Mulla on ollut vuosia ongelmana, että en pysty nukkumaan levollisena. Heräilen tuskaisena/jännittyneenä keskellä yötä kerran-pari, sitten vaikea nukahtaa uudelleen. Samoin monesti ennen nukahtamistakin mulla on jänniteolo päällä, ei auta vaikka venyttelen tai juon maitoa tai kuumaa hunajateetä tms tai harrastan liikuntaa.
Mutta olen huomannut, että välillä sitten nukun tosi sikeästi, kun on unohtunut huoneen valot päälle. Tämäkään ei tosin auta läheskään aina, sillä sitten heräilen välillä itse valoisuuteen ja välillä vaikea nukahtaa valot päällä muutenkin. Valon pilke ovenraosta ei auta ollenkaan.
Välillä auttaa, että pidän TV:n tai radion päällä niin, että kuulen sieltä puhetta.
Parhaimmat unet olen mielestäni saanut juuri pienessä häiriöympäristössä. Uudessa nukkumisympäristössäkin (esim kavereilla) nukun monesti paremmin kuin omassa makuuhuoneessani. Joskus on auttanut, että olen kantanut patjan toiseen huoneeseen.
Oma epäilykseni on, että tunnen jostain syystä turvattomaksi yksin nukkumisen. Mutta en oikein keksi miten pystyisin vaikuttamaan siihen positiivisesti.
Olisko jollain eri diagnoosia, kuin mulla? Entä mikähän auttaisi?
Turvaton olo nukkuessako?
Turvaton olo nukkuessako?
0
198
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse93762SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1983656Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1303382Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky713352Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit202220Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv251778- 341555
- 321471
- 921423
- 151343