Jokapuolella puhutaan psykan alhaisista sisäänpääsyprosenteista ja minua rupesi kiinnostamaan mitkä ne "oikeasti" ovat. Yritin etsiä, mutta huonolla menestyksellä. Joten jos tämän kevään hakijat olette etsineet oman hakupaikkanne sisäänottomääriä niin laittakaa tänne. Prosentteja ei saa tuijottaa mutta kiinnostaa kuitenkin :).
Eli kuinka paljon on ollut valintakokeessa (hakijoitahan saattaa olla vaikka kuinka paljon mutta moni jättää tulematta pääsykokeeseen) ja moni on päässyt sisään.
Eniten kiinnostaisi viime vuosi eli 2007.
Sen verran sain selville, että sisäänottomäärät olisivat olleet viimevuonna (ehkä?):
Joensuu: 18
Tampere: 26
Turku: 34 (kokeessa oli 300)
Helsinki: 46
Jyväskylä: 65
Muita tietoja olikin sitten monimutkaisempi metsästää, yliopistojen nettisivut tuppaa olemaan jotenkin niin sekaisia että sieltä ei aina löydä sitä mitä haluaa XD.
Psykologian sisäänpääsyprosentit
8
1251
Vastaukset
- jji
Helsinkiin haki viime vuonna 686, kokeeseen osallistui 538 ja sisään pääsi 46
- Homssu
kiitos tiedosta:)
- 245 hakenut
pääsykokeisiin osallistuneita ei erikseen ilmoiteta...
- 653 hakenut
Ei nämä nyt niin vaikeasti ole löydettävissä :)
- Homssu
Kiitos.
Kyllä osallistuneet ilmoitetaan ainakin jossain, Turun sivuilta ainakin löysin sen. Niin ehkei noi ole niin vaikeita löytää, mutta minulle tuntui olevan kun ei löytyneet vaikka hyvällä tahdollani haeskelin, en ehkä osaa hakea niitä oikeista paikoista.
- PsyKaavatus
Koska asiaa kierretään niin paljon, tein pelkistetyn listan opetushallituksen tilastoista koskien vuoden 2007 syksyä psykologian osalta. Toivottavasti on jotain iloa / hyötyä:
http://img179.imageshack.us/my.php?image=psyka2007copyvq4.jpg
Jos kuva ei näy tai näette hotlink-valituksen, kopioikaa osoite selaimen osoiteriville ja kokeilkaa uudestaan. Jos hotlink-sammakko ei vieläkään poistu, sivun täydellinen päivitys painamalla CTRL F5 pitäisi tehota.
Prosentit koskevat kokeeseen osallistuneiden määrää suhteessa sisäänpäässeisiin. Siihen ei ole laskettu kaikkia hakeneita, koska hakijat jotka eivät osallistu valintakokeeseen eivät myöskään kilpaile opiskelupaikoista.
Eli esim. Helsingin kokeseen osallistui 538 ihmistä, joista 53 hyväksyttiin = pyöristetysti noin 10% osallistujista oli hyväksyttyjen joukossa.
Sisäänpääsyprosentit ovat alempia jos ne lasketaan paikat vastaanottaneista, mutta päätin laskea sen niistä ihmisistä, joiden luukkuun hyväksymisilmoitus putosi.
Voi olla, että luvut eroavat yliopistojen sivuilla ilmoitetusta. Jos näin on, saatte itse selvittää mistä se johtuu.
Åbo akademin tilanne on siitä erikoinen, että tilaston mukaan heidän kokeisiin osallistui vain yksi, mutta yhdeksäntoista vastaanotti opiskelupaikan. En jaksa sukeltaa heidän hakumenetelmiinsä sen enempää; ymmärtänette suhtautua laskutoimitukseen varauksella. Åbo akademin prosentti on toisin sanoen laskettu poikkeuksellisesti paikan vastaanottaneiden suhteena hakijoihin.
Alkuperäinen tilasto nipeleineen löytyy Koulutusnetin sivuilta osoitteesta http://www.koulutusnetti.fi/index.php?file=277#S07 . Tuo kuva on tehty tiedostosta "Yliopistoihin hakeneet, hyväksytyt ja paikan vastaanottaneet, Syksy 2007 hakukohteittain (päävalinnat)".
Olen tenttiviikon jäljiltäa melko väsynyt, joten laskekaa itse prosentit jos haluatte olla varmoja. En takaa, ettei kuvassa olisi ajatusvirheitä, sen verran ristissä silmät ovat tämän viikon olleet. :D
Tsemppiä ja lukuiloa kaikille psykologiaan hakeville. Älkää tuijottako prosentteja liikaa, sillä ne eivät kerro omista henkilökohtaisista mahdollisuuksistanne oikeastaan mitään.- Homssu
Kiitos! Noniin tuossa olis jo aika kivasti tietoa. Prosenttien perusteella ei siis hirveän suuria eroja yliopistoittain, jokapaikkaan vaikea päästä. Yllättävän iso osa hakeneista ei edes mene paikalle kokeisiin.
- PsyKaavatus
Homssu kirjoitti:
Kiitos! Noniin tuossa olis jo aika kivasti tietoa. Prosenttien perusteella ei siis hirveän suuria eroja yliopistoittain, jokapaikkaan vaikea päästä. Yllättävän iso osa hakeneista ei edes mene paikalle kokeisiin.
Hyvä juttu! :) Eroja ei tosiaan kauheasti ole jos vain omaa motivaatiota ja lukukykyä on tarpeeksi. Kannattaa valkata yliopistoista se itselle parhaiten sopiva ja tähdätä sinne prosentteja katsomatta. Itse opiskelen Jyväskylässä ja olen ollut todella tyytyväinen opetuksen tasoon ja yliopistoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihana on nähdä edes ohimennen
Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su1537820- 614380
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1403993Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene233912Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.423310Saattaisimme olla yhdessä
Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla383218Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko253205- 482933
Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?422731- 492484