Apple MacBook Pro

MikroBitin testivoittaja

Kannattaa lukaista uusin 3/2008 MikroBitti. Totuttuun tapaan Apple kannettava meni kärkisijoille ollen ainoa kannettava joka sai täydet viisi tähteä. Applen ylivoimaiseen testivoittoon veivät niin hiljaisuus (testin hiljaisempia), paino (testin kevein) ja koko (testin kompaktein).

Olipa resoluutioista puhuttaessa maininta että Mac OS X käyttöjärjestelmä skaalautuu hyvin tarkkuuteen kuin tarkkuuteen joka lehden mukaan entisestään paransi käyttökokemusta.

Applen MacBook Pro oli testin kallein mutta eipä sitäkään tarvitse ihmetellä kun laatu tuppaa yleensä maksamaan :-)

Apple muuten päivitti MacBook ja MacBook Pro mallejaan viime tiistaina. Samalla MacBook Pro hinta aleni 200 euroa joten testissä oleva 2699 euron hinta on vanhentunutta tietoa (uusi hinta 2499 eur).

Applen päivitetyn MacBook Pro kannettavien teknisiä tietoja pääsee ihailemaan osoitteessa:
http://www.apple.com/fi/macbookpro/

8

2326

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuli näytenumero

      Mikrobitti on näköjään vähän muuttunu. Pelkkiä tuote-esittelyjä täynnä koko lehti. Vissiin sitte on tilausta tälläselle. Nauratti ihan ku kerran vielä piti digikohellus haukkua kolumnissa.

      Jeps Apple sai viisi tähteä, mutta Mbitin mukaan aika huonolla hintalaatusuutella.

      • EiVAKIO

        Mikrobitin kotisivuilla voi testin/testien arvosteluperusteita painottaa siten, että hintalaatusuhde vastaa paremmin omia tarpeita!

        Esim. minä en kaipaa pelitehoja tms. joten lehden testi ei vastaa omia vaatimuksiani vaan lehden testi on painotettu jokaiselle jotain periaattella. Mikrobitiltä on fiksusti toimittu, että lukija voi itse painottaa tiettyjä ominaisuuksia ja vertailla koneita omien tarpeidensa valossa.


    • Erityisen rankkaa oli se, että Vista-läppärit pääsivät parhaassakin tapauksessa vain reiluun puolikkaaseen Applen käytännön tehosta. Siis Visva hukkaa omaan tahmaiseen kompuroimiseensa melkein puolet raudan väännöstä, kun taas OS X käyttää senkin oikeisiin töihin.

    • .............

      ....onhan se aika tyyris joillain malleilla, mutta Applesta saa käytettynäkin jotain kun myy vaikka huuto.netissä. Perus Windowskone on oikeastaan arvonsa menettänyt kun sen kaupasta ulos kantaa.

      Ja UNIX pohjaiset käyttikset ovat tehovaatimuksiltaan vaatimattomampia kuin jokin Vista joten koneen käyttöikä on paljon pidempi kuin PC:n.

      • nämä

        tehovaatimukset ja hinta ovatkin aika paljon ristiriidassa.


      • jason-blue
        nämä kirjoitti:

        tehovaatimukset ja hinta ovatkin aika paljon ristiriidassa.

        Perustelut olis ihan kivoja.


      • MacBook Pro
        nämä kirjoitti:

        tehovaatimukset ja hinta ovatkin aika paljon ristiriidassa.

        miksi maksaa tehoa kuluttavasta Vistasta 229 euroa, kun saa tehokkaan Leopardin hintaan 129 euroa.


    • Nii in ja ajatella mulla on vieläpä 7200rpm kovo ja 4gb muistia. (tosin on tässä vista x64 myös)
      mutta näinhän se oli pc-worldissä 07 vuonna nopeimmaksi vista koneeksi valittiin macbook pro
      1 pisteen erolla seuraavaan :)
      Muuten pelitestei tossa ei ajettu...itellä myös tuo winku ja 3dmark05 antaa 7640 pongoa....
      vaikka vain 128mb näyttis..uusissa kun ois halpismalleis 256 ja paremmissa 512....
      ps. jotain miinusta jos pitää laittaa niin kyllä käy vitun kuumana välillä.....
      niin ja sit....hintaa on, mutta niinhän ne on autotkin...lada vs mese on hintaeroa

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. VVM Riikka Purra ministerin asemassaan valehteli ja rikkoi perustuslakia.

      Valtiovarainministeri Riikka Purra (PS) kiisti Ylen ykkösaamussa luvanneensa ennen vaaleja, ettei pienituloisilta leikat
      Politiikka
      13
      5402
    2. Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset

      Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard
      Maailman menoa
      240
      3723
    3. Purra ennen vaaleja: "pienituloisten etuuksista leikkaaminen ei meille käy"

      "...perussuomalaisten ero muun muassa kokoomukseen, joka haluaa leikata pienituloisten etuuksista, se ei meille käy."
      Maailman menoa
      17
      3376
    4. Ammattiliittojen jäsenmaksut valtion maksettavaksi

      Ammattiliitot neuvottelvat jäsenilleen paremmat palkat, jotka lisäävät valtio verotuloja. Tästä syystä valton tulee maks
      Maailman menoa
      16
      3014
    5. Seiska: Helmi Loukasmäki, 25, rehellisenä Dannystä, 83, ja isosta ikäerosta

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat pitäneet yhtä jo useamman vuoden. Nyt Helmi kertoo rehellisenä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      39
      2986
    6. Uus terveysassema

      Ei taia olla vielä ketjua siitä ni minäpä alotan. Joko sitä ruvettas porukalla nyt mollaamaa ja arvostelemaa ku nii ruma
      Kuhmo
      13
      2785
    7. Toksinen persuvasemmisto

      Kun toksiset ihmiset eivät kykene hallitsemaan sinua, saamaan sinua näkemään asiat niin kuin he haluaa, toimimaan niin k
      Maailman menoa
      19
      2709
    8. Särkyneelle sydämelle

      Särjin sun sydämen En voi lakata itkemästä Minuun tekee kipeää Koska sinuunkin. Että näin.. En ole runoilija😂
      Suhteet
      51
      2365
    9. Purralla luistaa hihna isolla pyörällä, kasetti ei kestä

      ”Purra käy nyt pahasti ylikierroksilla” Nähtiinhän Purran sekoilut jo Lohjan torilla taannoin. Eikö eduskunnassa ole
      Maailman menoa
      27
      1963
    10. Riikka Purra: Autoilu tulee Suomen valtiolle pyöräilyä edullisemmaksi! Siksi pyöräetu poistettiin!

      🐸🐸🐸🐸🐸 Perussuomalaisten trollitehdas kiukkuaa kun Riikka Purra päästi taas sammakoita suustaan että autoilu tulee S
      Maailman menoa
      313
      1625
    Aihe