Onko Eilatissa vielä hevosia Texas Ranchilla? Ja pääseekö niillä mahdollisesti ratsastamaan.
Löysin myös Kibutz Eilotin nettisivuilta tietoa, että siellä voisi ottaa ratsastustunteja:
http://www.eilot.co.il/en_horses.html
Eilatin ratsastusmahdollisuudet
3
730
Vastaukset 3
- eilattiin
Eipä ole vastauksia tullut...
No, ens viikolla mennään sitten katsomaan mikä on tilanne näissä paikoissa, että päästäänkö hevosten selkään vai pitääkö sitten mennä kamelisafarille. Ihanaa päästä talvilomalle Eilattiin, näyttää sääkin olevan mainio, päivällä n. 30 C ja yöllä vajaa 20 c. Kyllä meidän kelpaa...- !!!!!!!!!!!!!!!
Kerrohan palstalla onnistuiko ratsastus hevosella, kamelilla ainakin onnistuu.
Muutenkin kiva kuulla reissustanne, mikä hotelli, ja muuta asiaankuuluvaa palautetta.
Myös toi matkareitti kiinnostaa, mistä lennätte ja mihin, Eilattiin asti? - Amysantti
!!!!!!!!!!!!!!! kirjoitti:
Kerrohan palstalla onnistuiko ratsastus hevosella, kamelilla ainakin onnistuu.
Muutenkin kiva kuulla reissustanne, mikä hotelli, ja muuta asiaankuuluvaa palautetta.
Myös toi matkareitti kiinnostaa, mistä lennätte ja mihin, Eilattiin asti?Shalom!
Viime viikko (6.4.-13.4.) lomailtiin perheen kanssa Eilatissa ja Kuollella merellä.
Varasimme lennot EL AL:lta, koneen vaihdot mennessä Amsterdamissa ja tullessa Pariisissa. Sekä tietysti Tel Avissa mennen tullen. Eilatin lentokenttä on ihan keskustassa, mistä oli vain 10 min taksimatka hotelliimme.
Majoituimme Eilatissa Coral beachin hotelli Cub Inn:ssä, viikon majoitus. Turisteja siellä ei juurikaan enää ollut vaan israelilaiset perheet valloittivat sen sapattina torstaista sunnuntaihin. Taisi myös alkava Pesach-pyhät tuoda paikallisia lomailijoita hyvissä ajoin Eilattiin. Alkuviikko siellä oli rauhallista. Vuokra-autolla ajoimme tiistaiaamulla Kuolleelle merelle Ein Bokekiin, jossa majoituimme guest house-tyyppiseen paikkaan (http://www.einbokek.com/samy/index.htm). Majoitukseen kuului aamiaisliput Lot hotellissa sekä vapaa uima-altaan ja hotellin oman beachin käyttö. Torstaina palasimme takaisin Eilattiin. Matka Kuollelle merelle oli elämys, poikkesimme kahville Yotvatan kibbutsin omalle kahilalle, vierailimme moshav Ein Yehevin tomaatti-ja paprikaviljelmillä ja saimme siellä omistajan (isäni tuttava) opaskierroksen. Ennen Ein Yeheviä lounastimme Mac Donaldissa keskellä autiomaata :-))
Sää suosi meitä, tullessa Eilatiin oli tuuli kääntynyt pohjoisesta ja ilma viileämpää n. 25-27 astetta. loppuviikosta alkoi hellekausi, perjantaina oli jo 36 astetta ja hieman liian kuumaa meille suomalaisille. Viimeksi olin Eilatissa 8 vuotta sitten ja kaupunki on kovasti muuttunut siitä. Mm. rantakadulle oli tullut paljon basaarityyppistä kojua, joissa myytiin matkamuistoja, koruja, laukkuja, kenkiä ja ranta-asusteita. Uutta oli myös pyramidimuotoinen IMAX-elokuvateatteri. Kävimme myös tutulla delfiiniriutalla. Ja tietysti shoppailtiin Mall-ostarilla. Texas Ranch on ollut suljettuna jo muutaman vuoden, joten kävimme kysymässä Kibbutz Eilotista, jos siellä pääsisi ratsastamaan. kibbutsi sijaitsee aivan Eilatin lähellä, ja sinne pääsee ainakin bussi nro 333:lla. Sieltä saimme sitten tytölle ratsastustunnin. Seuraavalla kerralla opettaja lupasi viedä ratsastamaan maastoon.
Hintataso on meille suomalaisille jopa hieman edullisempaa kuin Suomessa. Ainakin Mall-ostarilla kannattaa vaihtaa sekeleitä, kurssi oli alkuviikosta 1eur=5,5 sekeliä ja lauantaina oli noussut jo 5,54 sekeliin. Matka oli antoisa ja kohta pitääkin varata ehkä jo uusi Eilatin lomaiikko ensi talveksi, kun nyt sinne pääsee jo suorilla Finnairin lennoilla Ovdan kentälle. Ainakin Lomamatkat järjestää ja kyselin Aurinkomatkoilta, jotka myös alkavat ensi talvena tehdä pakettimatkoja sinne.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars1492433Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois236987- 66970
- 120937
Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä73793- 71611
Kissan kuolema
https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun90561Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan
Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa50536- 38522
- 36488