan homoutta?
-Sinun täytyy kysyä sitä heiltä. Ehkä heillä on omat syynsä. ;-I
Minun vastaukseni on kuitenkin. He eivät kykene ja halua kunnioittaa Raamatun auktoriteettia ja sanomaa.
P.S
Oppineisuutesi saa minut ymmälle ja nolostumaan. Olet löytänyt varmaan alkukielestä tuon sanan "besserwisserifundikset" !
veljeäs niin asia fain!
niinhän ne sukurutsaa ja panee lampaita raamatun mukaankin.. tapa veljiään ja siskojaan..että sellanen jumala meillä
teennäistä ja tyhmää onkaan perustella suhtautumistaan homoihin johku raamattuun vedoten.
Kirja on ihmisen kynästä lahtöisin ja koottu n.1700v. sitten, eli miten se pätee nykypäivään?
Mun mielestä ei oo mitään niin tekopyhää kun känniset heterot siteeraamassa raamattua!
Heterot harrastaa ihan samanlaista seksiä kuin homotkin, eli suihinottoja ja perspanoja... Miksi siis heteroita ei ajatella sairaina ja iljettävinä?
Useimmat heteromiehet kiihottuu esim Lesboilusta ja tuntuu että naisten Bi-seksuaalisuus on melkein vaatimus nykyään, ainakin sitä tulee joka tuutin täydeltä!
Mitä kaksinaismoralismia ja naurettavaa!
Mitä heteroiden seksi-keskustelupalstoilla olen käyny lueskelemassa, niin huomasin kuinka moni nainen kertoi kuinka "hetero miehensä" Tykkää ja suorastaan pyytää naistaan tunkemaan sormen miehen anaaliin seksin aikana :) !!!
Mutta näistä ei vaan puhuta.
Ja kuinkahan moni hetsku runkkaa sormi rektumissa:)
Myönnettäköön että homoista löytyy paljon seksuaalisesti kieroutuneita ja sairaita yksilöitä. Uskon sen osittain pornosta yms.
Anyway, kaikki homot eivät hyväksy kaikkia suuntautuneisuuksia ja varsinkaan harrasta moisia!
Mä ainakin väitän olevani ihan tavallinen ja aika hyväkin ihminen, seksuaalisuudestani riippumatta.
Koska seksuaalisuus on kuitenkin niin pieni ja yliarvostettu ominaisuus ihmisen kokonaisuudessa, eikä määrittele ihmistä todellisuudessa mitenkään.
Hyvää jatkoa kaikille ja muistakaa välillä vilkaista peiliin :)