Saako jostain esittely-/testipiilolinssejä, jotta niitä voisi kotona ja vapaa-ajalla koittaa ja totutella? Eli ihan muutaman linssin testipakettia? Kävin Instrussa kysymässä, mutta siellä käskettiin sanottiin että pitää varata aika piilolinssien sovitukseen, joka taas maksaa 30 euroa, joten ei oiken kiinnostanut. Kävin silmälääkärissä vähän aikaa sitten, joten vahvuudet jne. on tiedossa, pitäisi vaan saada jostakin testattavaksi linssit. Kiitos!
piilolinssejä kokeiltavaksi?
jadetsi
3324
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Parempi vaan kokeilla ensin silmälääkärissä,ellei sulla sitte ennen ole ollu piilareita. :) :)
Instrun vakiasiakkaat saavat silloin tällöin edullisia kokeilupakkauksia, joihin sisältyy myös optikon aika ja neuvonta. Jotkut nettikaupat ovat jakaneet linssejä postikulujen hinnalla kokeiltavaksi (LensWay) ja muutamat myyvät pareittain linssejä, en muista ketkä. Et ehkä voi kuitenkaan ostaa ilman määräyksiä ensimmäisiä linssejä. Kysy sieltä mistä olet silmälasisi ostanut. Heillä on tiedot näöstäsi ja voivat antaa myös kokeilupakkauksen.
Kirjoita googleen teksti piilolasit ja etsi, löydät eri vaihtoehtoja. Piilolasien vahvuus ei ole ehkä sama kuin silmälasien.
Kyllä ne piilarit vaan on käytävä sovittamassa optikolla. Vaikka kuinka olisi silmälasien vahvuudet tiedossa, ei sen perusteella voi piilareita hankkia.
Ensinnäkin silmän kaarevuus vaikuttaa linssiin ja sitten myös ne vahvuudet on piilareissa usein eri kuin silmälaseissa ja ero voi olla aika huomattavakin.