Olen ottamassa seropipentua ja haluan harrastaa kilpailumielessä tokoa,tarviiko siihen paperit?
entä agi,rauniot ja haku??
entä agi,rauniot ja haku??
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Google auttaa tiedon puutteeseen. Ei pitäisi olla liian vaikeaa.
Voihan seropinkin kanssa harrastaa ja kilpaillakin. Agissa ei ainakaan pääse SM-kisoihin.
Pelastuskoirakokeisiin saa osallistua, jos on sirutettu, rokotettu ja koiralla on rekisteritodistus tai omistajatodistus jossa tunnistusmerkinnännumero http://www.palveluskoiraliitto.fi/koetoim.htm
palveluskoirakokeisiin saa osallistua vain ja ainoastaan rodut, joilla on ko. lajeihin osallistumisoikeus. Sekarotuiset siis ei saa palveluskoirakokeissa kisata.
Tottelevaisuuskokeissa saa kisata, kunhan on rokotettu, tunnistusmerkitty ja on joko rekisteritodistus tai omistajatodistus.
Myös Agilityssa saa kisata, kunhan ne rokotukset yms. on kunnossa.
Sekarotuinen ei saa valion arvoa.
Kisa onnea teille!
Siis et voi osallistua seropin kanssa kilpailuihin mutta voit toki harrastaa sen kanssa. Jos pidät jostain lajeista ja haluat myös koirasi kanssa kisata, sinun täytyy ostaa puhdasrotuinen koira. Mutta tsemppiä kuitenkin harrastuksille.
Tuossa edellä kerrottiin asiat oikein.
"Sekarotuinen/rekisteröimätön koira voi osallistua tottelevaisuuskokeisiin ja agilitykilpailuihin; edellytyksenä on koiran tunnistusmerkintä, mutta virallisiin näyttelyihin se ei voi osallistua."
http://www.kennelliitto.fi/FI/koira/faq/faq_harrastaminen/