neuvoja

-.-

Eli minä tahtoisin kovasti ottaa koiranpennun mutta avomieheni ei. Sen syyt on mm.. tätä luokkaa: ei oo tilaa, ei rahaa, ja se vaatii paljon, meillä on kissoja ja kaikkee muuta maan j ataivaan väliltä mitä ikinä keksiikin. Tilaa kyllä mielestäni on, asutaan maalla, pienessä kylässä, missä metsää ja vesistöjä riittää. Asumme rivitalossa, tilaa on noin 60 neliöö, iso takapiha ja loistavat valmiudet lähteä vaikka suoriltaan metsään tarpomaan.

Rahaa kyllä löytyisi, pennun ostoon ja sen ylläpitoon, nimittäin onhan mihellä varaa ostaa uusi tv:kin(mies vasta osti siis)

Siinä hän on kyllä oikeassa että koira vaatii paljon ja on haasteellinen, mutta eikö se ole tärkeintä että tietää itse voivansa sen kasvattaa ja huolehtii siitä kuin omasta lapsestaan.

Meillä tosiaan on kaksi kissaa. Mutta mikäs syy se on ettei voisi ottaa koiraa? Rakastan metsässä käyskentelyä ja koira olisi oiva kaveri sellaiseen puuhaan. Eli miten ihmeessä saan selitettyä että ei se koiran hommaaminen niin kamalan iso asia ole jos siihen valmistautuu. Jos olisin omapäinen niin meillä jo koira olisi, mutta en halua ottaa koiraa jos kumpikin ei sitä halua. Tahtoisin että koira olisi kummankin puolesta tervetullut meille ja tietäisi sen myös. Kiitos jo vinkeistä etukäteen, ja Aurinkoista kevättä :)

6

245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onnenkäpälä

      ei vaa oikee tiiä millasia otuksia ne koirat on :) menkää kasvattajalle kattoo pentuja xD eiköhä niille lämpene kuka tahansa xDD

      • anna periksi

        Meillä kans avomies oli kovana vuoden verran että meille ei koiraa oteta, mutta yks kaks yllättäen sain tahtoni läpi ja nyt hän on ihan onnessaan niin kuin minäkin.=)


      • täytyypä
        anna periksi kirjoitti:

        Meillä kans avomies oli kovana vuoden verran että meille ei koiraa oteta, mutta yks kaks yllättäen sain tahtoni läpi ja nyt hän on ihan onnessaan niin kuin minäkin.=)

        ottaa ohjat käsiin ja lähteä katsomaan pentuja :)


    • Scarlet.

      Meillä myös mies oli sitä mieltä, että koiraa ei oteta ennen kun asutaan isossa omakotitalossa jossain syrjäseudulla. Lueskelin kuitenkin sinnikkäästi koirailmoituksia ja muita ja sain hänetkin sitten innostumaan koiran hankinnasta. Nyt kun hauvavauva on ollut meillä 1,5kk niin mies on ihan rakastunut siihen. Nukkuvat ja syövät vierekkäin :D

      • oli meillä

        Loppu syksystä viime vuonna ehdotin koiranpennun hankkimista. Mieheni ei halunnut. Sanoi sen rajoittavan ja vaativan niin paljon.Muutaman kk:n se jaksoi laittaa asiasta vastaan, kunnes pikku hiljaa alkoi pehmetä ajatuksen suhteen. Yksi ehto oli, ettei vapaa aamuina herää ulkoiluttaa/ruokkimaan. Sehän passas mulle. Nyt meillä on 8 vkoinen koiranpentu ja mieskin tykkää siitä tosi paljon:)


    • Sandrah88

      Meillä oli myös ukko jarruna. Selitänpäs nyt miten meni...

      Minulla oli ollut kova koirakuume aktiivisesti jo puoli vuotta. Lainasin HURJAN ison läjän koirakirjoja kirjastosta ja luin niitä päivät pääksytysten :D kysyin mieheltä välillä että eikö voitas ottaa koira.. mies vastasi että ei, kun hän ei tahdo herätä aikaisin aamulla käyttämään sitä ulkona. No, epäröin luvata että yksin käyttäisin sen aamuisin, koska se tuntuu hieman epäreilulta... No, sitten kun koirakuume kasvoi ja kasvoi niin lopulta lupasin miehelle että jos saan ottaa koiran, lupaan käyttää sitä joka aamu eikä miehen tarvitse! Sitten se alkoi myöntymään. No, sitten alkoi kova rotujen läpi selailu. Mikä rotu? Itse halusin jonkun lyhytkarvaisen jotta turkki olisi helppo hoitaa. Mies oli vastaan, hänen mielestään lyhytkarvaiset ei oo niin kauniita(!?). Koetin selittää, että se on helppo hoitoisempi ja ei kesällä tule kuuma (voi kesälläkin mennä lujaa sen koiran kans :)). No selailin koirarotukirjaa miehen nenän alla kun se sitten ihasteli japaninpystykorvan kauneutta... Mies tuntui suorastaan ihastuvan siihen heti siltä seisomalta. Selailtiin siinä kaikkea muutakin, ja luettiin millainen se japaninpystykorvakin on ja mitä se vaatii. Ja niinhän me molemmat ihastuttiin siihen! No, päivien päästä aloin sitten hieman "perumaan" sitä aamulenkkilupausta... Koska mies vaikutti yhtä halukkaalta ottamaan se koira! Epäreilulta tuntuisi, että toinen saisi nauttia vain niistä koiran omistamisen hyvistä puolista :D keskustelimme, ja lopulta sovittiin että lenkit pistetään puoliksi.

      Ja nyt meille siis on tulossa japaninpystykorvan narttupentu toukokuussa! Oi onnea, oi iloa! ;) hyvää kevättä kaikille!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1947
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      891
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      855
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      732
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      717
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      696
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      673
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      649
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      648
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      201
      640
    Aihe