Ensi kertaa

Berliinissä..

Olen lähdössä matkalle Berliiniin pääsiäisenä, ensi kertaa Saksan maalle.
Apuja tarvitsen kiitos ja etukäteen tiedoksi että toki nämä löytyväy googlaamalla mutta kun on 4 lasta jaloissa niin ei kauheasti siihen aikaa..
- Lentokentän etäisyys keskustasta ? Taksillako hotellille ? Julkiset kulkupelit ?
- Hyvä Hotelli keskustasta..kävelymatkan päässä nähtävyyksistä ?

kIItos

4

2223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eu01

      Lentokentän etäisyys keskustasta? Berliinissä on kolme lentokenttää. Tulevaisuudessa ainoaksi jää kehittyvä Berlin Schönefeld (BBI) kenttä. Suomesta lähes poikkeuksetta lennetään vielä vanhempaan Tegeliin, joka on lähellä keskustaa. Voit avata sivun http://www.fahrinfo-berlin.de/Stadtplan/index?query=Flughafen Tegel &search=Suchen&formquery=&station=true
      ja katsella bussiyhteyksiä (ja jatkoyhteyksiä metrolla tms.). Berliini on ihannekaupunki joukkoliikenteen suhteen, kaikkialle pääsee bussilla, metrolla, S-Bahnilla tai (itäosassa) ratikalla. Tutustu myös BVG - kaupunkiliikennelaitokseen sivustoon http://www.bvg.de/index.php/en/Bvg/Index/folder/706/name/Tickets & Fares - voit tutustua aikatauluihin sekä lippujen hintoihiin. Tiesitkö esimerkiksi, että seitsemän päivän lippu (joka kelpaa kaikissa busseissa, paikallisjunissa, metrossa jne.) ns. 7-Day Card tai saksaksi 7-Tage-Karte (VBB-Umweltkarte) maksaa vain 25,40 euroa/viikko ja kaikki alle 6-vuotiaat lapsetkin pääsee aikuisen kanssa ilmaiseksi. Voit tutustua myös turistilippuvaihtoehtoihin, esim. Berlin WelcomeCard antaa vapaat matkat 3 vrk. sisällä ja useita alennuksia (museoihin, teattereihin jne.) ja maksaa 20,50 €- 3pv.

      • Vastauksesta...

        Ihanaa että on mukavia ihmisiä jotka auttaa .
        Ihanaa viikonloppua sinulle.


    • rölli721

      yksi päivä menee eläintarhassa, mikä sijaitsee aivan Berliinin keskustassa. Auki päivittäin. Suosittelen lämpimästi, myös elukoita joita ei Suomen eläntarhassa törmää kiva alue muutenkin. Joukkoliikenne todella helppo/edullista käyttää. Tegelin lentokentältä hyvät bussiyhteydet kaupunkiin, eikä taksikaan paljoa maksa (muistaakseni jotain 20,-). Pidä kivaa, Berliini on loistava paikka!!

      • rölli721

        niin asuimme hotellissa golden tulip (hotel Hamburger), suosittelen. kävelymatkan päässä KaDeWe tavaratalosta ja ostoskaduista nähtävyyksistä, mutta silti rauhallinen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      272
      14511
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      71
      7352
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      212
      7184
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      66
      5186
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      116
      4923
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      75
      4744
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      102
      4544
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      29
      4480
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      78
      4197
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3978
    Aihe